jaki ciągnik kupić

Jaką Koparko Ładowarkę kupić?

Jaką koparko ładowarkę kupić? Gdy słyszysz słowo koparko-ładowarka, to jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie? Pewnie widzisz plac budowy i kręcących się po nim ludzi w żółtych kaskach. Najprościej można powiedzieć, że koparka, jak sama nazwa wskazuje służy do wykopania dziury w ziemi. Niby wszystko proste i klarowne. Jednak problem pojawia się w momencie, gdy sam z różnych przyczyn musisz kupić taki sprzęt do robót ziemnych. Zacznijmy od podstaw, czyli

koparko ładowarka

Co to jest koparko ładowarka?

Podana przez nas definicja, mogłaby przyprawić o zawał niejednego sprzedawcę tych ogromnych maszyn. Postaramy się ten temat bardziej zgłębić i podać bardziej profesjonalną definicję koparko ładowarki.

Koparko ładowarka jest to maszyna do robót ziemnych, która służy do oddzielania urobku od gruntu i przenoszenia go na środki transportowe, na przykład ciężarówki lub składowiska. Zadaniem koparki może być również przeładunek.

Dzieje się tak wtedy, gdy nabiera na łyżkę oraz przenosi materiał sypki. Koparki wykorzystuje się zazwyczaj przy pracach ziemnych budowlanych, transportowych albo górniczych. Ta definicja jest pewnie dla Ciebie w miarę jasna, ale na usta ciśnie Ci się kolejne pytanie:

Czym jest koparko-ładowarka?

Jaką koparko ładowarkę kupić?

Gdzie kupić takie urządzenie?

Jaka koparka jest najlepsza?

Ile paliwa jest do niej potrzebne?

co to jest koparko ładowarka

Na te oraz kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Zaczniemy od początku, czyli od wyjaśnienia czym jest koparko ładowarka?

Jest to maszyna, która łącznie spełnia funkcję koparki i ładowarki. Od koparki różni ją to, że jest oparta na konstrukcji traktora o napędzie kołowym. Wykorzystuje się ja do budowy chodników, do prac porządkowych, wykonywania wykopów melioracyjnych lub w gospodarstwach rolnych.

Uwaga! Ważne!

Do prowadzenia koparko ładowarki są niezbędne uprawienia. Należy ukończyć szkolenie i zdać egzamin przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Skoro mamy już wyjaśnione te podstawowe kwestie, to pora przejść do konkretów. Pewnie interesuje Cię to…

Jaką koparko ładowarkę kupić nową czy używaną?

Przedstawimy wady i zalety każdego z tych rozwiązań. Na pewno wadą nowej koparki jest jej cena. Nowa koparko ładowarka to wydatek od 80 tys. do 130 tys. Można też znaleźć droższe. Naprawdę niewiele osób może sobie pozwolić na taki wydatek.

Jeżeli nie znajdujesz się, w gronie tych szczęściarzy, którzy nie mają akurat wolnych 100 tys., to możesz postarać się o dofinansowanie unijne. Możesz również wziąć ją w leasing lub postarać się o kredyt. Jeżeli masz firmę o paru miesięcy, to niestety możesz o nim wyłącznie pomarzyć. Wiele banków nie udziela kredytów podmiotom, które są na rynku krócej niż rok…Czy w związku z tym pozostaje Ci tylko zrezygnowanie z pomysłu posiadania koparkoładowarki?

jaka koparko ładowarka

W żadnym razie!

W Internecie można znaleźć naprawdę bardzo wiele ofert koparek używanych. Oczywiście będzie to związane z większym ryzykiem, ale zawsze lepsze coś niż nic. Poza tym, gdy dobrze sprawdzisz maszynę budowlaną przed jej zakupem, to posłuży Ci ona przez wiele lat.

Pewnie teraz myślisz, że łatwo powiedzieć, ale trudno wykonać, ponieważ znasz się na wielu rzeczach, ale na tej liście z pewnością nie znajdują się koparki. Nie muszą! Po przeczytaniu tego poradnika, będziesz już wiedział, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu i sam zaczniesz doradzać znajomym.

Stan techniczny koparko ładowarki

Jaką koparko ładowarkę kupić, żeby się od razu nie rozleciała. Zwracaj uwagę na każdy szczegół! Może wydaje Ci się to głupotą i drobiazgiem, ale o wiele większą głupotą będzie nie sprawdzenie tego. Dokładnie przyjrzyj się luzom na łyżkach, wałkom oraz kondycji silnika. Najlepiej poproś sprzedawcę o to, żeby uruchomił przy Tobie jeszcze zimny silnik.

Jeżeli masz taką możliwość, to na oglądanie koparko ładowarki zabierz ze sobą mechanika. Najlepiej zaprzyjaźnionego i konkretnego, aby prosto z mostu powiedział Ci, że jest to najlepszy wybór albo żebyś nawet nie myślał o kupnie tego złomu…

Musisz również bardzo uważać na koparki sprowadzone z zagranicy. Ludziom często się wydaje, że są one najlepszym wyborem, bo na oko wyglądają jak nowe. Jednak ich lśniący lakier, to tylko pozory, które mają przyciągnąć kolejnego naiwniaka.

Bardzo często pod maską kryje się rdza i mnóstwo usterek do naprawy. Właściciel takiej koparko ładowarki później przez bardzo długi czas przeklina swoją decyzję, bo często doprowadzenie jej do stanu używalności wiąże się z prawie takimi kosztami, jak kupno nowej koparki. A miało być oszczędnie i tanio…Zapomnij!

nowa czy używana koparka

Lepiej nie dawać się ponosić emocjom, gdy musisz wydać co najmniej 30 000 zł. Daj sobie trochę czasu i poszukaj sprzętu budowlanego, który będzie w dobrym stanie technicznym. Niestety zawsze musisz pamiętać o tym, że używana koparko ładowarka może się zwyczajnie popsuć po jakimś czasie, ale lepiej dołożyć do niej po paru miesiącach, a nawet latach, niż już od początku kupić sprzęt do naprawy.

Jaką koparko ładowarkę kupić pod względem serwisu?

Zakup używanej koparki nie zawsze musi wiązać się z samotnością, gdy sprzęt się popsuje. Wielu producentów posiada swoje serwisy w całej Polsce. Nie zawsze jest to dobre, bo zazwyczaj chcesz usunąć usterkę od razu.

Dlatego dobrym pomysłem jest poszukanie innej firmy serwisującej. Sprawdź również, czy jej przedstawiciele dojeżdżają do klienta i jak szybko to robią. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe, bo nie musisz wtedy zamawiać lawety, ani ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Już i tak dla Twoich nerwów wystarczające jest to, że popsuła Ci się koparka, co niesie ze sobą bardzo często spore straty finansowe.

Części koparko ładowarki

Kolejnym wyznacznikiem przy wyborze koparek jest to, żeby stosował on oryginalne części. Zamienniki często starczają na bardzo niewiele i trzeba je znowu wymieniać. Dobrze jest jednak, abyś miał możliwość wyboru między zamiennikami a oryginalnymi częściami. Czasami straty finansowe związane, z chwilową utratą koparko ładowarki są tak duże, że nie chcesz się jeszcze obciążać kupnem oryginalnych części do niej.

Tyle na temat nowych i używanych koparek. Co dalej?

W dalszej kolejności, warto jest zadać sobie pytanie:

Gdzie kupić koparko ładowarkę?

Pewnie pierwsza odpowiedź, która Ci się nasuwa to…w Internecie. Twój tok rozumowania jest całkiem słuszny, ale niestety mało konkretny.

Jeżeli chodzi o sieć internetową, to polecamy Ci specjalistyczny serwis ogłoszeniowy: maszyno.pl Znajdziesz tam wiele ofert sprzedaży używanych koparek w bardzo atrakcyjnych cenach. Gwarantujemy również, że prezentowane na tej stronie maszyny budowlane są sprawne i pochodzą od sprawdzonych sprzedawców.

stan techniczny koparki

Ok, wiesz już na co zwrócić uwagę przy zakupie koparko ładowarki używanej i gdzie można ją kupić. To bardzo wiele.

Powinieneś wiedzieć, że są także mini koparko ładowarki…

Czy zastanawiałeś się kiedyś, do czego one służą?

Zaraz znajdziemy odpowiedź na to pytanie, bo jest to naprawdę bardzo ciekawy sprzęt, który może się przydać praktycznie każdemu.

Koparko ładowarka idealna do wykopywania:

  • fundamentów domów
  • ogrodzeń,
  • przyłączy: wodnych, kanalizacyjnych oraz elektrycznych.

Może też służyć do odkopywania i osuszania fundamentów lub drenaży. Standardowa mini koparka ma niewielkie rozmiary i waży około 6 ton.

Czy podoba Ci się taki sprzęt budowlany? Czy chciałbyś też mieć taki u siebie?

mini koparka

Jeżeli na oba te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to pora zadać sobie pytanie:

Jaką mini koparko ładowarkę kupić?

Warto jest jeszcze podkreślić, że mini koparka, nie zastąpi ciężkiego sprzętu w postaci koparki. Na to nie możesz liczyć w żadnym, nawet najmniejszym stopniu. Jednak poradzi sobie ona wszędzie tam, gdzie nie dadzą rady zwykłe koparki lub koparko ładowarki, bo są po prostu za wielkie.

Minikoparka doskonale sprawdzi się przy pracach instalacyjnych, fundamentowych lub odwadniających. Za pomocą minikoparki bez trudu będziesz mógł wykonać wykopy wąskoprzestrzenne. Będą również bardzo dobrym wsparciem przy wykopach pod przewody instalacyjne wzdłuż ulic miast i osiedli.

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby na przykład zapakować materiał sypki (piach) na wywrotkę, to kup minikoparkę, do której można zamontować odpowiedni osprzęt, czyli tak zwaną łyżkę. Pewnie już nie raz słyszałeś to określenie.

Kupno mini koparki

Kupno minikoparki jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli masz do wykonanie prace na gruntach lekkich. Dzięki niej można na przykład zrobić wykopy pod fundamenty domu jednorodzinnego albo pod przydomowe oczyszczalnie ścieków i gruntowe wymienniki ciepła.

Gdy Twoim marzeniem od zawsze było posiadanie oczka wodnego w ogrodzie, to minikoparka pozwoli Ci je szybko i bezproblemowo wykopać. Praca z tym sprzętem jest naprawdę prosta i przyjemna. Minikoparka jest również przydatna do wykopów pod kable energetyczne, telefoniczne i światłowody.

Jakie wyposażenie powinna mieć taka minikoparka, aby była w stanie spełnić te wszystkie funkcje, a co za tym idzie, żebyś Ty był bardzo zadowolony z zakupu?

Możliwości mini koparki

Standardowa minikoparka może zrobić wykop o głębokości od 1,5 do ponad 2 metrów. Kolejną ważną cechą minikoparki jest to, że powinna posiadać kompaktowe gabaryty. Najlepiej, aby jej szerokość nie przekraczała jednego metra. Dzięki temu będziesz mógł pracować minikoparką nawet w nowo wybudowanym domu.

Przy zakupie minikoparki zwróć również uwagę na jej część roboczą, czyli wspomnianą już wcześniej łyżkę. Wydaje Ci się, że każda z nich wygląda tak samo i nie ma co się nad tym zastanawiać? To błąd. Może Cię to trochę zdziwić, ale różnią się one między sobą szerokością, kształtem i zastosowaniem.

kupno mini koparki

Ogólnie rzecz biorąc, łyżki do minikoparek, można podzielić na:

  • łyżki zabierakowe,

  • łyżki chwytające,

  • łyżki wygarniające.

Nadal nic Ci to nie mówi. Spokojnie, już wyjaśniamy!

Łyżka chwytakowa wykorzystywana jest do oczyszczania oraz pogłębiania. Minikoparka może służyć również do wyładunku lub załadunku materiałów sypkich (gruboziarnistych i drobnoziarnistych).

Kolejny ważny element przy wyborze minikoparki to gąsienice. Dzięki nim minikoparka może się obrócić o 360 stopni. Gąsienice pozwalają również na regulację szerokości podwozia maszyny. W dodatku odpowiednie gąsienice zapewniają stabilność minikoparki.

Pewnie pomyślisz sobie teraz, że skoro są aż trzy rodzaje łyżek, to z gąsienicami będzie prościej.

Nic podobnego!

używane mini koparki na sprzedaż

Tutaj również możemy wyróżnić kilka rodzajów gąsienic. Najlepiej jest kupić minikoparkę z gąsienicami gumowymi, ponieważ bardzo dobrze sobie one poradzą w czasie pracy na asfalcie albo na betonie. W dodatku gąsienice gumowe są o wiele mniejsze od gąsienic metalowych.

Na rynku można również spotkać kołowe modele gąsienic. To najlepszy wybór do pomieszczeń zamkniętych.

Lemiesz mini koparki

Wracając do tematu, to kolejnym bardzo ważnym elementem jest lemiesz. Służy on do stabilizacji maszyny. Montuje się go między gąsienicami na siłowniku hydraulicznym. Lemiesz pomaga również minikoparce w zagarnianiu powstałego urobku. Lemiesz wyrównuje też teren, po którym porusza się minikoparka.

Biorąc pod uwagę, jak wiele rzeczy trzeba uwzględnić przy zakupie minikoparki, to może zamiast szczegółowego podsumowania, o wiele lepiej będzie wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy.

Do minikoparek możesz również dołączyć inny osprzęt roboczy, na przykład: młoty hydrauliczne, koparki łańcuchowe, ubijaki płytowe, frezy obrotowe, świdry ziemne albo łyżki wyposażone w rotatory.

Obiecujemy, że na temat minikoparek w tym wpisie nie będziemy już nic wspominać, jednak to nie jest jeszcze koniec tego artykułu.

Teraz tak popularne stało się tworzenie rankingów. My też opracowaliśmy swój. Oczywiście zgodnie z tematem wpisu będzie to…

Ranking koparko ładowarek

Chcielibyśmy tutaj przedstawić pięć popularnych marek produkujących koparko ładowarki. Będą to: New Holland, JCB, Volvo, Komatsu i Cat.

KOPARKI NEW HOLAND

Koparki New Holland są naprawdę bardzo godne polecenia, bo jest to firma z ponad stuletnią tradycją. Jednym z popularnych modeli tej firmy jest koparko ładowarka New Holland B115B. Ma silnik o mocy 82KW i waży 9,5 tony.

KOPARKI JCB

Kolejna firma to JCB. Jest to przedsiębiorstwo produkujące nie tylko koparko ładowarki, ale również maszyny budowlane, maszyny rolnicze, koparki gąsienicowe, koparki kołowe, ładowarki, nośniki teleskopowe. Najbardziej podstawowym modelem koparko ładowarki z tej firmy jest JCB 1CX. Maszyna jest niewielka, ale bardzo wydajna i efektowna. Maszyna posiada dodatkowe światła oraz systemy bezpieczeństwa, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Koparki VOLVO

Następna firma na naszej liście to Volvo. Chociaż w pierwszej chwili pewnie kojarzy Ci się z luksusowymi, szwedzkimi samochodami, to zapewniamy Cię, że produkowane przez nich koparki są równie wysokiej jakości. Dopracowane w każdym calu, z dużym naciskiem na bezpieczeństwo.

Volvo produkuje: minikoparki, koparki kołowe i koparki gąsienicowe. Wśród koparek kołowych najpopularniejszy model to EW240E Material Handler. Waży ona 26 00 kg i ma moc 129 kW. Najlepiej sprawdzi się w firmach zajmujących się gospodarowaniem odpadami i recyklingiem.

KOPARKI KOMATSU

Przedostatnia już firma to Komatsu. Jest to producent maszyn budowlanych. Produkuje: minikoparki, miniładowarki, koparki, ładowarki, spycharki gąsienicowe, koparko-ładowarki, koparki kołowe i gąsienicowe. Przedsiębiorstwo zostało założone w Japonii w 1921 roku.

Wśród koparko ładowarek nowością jest model WB93R-8. Wyróżnia się silnikiem o mocy 102 KM i mniejszym zużyciem paliwa w porównaniu do poprzedników. Koparka jest zgodna z normami emisji EU Stage IV.

KOPARKI CAT

Ostatnia firma w naszym rankingu to Cat. Chociaż kojarzy się z kotami, a nie z koparkami, to zapewniamy, że naprawdę warto sięgnąć po maszyny tego producenta. Cat jest światowym liderem w produkcji maszyn budowlanych i kopalnianych. Produkuje również silniki wysokoprężne i zasilane gazem ziemnym, turbiny przemysłowe i lokomotywy elektryczno-spalinowe. Osobiście polecamy model 427F2. Ma skrzynię biegów Power Shift oraz blokadę przekładni hydrokinetycznej. W dodatku jest bardzo ekologiczna i ekonomiczna, jeżeli chodzi o zużycie paliwa.

A skoro już jesteśmy przy tym temacie i omówiliśmy wszystkie pozycje w rankingu, to pora zadać sobie pytanie…

Ile spala koparko ładowarka?

Średnio przyjmuje się, że koparko ładowarka zużywa od 13 do 23 litrów na motogodzinę. Jednak ilość paliwa jest zależna od takich czynników, jak: marka i model maszyny, jakość paliwa, warunki atmosferyczne, dobór maszyny do zadania, warunki placu budowy, jakość i stopień zużycia narzędzi roboczych, stan techniczny maszyny, dobór i eksploatacja ogumienia/podwozia gąsienicowego, sposób ustalania ilości zużytego paliwa, umiejętności operatora oraz motywacja operatora.

Podsumowanie

W podsumowaniu postaramy się jeszcze odpowiedzieć na pytanie: ,, Jaka jest najlepsza koparko ładowarka?”. Wszystko zależy od jej przeznaczenia. Tak, jak już wcześniej pisaliśmy na przykład minikoparki sprawdzą się tylko przy niektórych czynnościach, przy których z kolei koparko ładowarki nie dadzą sobie rady. To, jaka koparka będzie dla Ciebie najlepsza jest zależne również od tego, na jakim podłożu pracujesz. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Mamy tylko nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już, czym się kierować szukając koparki i podejmiesz najlepszą dla Ciebie decyzję.

Jaką Koparko Ładowarkę kupić?
3.8 (76.67%) 24 vote[s]

Zostaw komentarz