jaką naczepę/wywrotkę wybrać

Jaką naczepę/wywrotkę kupić?

Jeżeli czytasz ten artykuł, to pewnie już niejednokrotnie zadawałeś sobie zasadnicze pytanie: jaką naczepę/wywrotkę kupić, aby Twoja firma mogła się jeszcze bardziej rozbudować i aby mogła osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. Musisz wiedzieć, że świetnie trafiłeś. Bo właśnie w tym artykule, jednoznacznie i dobitnie odpowiemy na pytanie: jaką naczepę/wywrotkę kupić. Zaraz się zorientujesz, że od ogromnej ilości możliwości może pęknąć Ci głowa! Ale nie martw się, podpowiemy Ci jednoznacznie, co będzie Ci niezbędne do realizacji Twojego biznesplanu. Zapraszamy do artykułu.

Rodzaje naczep / wywrotek

Zanim zaczniemy doradzać, jaką wywrotkę lub naczepę kupić w danej sytuacji biznesowej musimy dokonać gradacji zarówno naczep, jak i wywrotek. Naczepy to rodzaj przyczepy, która przeważnie jest przeznaczona do transportu surowców bądź materiałów. Nie posiada ona przedniej osi – ładunek spoczywa tu na tylnej osi. Możemy wyróżnić następujące rodzaje naczep:

 • Uniwersalne – wykorzystywane do transportu towaru luzem;

 • Izotermy – naczepy, które posiadają izolację, wykorzystywane do transportu towarów czułych na zmianę temperatury;

 • Jumbo – naczepa do ładowania wysokich towarów;

 • Mulda – naczepa do przewozu stali w kręgach;

 • Chłodnie – naczepy wyposażone w agregaty chłodnicze;

 • Z ruchomą podłogą – umożliwiające samodzielny załadunek i wyładunek;

 • Platformy – naczepy niskopodwoziowe do transportu sprzętu ciężkiego;

 • Dłużyce – wykorzystywane do transportu długich elementów;

 • Pod-kontenerowe – przydatne do transportu kontenerów;

 • Cysterny – przeznaczone do transportu materiałów płynnych;

 • Silosy – naczepy do przewozu materiałów sypkich;

 • Burtowe z HDS – umożliwiające załadunek i wyładunek towarów przy pomocy dźwigu HDS.

Wywrotka w przeciwieństwie do naczepy to już pojazd, który posiada przechylaną na bok lub do tyłu skrzynię ładunkową, dzięki czemu ułatwiony jest rozładunek. Podział wywrotek jest dużo mniej złożony niż naczep. Możemy wyróżnić następujące wywrotki:

 • Ciężkie – przeznaczone do pojazdów trzy lub czteroosiowych o masie w przedziale 26 do 32 ton;

 • Półciężkie – przeważnie do pojazdów trzy osiowych o masie całkowitej w przedziale od 18 do 26 ton;

 • Lekkie – do pojazdów o dwóch osiach o masie całkowitej w przedziale od 6,5 do 18 ton;

 • Ultralekkie – również do pojazdów o dwóch osiach o masie całkowitej między 3,5 do 6,5 tony;

 • Tylnozsypowe – do pojazdów o 3 lub 4 osiach o masie dopuszczalnej w przedziale od 26 do 32 ton.

Jaką naczepę/wywrotkę kupić

Jaką naczepę kupić?

Przejdźmy do kluczowych pytań: jaką naczepę kupić? Jak widzimy, podział naczep jest bardzo rozbudowany. My, przy naszym wyborze, powinniśmy kierować się przewidywanym przeznaczeniem naszych naczep. Inne będą potrzebne do przewozu materiałów sypkich, inne do płynów, a jeszcze inne do materiałów, które są podatne na zmiany temperatury. W zależności od przeznaczenia wybierzmy to, co jest dedykowane do pracy, którą mają wykonać nasze maszyny.

Jaką wywrotkę wybrać?

Tak jak w przypadku naczep, odpowiedź na pytanie, jaką wywrotkę wybrać nie będzie trudna. Tutaj również należy kierować się ich głównym zadaniem, no i oczywiście przewidywaną masą przewożonego ładunku. Nie ma potrzeby przepłacać i kupować ciężkiej wywrotki, kiedy planujemy przewozić nią materiały o łącznej masie 3 ton. Mierzmy siły na zamiary i nie kupujmy sprzętu, którego możliwości nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać.

Cena naczepy / wywrotki

Po odpowiednim wyborze interesującego nas sprzętu pozostanie tylko ostatni aspekt ceny naczep lub wywrotek. Okazuje się, że nie musi być ona wygórowana. Mimo że markowy i nowy sprzęt potrafi kosztować nawet paręset tysięcy złotych, to ten kupiony, jako używany również spełni swoje zadanie, a kosztować będzie kilkakrotnie mniej. Dlatego warto rozejrzeć się za sprzętem używanym, który będzie odpowiadał naszym preferencjom zarówno zadaniowym, jak i cenowym.

Podsumowanie

W artykule w sposób zwięzły opisaliśmy problematykę naczep i wywrotek. Dokonaliśmy ich gradacji na poszczególne rodzaje. Wskazaliśmy, jaki sprzęt najlepiej kupić, w zależności od zadania, jakie ma spełnić. Wskazaliśmy również orientacyjną cenę takich urządzeń. Jeżeli interesuje Was tematyka maszyn ciężkich, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami w tej tematyce.

Jaką naczepę/wywrotkę kupić?
5 (100%) 1 vote[s]

Zostaw komentarz