Jaki ciągnik / traktor na 15 ha?

Bezawaryjny sprzęt jest podstawą skutecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Sprawdziliśmy, jaki cechy musi mieć najlepszy ciągnik na 15 hektarów. Wzięliśmy pod uwagę zarówno opinie rolników, jak i nasze doświadczenie.

Nie kupuj nowego traktora!

Większość rolników twierdzi, że nie zawsze trzeba się zadłużać na tak niewielkie gospodarstwo i kupować nowy ciągnik. Inwestycja powinna się przede wszystkim zwrócić. Ciężko jest osiągnąć ogromne zyski, gdy ma się tylko 15 hektarów ziemi. Na większe wydatki mogą sobie pozwolić Ci rolnicy, który chcą poszerzyć areał lub których budżet umożliwia bezproblemowy zakup wymarzonego ciągnika. Wtedy bardzo dobrze sprawdzą się nowe traktory o małej oraz średniej mocy, które nie są związane z nieprzewidzianymi wydatkami na części zamienne oraz naprawę awaryjnych maszyn używanych. Większość rolników radzi wybrać maszynę z maksymalnie 100 KM pod maską.

Co jeszcze warto uwzględnić?

Budżet nie jest jedynym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę. Nie bez znaczenia jest też typ prowadzonej produkcji oraz cechy gruntu. Dużo zależy od tego, czy posiadana ziemia jest ciężka, podmokła. A może pagórkowata lub równa? Od tego zależy, czy jest prosta w uprawie, a co za tym idzie moc silnika w ciągniku.

Lista ciągników na 10 ha:

  1. Zetor 7745 (73 KM)

Zetor 7745 jest produkowany przez czeską firmę. Jest to jeden z najpopularniejszych jej modeli. Podczas ostatnich trzech lat (od lipca 2015 do czerwca 2018 roku włącznie) maszynę o takim oznaczeniu sprowadzono 261 razy. Do zalet tego ciągnika należy zaliczyć: lekkość, napęd 4×4, cichą pracę oraz wygodę użytkowania. Model ten został wyposażony w 4-cylindrowy silnik o pojemności 3,9 litra. Minusami tego modelu są zbyt wysoka cena oraz duże zużycie paliwa.

  1. Ursus C-380 (75 KM)

O tym, że rolnicy cenią ten model, decyduje przede wszystkim jego popularność. W ciągu ostatnich trzech lat zarejestrowano 799 nowych egzemplarzy C-380. Jest to dość funkcjonalny ciągnik, który sprawdzi się przede wszystkim na mało wymagających gospodarstwach. Jest to prosty w obsłudze ciągnik.

Jaki ciągnik / traktor na 15 ha?
3.4 (68%) 5 vote[s]

Zostaw komentarz