aki podnośnik koszowy wybrać

Jaki podnośnik koszowy wybrać?

Jeśli pracujemy w branży budowlanej i potrzebujemy do pracy podnośnik koszowy, warto zorientować się jak wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się w naszej pracy. Podnośników koszowych jest mnóstwo. Różnią się ceną, a także wieloma aspektami dotyczącymi ich konstrukcji, co sprawia, że musimy zagłębić się w temat przed zakupem nowego sprzętu, bo tylko wtedy będzie nam dobrze służył, a koszty zwrócą się z nawiązką.

Co to jest podnośnik koszowy?

Podnośniki koszowe są elementem wyposażenia niemal każdego placu budowy – ale nie tylko. Jest to kosz osobowy umieszczony na ramionach, dzięki czemu umożliwia pracę człowieka na wysokościach z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa.

Rodzaje — podnośnik koszowy

Podnośniki koszowe możemy podzielić, biorąc pod uwagę ich budowę, funkcję, a także sposób podnoszenia kosza. Dzięki tej różnorodności podnośniki koszowe sprawdzają się w różnorodnych sytuacjach, sprawiając, że są niezastąpione i wielozadaniowe, znacznie ułatwiając pracę. Można też odpowiednio dobrać podnośnik w zależności od zadań, które mamy do wykonania.

Podnośniki samojezdne

Pierwszy rodzaj podnośników koszowych stanowią podnośniki samojezdne. Wyposażone są one we własny napęd – zwykle napęd akumulatorowy. Dzięki temu podnośniki mogą samodzielnie się poruszać i nie są uzależnione od innych środków transportu, dzięki którym byłoby możliwe ich przemieszczanie. Dzięki temu z podnośników tych można korzystać zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi i są to podnośniki niezwykle wygodne. Podnośniki samojezdne dzielimy ponadto na modele teleskopowe oraz przegubowe, różniące się od siebie udźwigiem i zasięgiem ramienia podnośnika, co również jest niezwykle ważnym aspektem przy wyborze odpowiedniego narzędzia pracy.

Podnośniki na przyczepie

Kolejnym rodzajem podnośników koszowych są podnośniki na przyczepie, które łączą ze sobą cechy podnośników samojezdnych oraz podnośników samochodowych. Ich głównym walorem jest zdolność przemieszczania na duże odległości. Istotnym aspektem jest możliwość wykorzystania samochodu, który podnośniki przewozi na dwa sposoby, a mianowicie jako element podnośnika, ale również samodzielnie. Jest to bardzo istotny aspekt dla wielu firm, które tego typu podnośniki wykorzystują. Podnośniki koszowe na przyczepie mogą różnić się między sobą powierzchnią podestu, a także sposobem podnoszenia i maksymalną wysokością roboczą.

Podnośniki samochodowe

Trzecim typem podnośników koszowych są podnośniki samochodowe. Są to podnośniki, które nie mają możliwości przemieszczania się samodzielnie, a jedynie przy pomocy samochodu – najczęściej zlokalizowane są na podwoziu auta ciężarowego. Podnośniki tego typu są dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy potrzebujemy przewozić go na duże odległości. Podnośniki koszowe samochodowe mają zdolność do bardzo wysokiego podnoszenia kosza osobowego. Dzięki temu charakteryzują się bardzo szerokim zasięgiem pracy. Podnośniki te różnią się między sobą wagą, rodzajem napędu oraz maksymalną wysokością roboczą.

Podnośniki nożycowe

Kolejnym istotnym rodzajem podnośników koszowych są podnośniki nożycowe. Podzielić je można ze względu na rodzaj stosowanego napędu oraz ze względu na metodę podnoszenia. Działanie tych podnośników opiera się na mechanizmie dwóch ramion, które krzyżują się ze sobą, podnosząc kosz osobowy pionowo poprzez wyprostowanie tych ramion. Dzięki temu kosz jest niezwykle stabilny, nawet w przypadku wykorzystania podestów o dużej powierzchni, gwarantując bezpieczeństwo osobie pracującej na wysokości. Podnośniki te sprawdzą się nie tylko na zewnątrz budynku, ale również w ich wnętrzu.

jaki podnośnik koszowy wybrać 4

Podnośnik na gąsienicach

Jeszcze innym rodzajem podnośników koszowych są podnośniki na gąsienicach. Jak łatwo się domyślić, ten rodzaj podnośników osadzony jest na napędzie gąsienicowym. One także cechują się napędem własnym, a dodatkowo są stosunkowo lekkie i wąskie, dzięki czemu są podnośnikami bardzo zwinnymi. Ich ważną zaletą jest możliwość sterowania nimi drogą radiową. Świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie nie jest możliwe wjechanie podnośnikiem o potężniejszych rozmiarach.

Podnośniki teleskopowe

Podnośniki teleskopowe cechują się niewielką wagą i gabarytami przy bardzo dużym wysięgu. Posiada ramię wysuwane, a inaczej ujmując – teleskopowe. Długość ramienia można odpowiednio dostosować do wysokości, na której pracujemy. Dzięki temu rewelacyjnie sprawdza się przy pracy na dużych wysokościach, przy których inne podnośniki nie będą zdawać egzaminu.

Podnośnik koszowy – cena

Ceny podnośników koszowych kształtują się na bardzo zróżnicowanym poziomie, w zależności od naszych potrzeb. Możemy znaleźć podnośnik koszowy już za kilkanaście tysięcy złotych, który świetnie spełni nasze oczekiwania. Jeśli jednak chcielibyśmy zainwestować w całkiem nowy i lepiej wyposażony podnośnik, musimy przeznaczyć na to już kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ciekawą opcją jest też możliwość wynajmu podnośników koszowych. Ofert jest całe mnóstwo, możemy więc znaleźć taką, która najlepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania.

Jak wybrać podnośnik koszowy?

Musimy ustalić, jakie są nasze potrzeby – czy potrzebujemy podnośnika do pracy w pomieszczeniach, czy też na zewnątrz budynku. A może potrzebujemy podnośnika, który będzie musiał przemieszczać się na duże odległości? Czy teren, na którym pracujemy, jest wąski, czy przestronny? Czy praca będzie na bardzo dużych wysokościach, czy też wysokości będą umiarkowane? Te i inne aspekty są istotne w momencie wyboru naszego podnośnika, każdy bowiem cechuje się innymi walorami i sprawdzi się w innych okolicznościach. Kiedy ustalimy już nasze oczekiwania, wróćmy do opisu poszczególnych podnośników i wtedy oceńmy, który z nich nada się najlepiej.

jaki podnośnik koszowy wybrać 3

Zakup podnośnika koszowego

Zakup podnośnika jest dużym wydatkiem, który jednak zwróci się, jeśli jest używany często i niezbędny w naszej pracy. Jeśli jednak potrzebujemy podnośnika doraźnie, jednorazowo, warto rozważyć wynajem podnośnika koszowego.

Jaki podnośnik koszowy wybrać?
5 (100%) 1 vote[s]

Zostaw komentarz