jaki ciągnik kupić

Jaki Traktor / Ciągnik Kupić?

Traktor, a mówiąc bardziej profesjonalnie, ciągnik rolniczy, to inwestycja na długie lata. Nie radzimy wybierać traktora, szybko, żeby jakiś był, to może się to skończyć tym, że za chwilę będziesz zmuszony kupować kolejną maszynę. Wtedy znowu będziesz musiał zadać sobie pytanie:

Jaki ciągnik kupić, żeby nie żałować?

 

 

jaki ciągnik kupić

 

Lepiej od razu przeczytać nasz poradnik i uniknąć wielu kłopotów. Wiemy, że pewnie jego długość w pierwszej chwili Cię przeraża, ale gwarantujemy Ci, że powiesz się z niego bardzo przydatnych rzeczy.

Będziesz znał odpowiedź na tylko na główne pytanie, czyli jak dopasować traktor do Twojego areału, ale również dowiesz się czy warto jest kupić używany ciągnik, czy trzeba od takiej czynności zapłacić podatek, jaką umowę spisać i jak nie dać się oszukać kupując maszynę rolniczą z drugiej ręki.

Prawda, że same przydatne informacje? Na pewno ta wiedza przyda się nie tylko Tobie, ale również Twoim znajomym, którzy pewnego razu również staną przed takim samym dylematem. Zachęcamy do czytania i komentowania!

Moc Traktora / Ciągnika

 

jaki traktor wybrać

Zaczynamy od mocy traktora, bo jest to sprawa podstawowa. Pamiętaj o tym, że ciągnik rolniczy jest najważniejszą maszyną w gospodarstwie i nie można go kupować pochopnie i liczyć na to, że jakoś to będzie. Przy zakupie traktora przede wszystkim trzeba uwzględnić wielkość gospodarstwa oraz specyfikę procesu produkcji.

Wybór ciągnika rolniczego zależny jest od karty technologicznej dla konkretnego rodzaju działalności rolnej.

Pewnie teraz zastanawiasz się…

Co to jest karta technologiczna?

Karta technologiczna jest dokumentem, w którym został określony rodzaj działalności związanej z uprawą i liczba dni roboczych niezbędnych do jej przeprowadzenia. Na podstawie tych danych jest wyliczane zapotrzebowanie na moc oraz klasę siły uciągu traktora.

Jeżeli znasz tę wartość, to bardzo dobrze, ale to jeszcze nie wszystko!

Musisz jeszcze uwzględnić niedużą nadwyżkę mocy, mniej więcej 10 do 20 procent, którą będzie przydatna przy pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Będzie ona też Ci potrzebna z uwagi na ciągły rozwój Twojego gospodarstwa rolnego.

Pewnie teraz myślisz o tym, że te wyliczenia są bardzo skomplikowane i chciałbyś zapytać…

Czy nie można tego obliczyć prościej?

Mamy dla Ciebie dobrą informację. Istnieje również druga metoda, która pomoże Ci w obliczeniu potrzebnej Ci mocy ciągnika rolniczego.

Możesz odetchnąć z ulgą! Już tłumaczymy, na czym ona polega.

Ten drugi sposób to jest metoda wskaźnikowa i jest on naprawdę o wiele prostszy, niż zaprezentowane wcześniej obliczenia. Postaramy Ci to wyjaśnić krótko, jasno i konkretnie. Od początku.

moc traktora

Wydajność ciągników rolniczych jest wyrażona w kWh.

Ta wartość jest związana z wielkością areału.

Dobrze. Pewnie teraz powiesz, że Ty o tym wszystkim doskonale wiesz i zapytasz nas, raz jeszcze:

Jaki ciągnik na 10 i 20 ha?

Teraz jak wyjaśniliśmy, skąd te wartości się biorą, spokojnie możemy Ci podać konkretne liczby.

Jeżeli masz gospodarstwo o powierzchni 10 ha, to wystarczający będzie ciągnik o mocy 30-45 kW.

Natomiast jeżeli Twoje gospodarstwo rolne, liczy sobie od 10 ha do 20 ha, to musisz już zainwestować w maszynę o trochę większej mocy, czyli 45-70 kW.

Nadal to nie Twoja bajka, bo Twój areał wynosi jeszcze więcej i obawiasz się, że żaden ciągnik rolniczy nie podoła takiej powierzchni. Spokojnie! Producenci traktorów zadbali o to, żeby dla każdego było coś miłego.

Traktor do 40 ha

Jeżeli masz gospodarstwo rolne o powierzchni od 20 ha do 35 ha, to zainwestuj w traktor o mocy 80-120 kW. Jeszcze więcej mocy potrzebujesz? Nie ma sprawy! Do gospodarstw rolnych o powierzchni 35-50 hektarów, najlepsze będą ciągniki rolnicze o mocy 112-168 kW.

Traktor do 100 ha

Jeżeli Twoje gospodarstwo rolne ma powierzchnię od 50 do 100 ha, to potrzebna Ci będzie maszyna rolnicza, to mocy 144-258 kW, a przy powierzchni 100-150 ha , przyda Ci się moc 210-310 kW. Traktory o mocy 286-430 kW, są w stanie podołać gospodarstwom, które mają od 150 ha do 300 ha.

Oczywiście mogą występować pewne odchylenia od zaprezentowanych przez nas danych, w zależności od rodzaju produkcji oraz regionu rolniczego. Jednak dzięki naszemu poradnikowi wiesz już czego powinieneś szukać. Z tego wpisu dowiesz się również, gdzie szukać odpowiedniej dla Ciebie maszyny, ale…później.

Teraz chcemy napisać jeszcze parę słów na temat odpowiedniej dla Ciebie mocy ciągnika rolniczego.

Wiem, że teraz może Ci się wydawać, że niepotrzebne, bo już wszystko wiesz. Jednak niestety jesteś w błędzie. I to sporym, ponieważ…

Powierzchnia Twojego gospodarstwa rolnego to nie wszystko.

W małych oraz średnich gospodarstwach rolnych (do 30 ha) najczęściej można spotkać ciągniki, które mają zaskakująco dużą moc, bo powyżej 100 KW. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Mówiąc szczerze- nie bardzo. Taki ciągnik rolniczy, pomimo swojej mocy nie jest się w stanie zgrać z dużymi i bardzo wydajnymi maszynami. Bardzo ważny jest również rodzaj gleby. Im bardziej zwięzła ziemia, tym będziesz potrzebował mocniejszego ciągnika.

Niby jest to logiczne, ale wiele osób o tym zapomina. Dlatego areał często schodzi na drugi plan. Jeżeli masz ciężką glebę, to będziesz potrzebował przykładowo traktora o mocy 100 kW, a Twój sąsiad, który ma to szczęście, że ma lekką glebę, będzie mógł sobie kupić ciągnik rolniczy o mocy 30 KW, który uciągnie mu wszystko, czego będzie potrzebował. No cóż, bywa, że trawa po drugiej stronie płotu, naprawdę jest dużo bardziej zielona…

Gdy już wiesz, jaka moc silnika będzie Ci niezbędna, to z pewnością Twoim naturalnym odruchem jest rozpoczęcie przeglądania stron z ciągnikami. Pewnie zacząłeś od nowych i właśnie leczysz się po ostrym ataku migreny po zobaczeniu cen… Zacząłeś liczyć, ile samochodów używanych albo nowych można za to kupić? Najgorszy błąd!

Jednak jest pewne rozwiązanie, które może trochę uspokoi Twoje rozedrgane nerwy.

Możesz kupić traktor używany w całkiem niezłym stanie.

Na usta ciśnie Ci się teraz pytanie:

Gdzie kupić ciągnik używany ?

 

gdzie kupić traktor uzywany

My osobiście polecamy specjalistyczny serwis z ogłoszeniami maszyn: maszyno.pl Znajdziesz tam wiele ofert sprzedaży używanych traktorów w atrakcyjnych cenach. Gwarantujemy również, że prezentowane na tej stronie maszyny rolnicze są sprawne i pochodzą od sprawdzonych sprzedawców.

Nie polecamy jednak zakupu ciągnika rolniczego z Zachodu na własną rękę, bez żadnego portalu ogłoszeniowego. Można się bardzo naciąć.

Lśniąca maszyna, która na pierwszy rzut oka wygląda jak nowa, po zajrzeniu pod maskę prezentuje się zupełnie inaczej.

W dodatku możesz zostać oszukany również w inny sposób. Chodzi nam o to, że nawet maszyna rolnicza, która wydaje się być w dobrym stanie, dla kogoś, kto po prostu kupuje swój pierwszy, czy drugi ciągnik, tak naprawdę może wymagać wielu napraw w krótkim czasie.

Czego oczywiście dowiesz się dopiero po jakimś czasie od zakupu takiego traktora…Z decydowanie taniej i mniej nerwowo będzie postawić na sprawdzony serwis z ogłoszeniami.

nowy czy uzywany traktor

Jaki traktor / ciągnik wybrać – nowy czy używany

To kolejne pytanie, które musisz sobie zadać. Jedno jest pewne. Rynek maszyn rolniczych przez cały czas się zmienia. Łatwiej jest kupić nowe lub używane maszyny rolnicze.

Obecnie więcej rolników niż w poprzednich latach mogło sobie pozwolić na zakup nowego traktora. Jednak niestety nie wynikało to z nagłego i znacznego wzrostu ich dochodów, ale stąd, że postarali się o dofinansowania unijne. Jednak coraz trudniej jest je otrzymać i znowu większość rolników jest zmuszonych pracować za pomocą używanych ciągników rolniczych.

Pieniądze dla wielu rolników są bardzo dużym ograniczeniem. Jednak mimo wszystko zastanów się nad tym, czy warto jest inwestować w używany ciągnik rolniczy?

Wiem, że każdy w pierwszym odruchu liczy tylko pieniądze, które musi wydać na nowy traktor. Pomyśl na spokojnie. Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy traktor jest najważniejszą maszyną w gospodarstwie rolnym. Kupujesz go na długie lata. Czy chcesz wydać prawie wszystkie pieniądze na używaną maszynę rolniczą, która może Cię w krótkim czasie zawieść?

Czasami nawet warto jest się zadłużyć i zainwestować w całkiem nowy traktor. Obecnie tego rodzaju maszyny mają bardzo wiele zalet. Przed wszystkim są bardziej efektywne energetycznie, przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne i komfortowe dla użytkownika. Są również bardzo wydajne, co ma duże znaczenie, gdy masz wiele hektarów do obrobienia.

Nie chcesz brać kredytu na nowy ciągnik?

Wtedy najlepszym wyborem jest zakup używanego traktora. To też nie jest najgorsza opcja. Podpowiemy Ci na co musisz uważać, aby nie dać się oszukać, a maszyna służyła Ci przez bardzo wiele długich lat.

Chwileczkę! Zapomnieliśmy jeszcze o jednym!

Niestety nie jest to dobra informacja. Ta kwestia to podatek od zakupu używanego ciągnika.

Czy będziesz musiał zapłacić podatek od czynności cywilno- prawnych, czyli PCC?

Sprzedaż maszyn i ciągników rolniczych przez rolników podlega podatkowi VAT. W związku z tym, nie musisz już płacić podatku PCC.

Pewnie nie chce Ci się w to do końca wierzyć i zaraz nas zapytasz: ,,Czy są od tej zasady jakieś wyjątki?”.

Warto jest tę kwestię faktycznie trochę bardziej rozwinąć. Zacznijmy od tego, że opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów sprzedaży ma wtórny charakter w odniesieniu do objęcia tych umów podatkiem VAT albo zwolnienia od tego podatku.

Warto jest tutaj przywołać pewien przepis. Chodzi mianowicie o art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych: ,,Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  • a) w zakresie, w jakim są o podatkowane podatkiem od towarów i usług,
  • b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.”

Sprzedaż ciągników i maszyn rolniczych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, więc co za tym idzie zakup używanego ciągnika jest zwolniony z podatku PCC.

Teraz podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego ciągnika, żeby nie dać się naciąć.

Jak dobrze kupić używany traktor / ciągnik

 

 

zakp uzywanego traktora

Najważniejsze jest to, żeby nie kierować się wyglądem ciągnika rolniczego. Jeżeli maszyna ma już 20 lat, a wygląda jak nowa, to powinno Cię to bardzo mocno zaniepokoić. Lepiej zacznij oglądać jakiś inny traktor. Trzeba patrzeć przede wszystkim na jego stan techniczny, a nie na wskazania licznika motogodzin oraz wiek maszyny.

Kolejna rzecz jest taka, żebyś nie kupował starego ciągnika, który ma w sobie bardzo wiele elektroniki, bo może się on bardzo szybko popsuć. Lepiej postaw na jakiś model z mniej rozbudowaną elektroniką, które są dość trwałe, a w dodatku mniej palą.

Marki, które możemy polecić to Ursusy, Zetory, Renault czy Case IH. Najlepiej jest wziąć ze sobą mechanika, który będzie w stanie szybko wyłapać ewentualne wady i zalety danego modelu.

Zakup używanego ciągnika

Zakup używanego ciągnika wiąże się nie tylko z obawami o jego stan techniczny, ale również o to, czy nie kupujemy kradzionej maszyny.

Jak sprawdzić czy ciągnik nie jest kradziony?

Najlepiej, jeżeli decydujesz się na zakup używanego ciągnika rolniczego jest zawrzeć umowę z przedstawicielem danej marki, który kupuje od swojego klienta traktor w rozliczeniu za nowy.

Wtedy gdy kupujesz używany ciągnik, ale od autoryzowanego dealera, to masz pewność, że przed zakupem zostanie wykonany przegląd serwisowy oraz dostaniesz co najmniej kilka miesięcy gwarancji rozruchowej.

Prawda, że jest to bardzo korzystna sytuacja?

Jednak niestety w Polsce bardzo niewiele firm oferuje tego rodzaju usługi, więc skorzystanie z takiej opcji jest mocno utrudnione. Mamy nadzieję, że z czasem to się zmieni, bo każdy powinien mieć prawo kupować maszyny rolnicze ze sprawdzonego punktu i bez żadnych obaw.

Co w związku z tym Ci pozostaje?

Kupno traktora od osób, które handlują używanymi maszynami rolniczymi z Zachodu. Warto jest sprawdzić taki traktor dla własnego spokoju. Pochodzenie maszyny rolniczej możesz sprawdzić w każdej jednostce Policji na podstawie numerów identyfikacyjnych, które znajdują się na pojeździe.

Jednak jeżeli nie masz podejrzeń, co do pochodzenia traktora, to nie powinieneś wzywać Policji, bo zostanie to potraktowane jako interwencja. Trzeba po prostu pojechać na komisariat po spisaniu przez Ciebie tego numeru identyfikacyjnego.

Można również podać numer VIN przedstawicielowi danej marki, aby sprawdził jego pochodzenie. Większość firm robi to grzecznościowo.

Ostatnią kwestią, którą warto jest poruszyć w tym wpisie jest umowa kupna- sprzedaży używanego traktora.

Umowa kupna / sprzedaży ciągnika / traktora

Mówiąc najprościej, trzeba tutaj zwrócić uwagę na dane ciągnika i dane stron.

Przede wszystkim musisz sprawdzić numer fabryczny pojazdu i silnika. Koniecznie porównaj je z przedstawionymi przez sprzedawcę dokumentami! Dobrze jest również sprawdzić, czy pojazd nie był kradziony. Można to zrobić na komisariacie Policji. Upewnij się również, czy maszyna rolnicza posiada komplet dokumentów i tablice rejestracyjne.

Wszystkie dane pojazdu trzeba umieścić w umowie. Jeżeli chcesz, to możesz również wpisać do umowy wszystkie usterki maszyny, aby później nie było żadnych nieporozumień po żadnej ze stron. W umowie musi się również znaleźć kwota, za jaką traktor jest sprzedawany oraz przebieg ciągnika wyrażony w mth.

Kolejna część umowy to dane stron

Tutaj należy podać takie dane jak: imiona i nazwiska, adresy stron, ich PESELE ewentualnie dane firmy. Sprawdź te dane w KRS-ie w przypadku spółki albo w dowodzie osobistym sprzedającego. Pamiętaj, że tylko prawidłowo spisana umowa da Ci podstawę do jakichkolwiek roszczeń.

Przejdźmy do podsumowania, chociaż nie będzie to parę słów, bo zbyt dużo kwestii zostało tutaj poruszonych.

  • Pierwsze, co musisz wiedzieć, to traktor o jakiej mocy, jest Ci potrzebny, aby obrobić posiadane przez Ciebie hektary.
  • Przedstawiliśmy Ci również dwie metody obliczania mocy traktora.
  • Pamiętaj również o tym, aby wziąć pod uwagę, czy masz u siebie ziemię lekką, czy ciężką. Bardzo ważna jest również budowa terenu. Wjeżdżanie pod górę jest o wiele cięższe.
  • Kolejna kwestia jest taka, że przy zakupie ciągnika używanego warto jest najpierw przejrzeć ogłoszenia w internecie. Najlepiej na stronie maszyno.pl.
  • Później możesz już wcielić w życie wszystkie otrzymane od nas wskazówki, dotyczące kupna używanego traktora.
  • Nie wszystko złoto, co się świeci. Patrz na stan techniczny, a nie na wygląd. Czasami o wiele łatwiej jest przemalować traktor, niż oddać go do mechanika. Na pewno taniej, szczególnie, gdy popsuje się coś związanego z elektroniką.
  • Kolejna sprawa to sprawdzenie, czy ciągnik rolniczy nie był kradziony. Bez nerwów możesz to zrobić na każdym komisariacie Policji dla własnego spokoju i bezpieczeństwa.
  • W umowie zamieść szczegółowy opis traktora uwzględniający wszystkie jego dane. Sprawdź również dane Twojego kontrahenta.

Są to najważniejsze wskazówki dotyczące zakupu traktora. Teraz możesz już ruszyć na poszukiwania!

Jaki Traktor / Ciągnik Kupić?
5 (100%) 16 vote[s]

Zostaw komentarz