akie rębaki do drewna kupić?.png

Jakie rębaki do drewna kupić?

Jakie rębaki do drewna kupić?

Dwudziesty pierwszy wiek daje nam coraz więcej możliwości spokojnej i wydajnej pracy przy użyciu najnowszych technologii, które niejednokrotnie wykonują większość ciężkiej pracy, którą kiedyś musieliśmy wykonać ręcznie, za nas. Podobnie sprawa się ma w przypadku rębaków. Okazuje się, że uciążliwa i ciężka praca związana z obróbką drewna, obecnie jest dziecinnie prosta i przyjemna. Wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednich rębaków do drewna. W tym artykule w sposób zwięzły i konkretny, wspólnie, zastanowimy się jaki rębak do drewna najlepiej kupić zarówno do pracy w przydomowym ogródku, jak i do zadań bardziej złożonych.

Co to jest rębak do drewna?

Jest bardzo dużo definicji rębaków do drewna. Ta podstawowa stanowi, iż rębak do drewna to maszyna, której głównym przeznaczeniem jest rozdrabnianie kawałków gałęzi i drewna na mniejsze. Do wykonania tej pracy zastosowano obracające się tarcze, które wyposażone są w rozmaite noże. Noże rębaka rozdrabniają drewno, które przerabiana jest na zrębki. Tak obrobiony materiał można wykorzystać na przykład do produkcji opału, papieru, czy też ściółki.

jakie rębaki do drewna

Rodzaje rębaków do drewna

Rębaki do drewna można podzielić na kilka grup. Ten najprostszy podział dzieli rębaki na rębaki tarczowe, których noże poruszają się tylko i wyłącznie w jednej płaszczyźnie koła tarczy. Głównym elementem roboczym jest tarcza, która jest wyposażona w ostrza. Najczęściej w tego typu rębakach, drewno do obróbki podawane jest prostopadle do płaszczyzny tarczy lub w niektórych przepadkach, pod pewnym kontem. Innym rodzajem są rębaki bębnowe, których noże najczęściej poruszają się według ruchu walca. W przypadku tej konstrukcji elementem roboczym jest bęben wyposażony w bardzo ostre noże. Takie rębaki najczęściej wykorzystywane są do rozdrabniania drzewa na odcinki o długości kilku centymetrów. Możemy jeszcze wyróżnić rębaki bijakowe oraz rozdrabniacze do gałęzi. Te pierwsze oparte są na ruchu ostrza po walcu. Drzewo w takim rębaku jest w pierwszej kolejności miażdżone przy pomocy młotka bijakowego, a w kolejnym kroku jest rozdrabniane przez młotki tnące. Najczęściej wykorzystuje się takie rębaki do rozdrabniania liści, słomy lub odpadów z sadów. W przypadku rozdrabniaczy są to takie rębaki, które służą do rozdrabniania gałęzi, drewna lub nawet całych drzew.

Rębaki do drewna spalinowe

Poza tym oczywistym podziałem, przedstawionym powyżej, możemy również podzielić rębaki ze względu na rodzaj zasilania. Najwygodniejsze i najpopularniejsze to rębaki spalinowe, których osprzęt zasilany jest poprzez silnik spalinowy – może to być zarówno silnik o zapłonie iskrowym, jak i samoczynnym, Bez względu na rodzaj silnika, rębaki takie są bardzo popularne i bardzo często wykorzystywane w przemyśle, jak również przez indywidualnych użytkowników, którzy wykorzystują je do przydomowych prac.

Rębaki do drewna ciągnikowe

W przeciwieństwie do rębaków spalinowych, rębaki ciągnikowe nie są wykorzystywane przez detalicznych użytkowników takich maszyn. Nie znajdziemy ich w przydomowych ogródkach, czy też w miejsca, w których nie przetwarza się drewna na masową skalę. Do działania takiego rębaka potrzebny jest ciągnik, który umożliwia pracę urządzenia. Najczęściej spotykamy je w miejscach, w których przetwarzane jest drewno na masową skalę.

Rębaki do drewna – cena

Nie zdziwi nikogo fakt, iż ceny rębaków do drewna są bardzo zróżnicowane. Mogą one kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i parędziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od producenta, ich rozmiaru, sposobu pozyskiwania energii, jak i oczywiście od ich stopnia zużycia, gdyż bardzo często możemy spotkać się z sytuacją, w której dokonujemy zakupu używanych rębarek do drewna, które są bardzo dobrym wyborem, dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obróbką drewna i nie dysponują jeszcze odpowiednimi funduszami.

rębaki do drewna

Podsumowanie

W artykule w sposób zwięzły opisaliśmy problematykę rębarek do drewna. Przedstawiliśmy ich klarowny podział na odpowiednie rodzaje oraz wskazaliśmy, czym się od siebie różnią. Przedstawiliśmy również orientacyjną cenę rębarek do drewna. Jeżeli interesuje Was tematyka obórki drewna, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi intrygującymi artykułami.

Jakie rębaki do drewna kupić?
5 (100%) 1 vote[s]

Zostaw komentarz