Minikoparka- najważniejsze informacje

Minikoparki są niezastąpionymi maszynami w każdej firmie z branży budowlanej. Chętnie kupują je również lub wypożyczają ekipy, które pracują w przedsiębiorstwach zajmujących się sieciami wodociągowymi oraz montażem różnego typu ziemnych instalacji. Minikoparki są mniej znanym sprzętem niż tradycyjne koparki, więc warto się dowiedzieć o nich kilku rzeczy, w szczególności, gdy zamierzasz zakupić taką maszynę lub szukasz zatrudnienia jako jej operator.

Czego dowiesz się z tego wpisu? Przede wszystkim tego, czym jest ta maszyna o tajemniczej nazwie minikoparki. Poznasz też ich rodzaje i wreszcie będziesz wiedział, czym one się różnią. Choć może to być dla Ciebie trochę bolesna kwestia, to poznasz jeszcze ich ceny. Zaczynamy!

 

Co to jest Minikoparka?

Chciałoby się powiedzieć, że to jest taka mniejsza koparka. Trochę w tym prawdy, ale nie do końca. Na pewno taka definicja jest zrozumiała dla wszystkich, ale osoby, które ,,siedzą” w branży budowlanej, nie uznałyby jej za profesjonalną. Chyba najpełniejsze wyjaśnienie, czym jest minikoparka znajduje się na Wikipedii. A czego tam nie ma? Odpowiedzi na to pytanie, to już temat na osobny artykuł. Ze wspomnianej przed chwilą definicji wynika, że minikoparki należą do rodziny jednonaczyniowych koparek hydraulicznych o masie eksploatacyjnej do 15 ton. Jeżeli chodzi o najważniejsze elementy konstrukcyjne, to są one takie same, jak w przypadku klasycznych koparek. Tak, też nas zdziwiła ta informacja, patrząc na ich gabaryty.

Minikoparki są najczęściej wyposażone w podłoże gąsienicowe. Z przodu mają niewielki lemiesz i mechanizm kolumny obrotu wysięgnika. Ten mechanizm z angielskiego nazywa się boom swing, co raczej nasuwa skojarzenia z tańcem, niż kopaniem dołów. Jednak jest to ciekawostka, którą możesz w razie czego zabłysnąć, na przykład na kursie na operatora minikoparek lub przy sprzedawcy, kupując tą maszynę. Dobrze, wracamy do konkretów. Do brzegu.

Minikoparki są maszynami wielofunkcyjnymi, więcej o ich możliwościach znajdzie się w dalszej części tego tekstu. Żeby nie wprowadzać zamieszania, przejdźmy ponownie do definicji minikoparki. Są to maszyny budowlane wyposażane w wymienny osprzęt roboczy (widły, nożyce, młot hydrauliczny, świder) pozwalający. Ich uniwersalność wynika stąd, że można dopasować osprzęt do charakteru pracy. Powszechnie minikoparki wykorzystuje się przy drobnych pracach budowlanych.

Pierwszą firmą, która zajęła się produkcją minikoparek i wprowadziła na rynek w 1971 roku w pełni obrotową minikoparkę było Takeuchi.

Minikoparki to najczęściej pracujące maszyny budowlane przy małych czy dużych budowach i inwestycjach. Bardzo dobrze sprawdzają się na ograniczonych przestrzeniach, w których nie jest zalecany duży nacisk na podłoży i dokładne prowadzenie prac ziemnych. Pewnie ta definicja trochę Ci rozjaśniła w głowie, czym jest minikoparka i do czego mogłaby Ci się ona przydać.

 

Jaką Minikoparke kupić?

To bardzo dobre pytanie. Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź. Taką, która Cię usatysfakcjonuje i pozwoli podjąć dobrą decyzję. Minikoparka przyda Ci się we wszystkich tych miejscach, w których chcesz przeprowadzić prace budowlane, a w żadnym razie nie zmieści się tam tradycyjna koparka, na przykład w ogrodzie przy domu. Chociaż niektórzy traktują minikoparki jak zabawki dla dużych chłopców, to nawet najwięksi ich przeciwnicy muszą przyznać, że są takie sytuacje, w których te maszyny budowlane są po prostu niezastąpione. Wiele firm budowlanych, wyczuło, że taki sprzęt jest nie tylko bardzo praktyczny, ale również chętnie wynajmowany przez klientów, dlatego umieścili minikoparki w swoich zasobach.

Minikoparki są idealne we wszystkich tych miejscach, gdzie nie może wjechać ciężki sprzęt

Większość z nich nie waży więcej niż sześć ton.

Gdy tylko zaczniesz się interesować tematem minikoparek, to bardzo szybko dojdziesz do wniosku, że na rynku jest dostępny bardzo duży ich wybór. To nie ułatwia sprawy. I znowu wraca do Ciebie pytanie: ,,Jaką minikoparkę kupić?” Jednak taki bogaty wybór, ma też swoją jasną stronę, ponieważ po przeczytaniu naszego poradnika będziesz mógł znaleźć minikoparkę, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb.

Najbardziej popularne na rynku są minikoparki Case z gąsienicami. Doskonale się sprawdzą do pracy przy murach i ogrodzeniach, jak również w przestrzeniach, w których jest bardzo mało miejsca. Plusem minikoparek jest to, że są pełnoobrotowe.

Natomiast maszyny budowlane z gąsienicami gumowymi, będą najlepszą propozycją do prac na betonie. Do minikoparki możesz również dopasować właściwy osprzęt. Wszystko zależy od tego, jakie prace chcesz wykonywać.

Przy wyborze minikoparki jest jeszcze jedna niezwykle istotna kwestia. To znaczy, czy chcesz kupić minikoparkę nową, czy używaną? Zanim spontanicznie wykrzykniesz, że nową i tylko nową, to…popatrz na ceny takiego sprzętu. Tak, wiemy. Sprowadziliśmy Cię na ziemię. Tak, to musiało być bolesne. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy właściciel firmy budowlanej ma wolne parę dziesiątek tysięcy złotych.

Wybór minikoparki używanej wiąże się z dużo niższą ceną, ale mówić kolokwialnie, można się naciąć i kupić sprzęt, który nie nadaje się do użytku. Dlatego dobrze jest przeglądać ogłoszenia tylko w sprawdzonym serwisie. Jakim? Dowiesz się tego, z dalszej części tego tekstu. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że z jakiś powodów nie chcesz kupować minikoparki używanej, to możesz się zdecydować na wynajmowanie minikoparki.

Gdzie kupić Minikoparkę?

Jeżeli myślisz o zakupie nowej minikoparki, to kierujemy Cię na stronę serwisu ogłoszeniowego Maszyno.pl. Znajdziesz tutaj duży wybór dealerów nowych maszyn. Natomiast jeżeli chcesz kupić używaną minikoparkę, to powinieneś wejść na stronę serwisu ogłoszeniowego Maszyno.pl. Tak, to nie jest nasz błąd. W tym serwisie znajdziesz zarówno nowe, jak i używane minikoparki w doskonałych cenach. Bardzo, bardzo, bardzo duży wybór, o czym będziesz się mógł przekonać, już po kilku minutach przeszukiwania ogłoszeń. Prosta wyszukiwarka, to kolejny atut tej strony. Znajdziesz tutaj minikoparki w bardzo dobrym stanie technicznym z bardzo różnych roczników.

 

Używane / poleasingowe minikoparki

Wykonywanie usług minikoparkami, wbrew pozorom jest trudnym, ciężkim i skomplikowanym biznesem. Pewnie teraz chcesz zapytać, jaki interes jest łatwy i prosty? Jednak daj nam chwilę na wyjaśnienie. Wykonywanie usług minikoparkami wymaga dużego wkładu własnego. Mamy tutaj na myśli czas, pieniądze i oczywiście pracę. Jednak jeżeli już podejmiesz decyzję, że chcesz się w to pakować… To znaczy, chcieliśmy powiedzieć, że chcesz założyć własną firmę i wykopywać doły za pomocą minikoparek, to niezbędne jest zdobycie odpowiedniego sprzętu.

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, możesz to zrobić kupując nową minikoparkę (mało realna opcja, ale dla porządku musieliśmy o niej wspomnieć), możesz kupić używaną minikoparkę, na przykład w serwisie Maszyno.pl lub wziąć tę maszynę w leasing. Koszty leasingu są zazwyczaj 2-3 razy niższe, niż koszty miesięcznego wynajmu minikoparki. Przy leasingu dobrze jest wybrać nową minikoparkę, ponieważ im starsza maszyna tym koszty są wyższe.

Dla większości firm leasingowych bardzo ważne jest to, żeby osoba korzystająca z ich usług nie była dłużnikiem w rejestrze BIK oraz prowadzi działalność dłużej niż pół roku. Jeżeli nie spełniasz tych warunków, to pozostaje Ci zakup używanej minikoparki.

 

Rodzaje Minikoparek

Jeżeli chodzi o rodzaje minikoparek, to bardzo ważne jest ich wyposażenie. To właśnie nim różnią się te maszyny budowlane. Dla niewprawnego oka, na pewno nie ma żadnej różnicy, ale może dzięki naszemu wyjaśnieniu, ktoś będzie je w stanie rozróżnić. Bardzo ważna w minikoparce jest część robocza, czyli łyżka. Poszczególne rodzaje łyżek mają odmienne nie tylko szerokości i kształty, ale również zastosowanie. Zapamiętaj, że można wyróżnić trzy podstawowe typy łyżek:

 

  • Łyżki zabierakowe
  • Łyżki chwytające
  • Łyżki wygarniające

Łyżka chwytakowa jest przeznaczona do oczyszczania i pogłębiania. Można z jej pomocą dokonać wyładunku lub załadunku materiałów sypkich,

W dodatku występuje kilka typów oraz rodzajów gąsienic. W minikoparkach najlepszą opcją są gąsienice gumowe, ponieważ są lżejsze niż metalowe. W dodatku dobrze sprawdzają się w czasie pracy na asfalcie lub betonie.

Natomiast minikoparki kołowe dobrze się sprawują w zamkniętych pomieszczeniach. Jeżeli chodzi o minikoparki, to nie ma żadnych innych różnic, lecz te, które wymieniliśmy są niezwykle istotne. Zawsze w razie wątpliwości, możesz dopytać o szczegóły sprzedawcę.

 

Kurs na Minikoparki

Kurs na operatora koparki klasy III obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Jest to logiczne, bo w teorii każdy wszystko umie, nawet naprawić helikopter, a w praktyce, to wiadomo jak jest. Aby zapisać się na kurs na minikoparki, to należy przejść badania lekarskie i psychologiczne.

 Dobrze jest wybrać ośrodek szkoleniowy, który posiada akredytację kuratora oświaty. Jest to gwarancja wysokiego poziomu kursu, a tylko taki zapewni Ci zdobycie odpowiedniej wiedzy.

Kto może się zapisać na kurs na minikoparki?

Należy mieć ukończone 18 lat. W dodatku wymagane są: wykształcenie co najmniej podstawowe, orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy jako operator koparki. Potrzebne jest również dostarczenie ksero dowodu osobistego.

Zajęcia teoretyczne na kursie na minikoparki trwają około 4 tygodni. Koszt takiego kursu to niestety ponad 5000 złotych, ale po otrzymaniu pracy, ten wydatek na pewno się zwróci.

 

Uprawnienia na Minikoparki

Do obsługi minikoparki są wymagane uprawnienia klasy III w zakresie maszyn do robót ziemnych. Aby uzyskać takie uprawnienia na minikoparki należy: ukończyć szkolenie i uzyskać pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Osoba, która zdała taki egzamin, przeprowadzony przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie, otrzymuje:

  • świadectwo,
  • wpis do książki operatora.

Szczegóły dotyczące uprawnień na minikoparki znajdują się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. nr 118, poz. 1263).

 

Podsumowanie

Skoro już wiesz czym jest minikoparka, do czego może Ci się ona przydać oraz gdzie można ją kupić, to teraz pora na podjęcie ostatecznej decyzji i kupienie maszyny. Bardzo mocno polecamy serwis ogłoszeniowy Maszyno.pl, bo duża ilość ogłoszeń jest gwarancją, że znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie w dobrym stanie technicznym. Nawet jeżeli sam nie szukasz minikoparki, to może ktoś z Twoich znajomych jest w takiej sytuacji i przyda mu się ten poradnik? Zachęcamy do polubienia tego wpisu i udostępniania go.

Minikoparka- najważniejsze informacje
3.4 (67.27%) 11 vote[s]

 

Zostaw komentarz