Maszyny Rolnicze

Największy heder na świecie - heder do kombajnu robi wrażenie!

Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski19.09.20234 min.
 Największy heder na świecie - heder do kombajnu robi wrażenie!

Hedelay kombajnowe od zawsze fascynowały rolników na całym świecie. Im większy i wydajniejszy heder, tym szybciej i sprawniej można zebrać plony z pól. Dlatego producenci ciągle ścigają się w wypuszczaniu na rynek coraz potężniejszych konstrukcji. Jednak tym razem pobity został absolutny rekord - powstał największy heder na świecie!

Jaki jest największy heder na świecie?

Mowa o hederze firmy MacDon, który został specjalnie skonstruowany na zamówienie dużej farmy w Stanach Zjednoczonych. Jego szerokość robi piorunujące wrażenie - wynosi aż 12,2 metra! Dla porównania standardowe hedelay mają zwykle 4-9 metrów. Nic więc dziwnego, że widok tak ogromnej konstrukcji naprawdę robi wrażenie.

Heder o szerokości 12,2 m robi ogromne wrażenie!

Niespotykane dotąd gabaryty sprawiają, że ten heder przechodzi do historii jako największy na świecie. Kiedy porusza się po polu, trudno oderwać od niego wzrok. To niczym czołg sunący między zbożami i zgrabnie zbierający plony. Dzięki tak dużej szerokości roboczej heder jest w stanie zebrać znacznie więcej ziarna w krótszym czasie.

Jak działa tak duży heder do kombajnu?

Mimo ogromnych rozmiarów, heder działa tak samo jak standardowe, mniejsze konstrukcje. Składa się z belki żniwnej, pod którą umieszczone są cztery rzędy stosunkowo niewielkich żniwiarzy. To one ścinają zboże i podają je do ślimaka pośrodku. Następnie transportują materiał do przenośnika pochyłego i wyrzucają do wnętrza kombajnu.

Precyzyjne sterowanie hederem z kabiny operatora

 Największy heder na świecie - heder do kombajnu robi wrażenie!

Największy heder na świecie sterowany jest bezpośrednio z kabiny operatora kombajnu. Dzięki temu, mimo ogromnych rozmiarów, można precyzyjnie manewrować urządzeniem. Kabina wyposażona jest w dodatkowe ekrany i joysticki umożliwiające kontrolę pozycji i wysokości całej konstrukcji.

Ile kosztuje największy heder świata?

Z uwagi na unikatowość i rozmiar, największy heder nie należy do tanich konstrukcji. Jego cena to ponad 500 tys. dolarów! To ogromna inwestycja, na którą mogą sobie pozwolić tylko największe farmy w USA. Jednak dzięki większej wydajności heder ma szansę się zwrócić.

Cena hedera sięga setek tysięcy dolarów!

Warto dodać, że jest to koszt samej konstrukcji hedera, bez ciągnika i kombajnu. Te dodatkowe maszyny to kolejne setki tysięcy dolarów. Całkowity koszt zestawu żniwnego z największym hederem świata sięga więc nawet ponad miliona dolarów! To pokazuje, jak wiele trzeba zainwestować w nowoczesny sprzęt rolniczy.

Gdzie można zobaczyć rekordowy heder w akcji?

Na razie największy heder świata pracuje tylko na farmie, która go zamówiła. Jednak producent - firma MacDon - zapowiedziała, że wkrótce pokaże to monstrum szerszej publiczności. Najprawdopodobniej będzie można zobaczyć heder w akcji podczas żniw w Stanach Zjednoczonych. Dokładna data i miejsce takiego pokazu nie są jeszcze znane.

Pokażemy największy heder podczas żniw w USA!

Warto śledzić informacje od producenta, aby dowiedzieć się, kiedy i gdzie odbędzie się prezentacja rekordowego hedera. To będzie z pewnością niezwykłe widowisko, móc zobaczyć tę gigantyczną maszynę w akcji na polu. Już teraz wzbudza ona ogromne zainteresowanie wśród rolników i fanów sprzętu rolniczego na całym świecie. Kto wie, być może w przyszłości takie megahedery staną się standardem na największych farmach?

Podsumowanie: rekordowy heder to przełom w świecie rolnictwa

Największy heder świata o szerokości 12,2 m to bez wątpienia przełomowy wynalazek w dziedzinie maszyn rolniczych. Tego typu megahedery mogą całkowicie zmienić oblicze współczesnego rolnictwa, zwłaszcza na ogromnych farmach w Ameryce Północnej. Ich wydajność pozwala w krótkim czasie zebrać plony z setek hektarów pól. To fascynująca konstrukcja i wielkie osiągnięcie inżynierii. Czas pokaże, czy tego typu maszyny wejdą do powszechnego użycia, czy pozostaną na razie ekstremalną ciekawostką dla największych graczy na rynku rolniczym.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jaki ciągnik wybrać na gospodarstwo 1 ha? Poradnik dla rolników
  2. 10 filmów, które zmieniły postrzeganie technologii
  3. Lemiesze do pługów unia grudziądz idealne rozwiązanie dla rolników
  4. Kombajn Bizon Z056 - najlepszy kombajn pod słońcem? Zobacz dlaczego warto go kupić
  5. Rolki taśmociągów - jak wybrać optymalne pod kątem trwałości i wydajności?
Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski

Jestem pasjonatem wielu dziedzin, ale przede wszystkim skupiam się na tematyce związanej z rolnictwem, maszynami rolniczymi, fotowoltaiką, budownictwem i domem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak dbać o kombajn rolniczy?
Maszyny RolniczeJak dbać o kombajn rolniczy?

Bizon to niewątpliwie serce wielu procesów związanych z uprawą roli. Jest nieoceniony w czasie żniw i zbioru plonów. Jednak, jak każda maszyna, również kombajn wymaga troski, uwagi i regularnej konserwacji, aby utrzymać swoją efektywność oraz przedłużyć swoją żywotność. W poniższym artykule skupimy się na kluczowych aspektach dbania o kombajn rolniczy, przyjrzymy się regularnej konserwacji, niezbędnym naprawom i wymianom części do Bizona, a także praktykom związanym z przechowywaniem i zabezpieczaniem go przed warunkami atmosferycznymi.