Rolnictwo

Jaki traktor ciągnik kupić? Poradnik dla rolników

Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski18.09.20235 min.
Jaki traktor ciągnik kupić? Poradnik dla rolników

Wybór odpowiedniego ciągnika rolniczego to jedna z najważniejszych decyzji dla każdego rolnika. To maszyna, która będzie pełniła kluczową rolę w gospodarstwie przez wiele lat. Dlatego zakup ciągnika wymaga dogłębnej analizy potrzeb gospodarstwa, parametrów technicznych dostępnych modeli, sposobu finansowania oraz późniejszej eksploatacji. Poniżej znajdziesz wyczerpujące informacje na temat wyboru odpowiedniego ciągnika rolniczego.

Kryteria wyboru ciągnika rolniczego

Wielkość i typ gospodarstwa

Na wybór ciągnika wpływa przede wszystkim wielkość i profil gospodarstwa. Jeśli masz małe gospodarstwo, wystarczący będzie lekki, wielofunkcyjny ciągnik o mocy 50-80 KM. Duże areały i uprawy wymagają już ciągnika o mocy powyżej 100 KM. Przy decyzji warto wziąć pod uwagę liczbę i rodzaj uprawianych roślin, areał pól, plony i prace polowe.

Rodzaj wykonywanych prac

Ciągnik musi być dostosowany do zadań, jakie ma wykonywać. Jeśli służy głównie do orki, ważna będzie duża moc i moment obrotowy. Do siewu i oprysków potrzebny będzie precyzyjny układ jezdny i WOM. A do transportu przyczep - odpowiednie zaczepy i hamulce.

Warunki pracy

Decydujące są też warunki glebowe i ukształtowanie terenu. Na polach pagórkowatych przyda się 4-kołowy napęd i blokada mechanizmu różnicowego. Na glebach ciężkich ważna moc i dobre ogumienie. Należy rozważyć te czynniki.

Typy i marki ciągników rolniczych

Ciągniki uniwersalne

To najpopularniejszy typ. Służą do różnych prac - od orki po transport. Mają moc 50-150 KM. Przykłady to Ursus 3512, Zetor Major 80 czy John Deere 6155R. Uniwersalne ciągniki sprawdzą się w mniejszych gospodarstwach.

Ciągniki specjalistyczne

Dostosowane do konkretnych zadań, jak opryski czy sadownictwo. Np. sadownicze Kubota G serii, do zbioru kukurydzy John Deere 8400. Wybierz je, gdy masz wyspecjalizowane gospodarstwo.

Najpopularniejsze marki ciągników

Do najczęściej spotykanych należą: polskie Ursus i Zetor, niemiecki Fendt i Claas, amerykańskie John Deere, Massey Ferguson i New Holland oraz japońskie Kubota i Yanmar. Każda marka ma swoje atuty.

Parametry techniczne ciągnika

Moc i moment obrotowy

Im cięższe zadania, tym większa moc (KM) i moment obrotowy (Nm) potrzebne są do ich wykonania. Te parametry decydują o wydajności pracy. Np. do głębokiej orki potrzebny jest duży moment obrotowy.

Układ napędowy i skrzynia biegów

Ważny jest rodzaj silnika (ZET, Perkins, Deutz) i układ napędowy - 2WD lub 4WD, mechaniczny lub bezstopniowy CVT. Liczba biegów w skrzyni (12x12, 24x24) wpływa na precyzję pracy. Np. dużo biegów przyda się przy sadzeniu ziemniaków.

Wyposażenie i komfort obsługi

Nowoczesne ciągniki mają klimatyzację i amortyzowaną kabinę. Nie bez znaczenia są też fotel z zawieszeniem pneumatycznym, dodatkowe gniazda elektryczne czy radio. To poprawia komfort całodniowej pracy.

Nowy czy używany ciągnik rolniczy

Jaki traktor ciągnik kupić? Poradnik dla rolników

Zalety zakupu nowego ciągnika

Nowy ciągnik daje pewność stanu technicznego i niezawodności. Producent udziela gwarancji, a my mamy pewność pełnej historii serwisowej i użytkowania maszyny.

Zakup ciągnika z drugiej ręki

Używany ciągnik to niższa cena. Trzeba jednak sprawdzić jego stan techniczny, przebieg i serwisowanie. Kupując, warto poprosić o jazdę próbną i diagnozę w ASO.

Gdzie kupić używany ciągnik rolniczy

Używane ciągniki można znaleźć w ogłoszeniach internetowych, komisach rolniczych lub bezpośrednio u poprzedniego właściciela. Sprzedaje je też ASO - tam maszyny mają udokumentowaną historię.

Finansowanie zakupu ciągnika rolniczego

Kredyt na zakup ciągnika rolniczego

Kredyt dla rolnika na zakup ciągnika to najpopularniejsza forma finansowania. Udzielają go banki, firmy leasingowe, a nawet niektórzy producenci. Kredyt pozwala rozłożyć koszty w czasie.

Leasing ciągników rolniczych

Leasing operacyjny lub zwrotny pozwala użytkować ciągnik bez angażowania dużego kapitału. Po zakończeniu umowy można wykupić maszynę na własność. Wady to wyższe koszty i formalności.

Dotacje dla rolników na zakup ciągnika

Z dotacji PROW można sfinansować nawet 50% zakupu nowego ciągnika rolniczego. Dotacje pomagają unowocześnić park maszynowy. Należy spełnić określone warunki.

Eksploatacja i serwisowanie ciągnika

Przeglądy okresowe i konserwacja

Aby zapewnić ciągnikowi długą żywotność, należy wykonywać regularne przeglądy w ASO. Olej i filtry powinno się wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, a usterki naprawiać natychmiast.

Koszty eksploatacji ciągnika rolniczego

Do kosztów należy paliwo, oleje, filtry, naprawy i części. Warto oszacować koszty eksploatacji w skali roku, by sprawdzić, czy ciągnik się zwróci. Nowsze maszyny mają niższe koszty utrzymania.

Ubezpieczenie ciągnika rolniczego

Warto ubezpieczyć ciągnik w zakresie OC, AC i NNW. Ochroni to przed skutkami wypadków, kradzieży czy zniszczeń. Ubezpieczenie to dodatkowy koszt, ale daje poczucie bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego ciągnika rolniczego to skomplikowany i odpowiedzialny proces. Aby znaleźć maszynę idealnie dopasowaną do swojego gospodarstwa, należy wziąć pod uwagę wiele czynników - od typu upraw i prac polowych, przez parametry techniczne, sposób finansowania, po koszty eksploatacji i serwisowania. Analizując wszystkie za i przeciw konkretnych modeli, można trafnie dobrać ciągnik, który posłuży przez długie lata i zapewni gospodarstwu nowe możliwości. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże w podjęciu satysfakcjonującej decyzji zakupowej.

Najczęstsze pytania

Moc ciągnika należy dobrać do wielkości gospodarstwa i jego profilu. Dla małych gospodarstw wystarczy 50-80 KM. Średnie i duże wymagają co najmniej 100-150 KM.

Używany ciągnik to tańsza opcja, jednak trzeba sprawdzić jego stan techniczny i serwisowanie. Bezpieczniej kupić używaną maszynę w ASO.

Najpopularniejsze to kredyt bankowy i leasing. Można też starać się o dofinansowanie z dotacji PROW. Każda forma finansowania ma wady i zalety.

Należy wykonywać regularne przeglądy w ASO, wymieniać płyny i filtry zgodnie z zaleceniami, natychmiast usuwać usterki. Odpowiednia konserwacja wydłuża żywotność.

Zdecydowanie tak. Ubezpieczenie chroni przed skutkami wypadków, kradzieży i uszkodzeń. To dodatkowy koszt, ale daje poczucie bezpieczeństwa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ciągniki dla gospodarstw 10 ha - jaki model wybrać?
  2. Lemiesze do pługów unia grudziądz idealne rozwiązanie dla rolników
  3. Kombajn Bizon Z056 - najlepszy kombajn pod słońcem? Zobacz dlaczego warto go kupić
  4. Rolki taśmociągów - jak wybrać optymalne pod kątem trwałości i wydajności?
  5. Zwiększ dotacje dla rolników! Poznaj aktualne dofinansowanie i dotacje rolnicze w 2023 roku
Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski

Jestem pasjonatem wielu dziedzin, ale przede wszystkim skupiam się na tematyce związanej z rolnictwem, maszynami rolniczymi, fotowoltaiką, budownictwem i domem.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły