Rolnictwo

Ceny obornika 2023 - ile kosztuje tona obornika bydlęcego? Atrakcyjne oferty

Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski19.09.20237 min.
 Ceny obornika 2023 - ile kosztuje tona obornika bydlęcego? Atrakcyjne oferty

Obornik to cenny nawóz naturalny, który z powodzeniem można wykorzystać do użyźniania gleby w ogrodzie, na polu uprawnym lub łące. Jaka jest aktualna cena obornika w 2023 roku i gdzie można go kupić w atrakcyjnej cenie? Sprawdźmy!

Jaka jest aktualna cena obornika w 2023 roku?

Cena obornika bydlęcego w 2023 roku waha się w przedziale od 90 do 130 zł za tonę w zależności od regionu Polski. Na południu i zachodzie kraju stawki są nieco niższe i wynoszą średnio 90-110 zł/t. Im dalej na północ i wschód, tym ceny obornika są wyższe sięgając nawet 130 zł za tonę.

Najważniejsze czynniki wpływające na cenę obornika w danym regionie to m.in. liczba hodowli i gospodarstw rolnych, odległość od ośrodków miejskich i zapotrzebowanie na nawóz. Im mniejsza podaż i większy popyt, tym wyższe stawki za obornik. Sprzedawcy argumentują to rosnącymi kosztami transportu i utylizacji odchodów zwierzęcych.

Ile kosztuje tona obornika bydlęcego? Sprawdź aktualne stawki

Średnia cena tony obornika bydlęcego w Polsce wynosi około 110 zł. Jednak za obornik krowi trzeba zapłacić nieco więcej, bo ok. 120-130 zł/t. Tona obornika końskiego to koszt rzędu 100-110 zł. Natomiast najtańszy jest obornik świński i owczy w cenie 90-100 zł za tonę.

Warto pamiętać, że są to ceny obornika luzem załadowanego na miejscu u rolnika. Przy zakupie palety lub worków z obornikiem stawki mogą być wyższe nawet o 20-30%. Koszt dostawy również podnosi całkowitą cenę za zamówiony nawóz naturalny.

Gdzie kupić obornik w atrakcyjnej cenie?

Najlepiej kupować obornik bezpośrednio od rolników i hodowców, którzy sprzedają go z własnych zasobów. Warto poszukać producentów w swojej okolicy - na forach internetowych, tablicach ogłoszeń lub po prostu pytając sąsiadów.

Duże ilości obornika można zamówić w okolicznych gospodarstwach rolnych i hodowlanych, które zajmują się jego sprzedażą. Często mają dobrze wyposażone płyty obornikowe i sprzęt do załadunku, co pozwala kupić go taniej niż u rolników "z podwórka".

Coraz więcej sklepów ogrodniczych i marketów budowlanych oferuje obornik w paletach i workach. Jednak ze względu na wyższe koszty pakowania i transportu jego cena jest tu z reguły najwyższa.

Jakie są średnie ceny obornika w Polsce?

 Ceny obornika 2023 - ile kosztuje tona obornika bydlęcego? Atrakcyjne oferty

Średnie ceny obornika w Polsce przedstawiają się następująco (stan na 2023 rok):

 • Obornik bydlęcy - ok. 110-130 zł/t
 • Obornik krowi - ok. 120-140 zł/t
 • Obornik koński - ok. 100-120 zł/t
 • Obornik świński - ok. 90-110 zł/t
 • Obornik owczy - ok. 90-110 zł/t

Jak widać, najtańszy jest obornik owczy i świński, a najdroższy krowi. Jednak różnice w cenach zwischen verschiedenen Tierarten sind nicht sehr groß und schwanken in einem Bereich von etwa 10-20 zł pro Tonne.

Na ceny obornika mają wpływ też inne czynniki, takie jak wilgotność (obornik bardziej mokry jest tańszy), rodzaj opakowania (luzem, palety, worki) oraz koszty transportu związane z odległością.

Czy warto kupować obornik luzem, czy w workach?

Najkorzystniej jest kupić obornik luzem bezpośrednio u rolnika, gdzie można go ładować do własnej przyczepy lub zamówionej wywrotki. Taki zakup obornika wymaga jednak posiadania odpowiedniego sprzętu i transportu.

Dużą wygodą są gotowe worki z obornikiem o wadze np. 20-25 kg, które łatwo przetransportować w bagażniku samochodu osobowego. Jest to jednak najdroższa opcja - kilka razy drożej niż obornik luzem.

Kompromisem cenowo-wygodowym mogą być palety z obornikiem po ok. 1 tonie. Łatwiejszy transport niż luzem, ale znacznie tańszy niż worki. Wady to konieczność rozładunku palet oraz niższa wygoda przy niewielkim zapotrzebowaniu.

Jak negocjować cenę przy zakupie obornika?

Aby uzyskać dobrą cenę na obornik, warto negocjować i stosować kilka wskazówek:

 • Kupując większe ilości, można próbować "wynegocjować" rabat lub obniżkę ceny.
 • Lepiej kupować po sezonie, gdy popyt i ceny są niższe, niż w szczycie (wiosna).
 • Trzeba być elastycznym i gotowym odebrać obornik w krótkim czasie, gdy sprzedający go ma.
 • Można zaproponować odbiór własnym transportem, by zmniejszyć koszty.
 • Warto pytać o cenę u kilku sprzedawców i porównywać oferty.

Kupując bezpośrednio od rolnika zawsze można próbować "utargować" nieco niższą cenę, szczególnie przy większym zamówieniu opiewającym na kilka lub kilkanaście ton.

Na co zwrócić uwagę wybierając sprzedawcę obornika?

Wybierając skąd kupić obornik warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Renoma i opinie - lepiej kupować u sprawdzonych dostawców.
 • Odległość i możliwość transportu - im bliżej tym lepiej.
 • Wyposażenie w sprzęt do załadunku - ułatwia zakup obornika luzem.
 • Laboratoryjne badanie obornika - świadczy o jakości i składzie.
 • Elastyczność w ustalaniu terminów - szybkość dostawy.
 • Możliwość negocjowania ceny i rabatów.

Najlepiej znaleźć sprzedawcę godnego zaufania, który zapewni nie tylko dobrą cenę, ale też wysoką jakość obornika, szybką dostawę i elastyczne podejście do klienta.

Jak transportować zakupiony obornik i ile to kosztuje?

Obornik można transportować przy użyciu:

 • Samochodu dostawczego - do załadunku palet lub pojedynczych worków.
 • Przyczepy, wywrotki - do transportu obornika luzem.
 • Ciągnika z przyczepą - najlepszy do większych ilości luzem.

Koszt transportu 1 tony obornika samochodem dostawczym to ok. 80-100 zł na odległość do 50 km. Wywrotką taniej - ok. 45-60 zł/t. Ciągnikiem rolniczym można przewieźć nawet kilkanaście ton za ok. 30-40 zł/t.

Im dalej, tym drożej. Przy zamawianiu obornika wraz z transportem trzeba doliczyć średnio ok. 1 zł do ceny za każdy kilometr odległości. Gdy kupujemy i transportujemy sami, koszt paliwa wyniesie ok. 0,8 zł za km przejazdu samochodu dostawczego.

Podsumowanie

Obornik to wartościowy i ekologiczny nawóz, który ma szerokie zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie. Jego ceny w Polsce w 2023 roku wahają się zazwyczaj od 90 do 130 zł za tonę w zależności od regionu i rodzaju. Najkorzystniej kupić obornik luzem bezpośrednio od sprawdzonego rolnika lub hodowcy. Przy większych ilościach można negocjować rabaty. Transport najlepiej zorganizować na własną rękę, co pozwoli obniżyć koszty. Warto przeliczyć opłacalność zakupu w zależności od ceny, rodzaju opakowania i odległości.

Najczęstsze pytania

Najtańszy obornik można kupić bezpośrednio od rolników i hodowców, najlepiej z okolicy. Nie trzeba wtedy płacić pośrednikowi ani za transport.

Średnia cena obornika w Polsce w 2023 roku wynosi ok. 100-120 zł za tonę przy zakupie luzem. Dużo drożej jest w workach czy paletach.

Transport 1 tony obornika samochodem dostawczym kosztuje ok. 80-100 zł na 50 km. Ciągnikiem rolniczym można przewieźć taniej, bo ok. 30-40 zł/t.

Obornik krowi jest droższy od bydlęcego o ok. 10-20 zł na tonie. Za obornik krowi trzeba zapłacić ok. 120-140 zł/t.

Aktualne ceny obornika można sprawdzić dzwoniąc bezpośrednio do gospodarstw rolnych lub hodowlanych w swojej okolicy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jaki ciągnik wybrać na gospodarstwo 1 ha? Poradnik dla rolników
 2. 10 filmów, które zmieniły postrzeganie technologii
 3. Lemiesze do pługów unia grudziądz idealne rozwiązanie dla rolników
 4. Kombajn Bizon Z056 - najlepszy kombajn pod słońcem? Zobacz dlaczego warto go kupić
 5. Rolki taśmociągów - jak wybrać optymalne pod kątem trwałości i wydajności?
Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski

Jestem pasjonatem wielu dziedzin, ale przede wszystkim skupiam się na tematyce związanej z rolnictwem, maszynami rolniczymi, fotowoltaiką, budownictwem i domem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły