Jaki Wózek Widłowy Kupić?

W tym poradniku znajdziesz kilka porad oraz wskazówek, które pomogą Ci kupić jak najlepszy dla Ciebie wózek widłowy. Wbrew pozorom zadanie nie łatwe bo wybór jest bardzo duży, a rodzajów wózków widłowych jest sporo. Powiem jak kształtują się ceny wózków i gdzie najlepiej taka maszynę zakupić. Podpowiemy Ci także jakie kursy i uprawnienia się potrzebne do obsługi wózków widłowych.   Dowiesz się z niego, na co warto zwrócić uwagę, aby móc się pochwalić przed pracownikami lub sąsiadami najlepszą maszyną.  Wybierz wózek, który w 100 procentach spełni Twoje oczekiwania. Zaczynamy od podstaw!

wozek widłowy

Co to jest wózek widłowy?

Wszystko niby pięknie i cudownie, ale jak masz wybrać odpowiedni sprzęt, jeżeli nawet nie wiesz co to jest wózek widłowy? Pewnie słyszałeś już nie raz tę nazwę, ale dokładnego jej znaczenia nie znasz. Nie ma się czym przejmować, bo po pierwsze tak pewnie ma większość osób na Ziemi, poza tymi, które ukończyły kurs na wózek widłowy, ale o tym później, a po drugie zaraz Ci wszystko wyjaśnimy. Przechodzimy do konkretów.

Co pierwsze przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz hasło- wózek widłowy?

Pewnie masz przed oczami pojazd z charakterystycznymi widłami z przodu, który służy do podnoszenia ładunków na palecie i przewożenia ich we wskazane miejsce. Nie jest to pełna charakterystyka. Wózek widłowy, czy mówiąc bardziej profesjonalnie wózek jezdniowy podnośnikowy lub wózek jezdniowy z mechanicznym napędem podnoszenia to urządzenie transportu bliskiego. Trochę to wyjaśnia, ale jeszcze nie do końca. Wózki widłowe to specjalistyczne pojazdy kołowe z napędem silnikowym.

Możesz mieć do czynienia z wózkami: spalinowymi (diesel, LPG, benzynowe) lub elektrycznymi. Najczęściej wykorzystuje się je w magazynach i centrach logistycznych. Myślimy, że taka definicja Ci w pełni wystarczy.

Jaki wózek widłowy kupić?

Ok. Wiesz już, czym jest wózek widłowy, ale nadal nie masz pojęcia, jaki wózek widłowy kupić. Spokojnie. Teraz już będziemy przechodzili do tak bardzo interesujących dla Ciebie szczegółów.

Na początku musisz wiedzieć, że przy wyborze wózka widłowego jedynym kryterium nie jest jego maksymalny udźwig.

Chociaż tak byłoby najlepiej, to byłoby to za proste.

Równie ważna jest:

 • jednostka napędowa
 • ogumienie
 • poziom widoczności 
 • szacunkowe koszty eksploatacji

wozek widłowy w gospodarstwie

Najważniejszym kryterium jest jednostka napędowa wózka widłowego. Możesz zetknąć się z modelami wyposażonymi w silniki: wysokoprężne, benzynowe, benzynowe z instalacją CNG lub LPG.

To też nie ułatwia sprawy. Niestety o tym wiemy.

Z pewnością ucieszy Cię fakt, że wózki widłowe z jednostkami wysokoprężnymi mają obniżone zapotrzebowanie na paliwo. Posiadają wysoki moment obrotowy, a co za tym idzie bardzo dobrze sprawdzają się w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Jednak w porównaniu z silnikami benzynowymi częściej się psują, są trudniejsze w serwisowaniu oraz droższe.

Jeżeli Cię to zniechęciło, to proponujemy Ci wózek widłowy elektryczny, który doskonale się sprawdzi w branży spożywczej. Niestety jego wadą jest to, że wymaga częstego ładowania, które trwa zazwyczaj od 4 do 8 godzin.

Jeżeli jesteś właścicielem otwartej przestrzeni ładunkowej lub magazynowej, to najlepszy dla Ciebie będzie wózek zasilany benzyną lub gazem LPG/CNG. Natomiast jeżeli chodzi o ogumienie to spokojnie możesz zostawić opony założone przez producenta.

Jednak ciekawą opcją są również opony pneumatyczne. Eliminują drgania i zapewniają dobrą przyczepność. Ich cena nie jest wysoka.

Przejdźmy teraz do pozostałych kryterium, takich, jak: poziom widoczności (im wyżej osadzony fotel i węższe słupki nośne, tym lepsza widoczność), przyspieszenie (istotne, gdy wózek wykonuje dziennie wiele operacji na krótkim dystansie oraz często sięga po ładunek), wyposażenie dodatkowe (szczególnie ważne, gdy kierowca pracuje w trudnych warunkach, przyda się na przykład wtedy kabina grzewcza), prędkość maksymalna (szczególnie ważna, gdy wózek widłowy będzie jeździł na dłuższych trasach).

wózkiw idłowe do pracy w magazynie

 

Rodzaje wózków widłowych

Rodzaje wózków widłowych można podzielić ze względu na napęd lub funkcje.

Z uwagi na napęd wózki widłowe można podzielić na:

 • spalinowe ( napędzane są olejem silnikowym),
 • wózki widłowe z napędem gazowym LPG (nie można ich używać na otwartych przestrzeniach),
 • wózki widłowe elektryczne (najbardziej odpowiednie do niewielkich, otwartych przestrzeni, mają bardzo dobrą ładowność).

Natomiast ze względu na funkcje wózki widłowe można podzielić na:

 • wózki widłowe boczne (wózki widłowe bocznego załadunku, idealne do przewożenia długich towarów),
 • wózki widłowe terenowe (można je spotkać na placach budowy lub w miejscach, w których towar trzeba przewieźć do trudno dostępnych zakamarków,
 • wózki widłowe teleskopowe, inaczej podnośnikowe (mają daleki zasięg w górę oraz w przód, można podnosić ciężkie ładunki bez konieczności ich dzielenia),
 • systemowe wózki widłowe (odpowiednie do każdego pomieszczenia magazynowego),
 • wózki widłowe wysokiego składowania (posiadają maszt wysuwany do przodu).

Poza już wspomnianymi trzeba jeszcze wymienić:

 • wózki widłowe skrętne
 • wózki widłowe wielokierunkowe
 • wózki widłowe podwieszane
 • kontenerowe wózki widłowe 
 • anty wybuchowe wózki widłowe

Prawda, że ogromny wybór?

wózki widłowe w polu

Terenowe wózki widłowe

Terenowe wózki widłowe są produkowane przez takie firmy, jak: Manitou, Ausa, Clark, JCB.

Są przeznaczone do szybkiego poruszania się po nierównym podłożu. Mowa tutaj o takich miejscach, jak: plac budowy, tartak, farma, czy stocznie. Ciężkie załadunki, które mają duże rozmiary nie są dla nich problemem, nawet na błotnistym podłożu.

Terenowe wózki widłowe za sprawą specjalnie przystosowanej konstrukcji oraz bardzo dużej mocy poradzą sobie nawet z najbardziej wymagającymi zadaniami.

Zapewniają komfort i ergonomię. Terenowe wózki widłowe mają precyzyjny środek ciężkości oraz terenowe opony. Są doskonałe do pracy na zewnątrz w absolutnie każdych warunkach.

Jeżeli potrzebujesz takiego sprzętu, to z czystym sumieniem Ci go polecamy. Są tak samo proste w prowadzeniu jak wózki widłowe o mniejszych gabarytach.

Elektryczne wózki widłowe

Elektryczne wózki widłowe są przeznaczone do prac w obiektach zamkniętych. Ze względu na to, że są zasilane akumulatorem, nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji.

W przeciwieństwie do wcześniej omawianych wózków spalinowych. Zapewniają bardzo duży komfort pracy i efektywność. Są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Elektryczne wózki widłowe są odpowiednie nawet do niewielkich, niewentylowanych pomieszczeń. Wózek widłowy elektryczny będzie odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie, jeżeli poszukujesz praktycznego widlaka, którym będzie mógł manewrować w małym magazynie, wąskim i długim korytarzu, lub pomiędzy sklepowymi regałami.

Słabą stroną elektrycznego wózka widłowego jest to, że dosyć często trzeba go ładować. Niestety zawsze zajmuje to parę godzin. Jednak jego kolejną zaletą jest to, że jest bardzo wytrzymały. Wybór należy do Ciebie!

Cena wózka widłowego

Jeżeli wiesz już, który z wymienionych modeli będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, to pora zadać sobie to bardzo trudne pytanie: ,,Jaka jest cena wózka widłowego?”.

O cenie wózka widłowego decyduje bardzo wiele czynników.

Pierwszym i najbardziej istotnym kryterium jest to, czy szukasz wózka nowego czy używanego.

Kolejną ważną sprawą jest to, czy wózek widłowy pochodzi z Europy, czy na przykład z Chin.

Cena wózka widłowego zmienia się razem z udźwigiem, typem masztu, rocznikiem, motogodzinami, oraz dodatkowym osprzętem.

Cena wózka widłowego używanego może być nawet trzy razy niższa niż cena nowego wózka widłowego.

Nowy wózek widłowy pochodzący z Europy to koszt około 120 tysięcy złotych. Natomiast używane wózki widłowe można kupić za cenę do 40 tysięcy złotych.

Ciekawostką pewnie będzie dla Ciebie fakt, że nowe chińskie wózki widłowe kosztują około 50 tysięcy złotych. Polecane są one przede wszystkim dla osób, które nie będą go używały dłużej niż przez 5 lat.

Pamiętaj!  Dla Ciebie cena wózka widłowego ma znaczenie, ale nich nie będzie decydującym czynnikiem o wyborze danego wózka widłowego.

Gdzie kupić wózek widłowy?

Najlepiej jest zajrzeć na serwis ogłoszeniowy Maszyno.pl. Znajdziesz w nim bardzo duży wybór nowych i używanych wózków widłowych w atrakcyjnych cenach. Nowe maszyny pochodzą od renomowanych dealerów. Duży wybór marek, sprawdzeni sprzedawcy. Nowe wózki widłowe kupisz bezpośrednio od Dealerów danej marki. Listę wszystkich wraz z ofertą masz w serwisie.

Kurs na wózek widłowy

Aby zdobyć kwalifikacje na operatora wózka widłowego, należy skończyć kurs na wózek widłowy. Kurs pozwala prowadzić zarówno wózki widłowe spalinowe, jak i elektryczne.

Przyda się zarówno młodym osobom, które poszukują pierwszej pracy, jak i starszym, które chcą się przekwalifikować. Ukończenie tego kursu daje również możliwość znalezienia zatrudnienia za granicą.

Ukończenie kursu na wózek widłowy jest związane z koniecznością zdania egzaminu państwowego na terenie ośrodka szkoleniowego przed komisja powołana przez Urząd Dozoru Technicznego. Pozwala to uzyskać Zaświadczenie kwalifikacyjne wydanego przed UDT.

Ceny takich szkoleń zaczynają się od około 650 zł. Kurs na wózki widłowe daje prawo do poruszania się wózkami: unoszącymi, naładownymi, ciągnikowymi, podnośnikowymi.

Sam musisz przyznać, że daje to wiele możliwości zatrudnienia.

cena wózka widłowego

 

Uprawnienia na wózki widłowe

Aby zdobyć uprawnienia na wózki widłowe, należy odbyć kurs w ośrodku szkoleniowym i zdać egzamin państwowy.

Brzmi trudno, ale plusem jest to, że zrobienie takiego kursu nie zajmie Ci więcej niż tydzień. Egzamin jest złożony z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Osoba, której uda się zdać obie otrzymuje certyfikat, który potwierdza uzyskanie uprawnień na wózki widłowe. Dokument ten najczęściej jest wystawiany w trzech językach – po polsku, po angielsku i po niemiecku.

Do prowadzenia wózków widłowych upoważniają następujące dokumenty: legitymacja UDT wystawiana po zdanym egzaminie państwowym przez Urząd Dozoru Technicznego i Książka Operatora wystawiana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Serwis / Naprawa wózków widłowych

Regularny serwis wózków widłowych przedłuży ich żywotność. W skład usługi serwisowania wózków widłowych wchodzą: przeglądy okresowe wózków, konserwacje, remonty kapitalne, montaż opon do wózków widłowych, przygotowanie wózków do UDT. Specjalistyczne firmy najczęściej oferują naprawę wózków widłowych takich marek, jak: Toyota, Mitshubishi, Linde, Hyster, Nissan, Daewoo, Doosan, BT, Still, Yale, Komatsu. Wiele firm przeprowadza również kapitalne naprawy i remonty silników do wózków widłowych

Jaki Wózek Widłowy Kupić?
4 (80%) 6 vote[s]

Zostaw komentarz