Maszyny Rolnicze

Koparki kołowe - co warto wiedzieć przed zakupem?

Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski18.09.20235 min.
Koparki kołowe - co warto wiedzieć przed zakupem?

Koparki kołowe są nieodłącznym elementem większości budów i prac ziemnych. Ich zastosowanie jest szerokie - od przygotowania terenu pod fundamenty, przez wykopy pod instalacje, aż po załadunek urobku na środki transportu. Właściwy dobór koparki ma kluczowe znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa prac. W niniejszym poradniku omówimy najważniejsze kwestie związane z eksploatacją tych maszyn.

Typy koparek kołowych

Koparki kołowe dzielą się na kilka podstawowych typów, różniących się parametrami technicznymi oraz zastosowaniem. Do najpopularniejszych należą:

  • Koparki kołowe małe - o masie do 6 ton, z przeznaczeniem do niewielkich, precyzyjnych prac ziemnych. Posiadają wąski, krótki wysięgnik umożliwiający pracę w ograniczonej przestrzeni.
  • Koparki kołowe średnie - o masie od 10 do 30 ton, stosowane powszechnie w budownictwie i pracach instalacyjnych. Charakteryzują się dużą mobilnością i wszechstronnością zastosowań.
  • Koparki kołowe ciężkie - o masie powyżej 30 ton, przeznaczone do prac wymagających dużej siły uciągu i zasięgu. Posiadają potężne podwozie, silnik i układ hydrauliczny.
  • Koparki gąsienicowe - poruszające się na gąsienicach zamiast kół, co zapewnia większą stabilność na miękkim, grząskim podłożu.

Dodatkowe typy to koparki przegubowe, koparko-ładowarki oraz koparki specjalistyczne, np. podwodne czy szynowe. Dobór odpowiedniego modelu zależy od charakteru prac oraz warunków terenowych.

Wady i zalety poszczególnych modeli

Caterpillar

Marka Caterpillar jest synonimem niezawodności i jakości. Koparki tej firmy cechują się wytrzymałą konstrukcją, dobrymi osiągami oraz wysoką wartością roboczą. Do wad można zaliczyć wysoką cenę oraz problemy z dostępnością części zamiennych.

Hitachi

Koparki Hitachi to propozycja dla klientów ceniących nowoczesne rozwiązania. Charakteryzują się cichą, ekonomiczną pracą, ergonomiczną obsługą oraz zaawansowanymi systemami kontroli. Minusem są dość wysokie koszty eksploatacji.

JCB

Marka JCB kojarzy się z maszynami uniwersalnymi, tanimi w obsłudze. Zalety to prostota konstrukcji, niska awaryjność, szeroka oferta akcesoriów. Do wad można zaliczyć nieco gorsze osiągi oraz przeciętną jakość wykonania.

Parametry techniczne koparek

Masa i wymiary

Podstawowe parametry koparek kołowych to ich masa własna oraz gabaryty transportowe. Masa maszyny wpływa na jej stabilność, siłę uciągu oraz nacisk na podłoże. Wymiary są istotne z punktu widzenia transportu oraz pracy w ciasnych przestrzeniach.

Moc silnika

Silnik decyduje o mocy i momentu obrotowym koparki. Im większa jest jego pojemność i moc, tym lepsze osiągi maszyny i większy zakres prac, jakie może wykonywać. Należy jednak pamiętać, że silnik o zbyt dużej mocy powoduje wzrost zużycia paliwa.

Wyposażenie dodatkowe

Standardowe wyposażenie koparki można rozszerzyć o dodatki zwiększające jej możliwości. Opcje obejmują m.in. młot hydrauliczny, kabinę z klimatyzacją, dodatkowe reflektory robocze, system kamer do obsługi trudno dostępnych stref roboczych.

Eksploatacja i konserwacja

Koparki kołowe - co warto wiedzieć przed zakupem?

Instrukcja obsługi

Prawidłowa eksploatacja koparki zgodnie z zaleceniami producenta jest kluczowa dla bezpieczeństwa i niezawodności maszyny. Operator powinien dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, zwłaszcza w zakresie codziennych kontroli, tankowania, uruchamiania silnika itp.

Przeglądy okresowe

Regularne przeglądy w ASO są konieczne do utrzymania koparki w optymalnym stanie technicznym. Ich zakres i częstotliwość jest określona w instrukcji obsługi. Obejmują m.in. wymiany olejów, filtrów, kontrolę układu hydraulicznego i hamulcowego.

Naprawy i wymiana części

W razie awarii koparki należy bezzwłocznie dostarczyć ją do serwisu w celu diagnozy i naprawy. Wymiany zużytych części eksploatacyjnych typu paski, filtry, tarcze hamulcowe można dokonywać we własnym zakresie zgodnie z zaleceniami producenta.

Bezpieczeństwo pracy koparką

Przepisy BHP

Praca koparką podlega rygorystycznym normom BHP. Operator musi posiadać uprawnienia do kierowania maszyną danego typu. Pracodawca zapewnia odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. Teren prac należy oznakować i zabezpieczyć.

Ryzyko wypadków

Do typowych zagrożeń podczas pracy koparką należą: przewrócenie się maszyny, porażenie prądem z linii napowietrznych, pochwycenie kończyn przez elementy robocze, uderzenie spadającym przedmiotem. Wymagana jest czujność i przestrzeganie zasad BHP.

Środki ochrony osobistej

Podstawowe środki ochrony osobistej operatora koparki to odzież ostrzegawcza, rękawice antywibracyjne, obuwie robocze z wkładką antyprzebiciową, kask ochronny i okulary lub gogle. W razie pylenia stosuje się maski przeciwpyłowe.

Koszty zakupu i wynajmu

Nowe i używane koparki

Ceny nowych koparek są dość wysokie i wahają się od kilkudziesięciu tysięcy do nawet miliona złotych w przypadku największych maszyn. Tańszą opcją jest zakup używanej koparki, jednak wiąże się to z ryzykiem nieznanego stanu technicznego i historii eksploatacji.

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego

Atrakcyjną opcją dla małych firm budowlanych jest wynajem koparki z wypożyczalni maszyn budowlanych. Pozwala to zminimalizować koszty przy okazjonalnym zapotrzebowaniu na tego typu sprzęt. Stawki najmu są zróżnicowane w zależności od modelu i okresu najmu.

Ubezpieczenie koparki

Posiadanie polisy ubezpieczeniowej koparki jest wymogiem prawnym i powinno obejmować OC, AC i NNW. Chroni ono przed finansowymi skutkami ewentualnych szkód lub wypadków z udziałem maszyny. Składki uzależnione są od wartości sprzętu i zakresu ubezpieczenia.

Podsumowanie

Koparki kołowe są niezbędnym elementem prac ziemnych i budowlanych. Wybór odpowiedniego modelu wymaga uwzględnienia wielu aspektów - rodzaju planowanych prac, warunków terenowych, parametrów technicznych i możliwości serwisowych. Właściwa eksploatacja, regularne przeglądy i dbałość o bezpieczeństwo pozwolą na bezawaryjną pracę i pełne wykorzystanie możliwości koparki.

Najczęstsze pytania

W przypadku budowy domu jednorodzinnego najlepiej sprawdzi się koparka kołowa średniej wielkości o masie 10-20 ton. Zapewni mobilność i dostateczną siłę uciągu przy stosunkowo niewielkich gabarytach i nacisku na podłoże.

Nie, prace koparką mogą wykonywać jedynie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia (tzw. książkę operatora). Pracodawca musi zapewnić przeszkolenie i egzamin dla operatorów maszyn budowlanych.

Pierwszy przegląd należy wykonać po 50 motogodzinach pracy maszyny, a następnie według harmonogramu podanego w instrukcji obsługi (zazwyczaj co 250-500 motogodzin). Respektowanie terminów przeglądów jest kluczowe dla trwałości koparki.

Używane koparki można znaleźć m.in. na portalach ogłoszeniowych, w firmach zajmujących się skupowaniem maszyn budowlanych oraz bezpośrednio u pierwszych właścicieli (np. firmy budowlane wymieniające flotę).

Aby ubezpieczyć koparkę należy przedstawić jej dokumentację techniczną (dowód rejestracyjny, książkę gwarancyjną), a w przypadku leasingu - dodatkowo umowę leasingową.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jaki ciągnik wybrać na gospodarstwo 1 ha? Poradnik dla rolników
  2. Lemiesze do pługów unia grudziądz idealne rozwiązanie dla rolników
  3. Kombajn Bizon Z056 - najlepszy kombajn pod słońcem? Zobacz dlaczego warto go kupić
  4. Rolki taśmociągów - jak wybrać optymalne pod kątem trwałości i wydajności?
  5. Zwiększ dotacje dla rolników! Poznaj aktualne dofinansowanie i dotacje rolnicze w 2023 roku
Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski

Jestem pasjonatem wielu dziedzin, ale przede wszystkim skupiam się na tematyce związanej z rolnictwem, maszynami rolniczymi, fotowoltaiką, budownictwem i domem.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak dbać o kombajn rolniczy?
Maszyny RolniczeJak dbać o kombajn rolniczy?

Bizon to niewątpliwie serce wielu procesów związanych z uprawą roli. Jest nieoceniony w czasie żniw i zbioru plonów. Jednak, jak każda maszyna, również kombajn wymaga troski, uwagi i regularnej konserwacji, aby utrzymać swoją efektywność oraz przedłużyć swoją żywotność. W poniższym artykule skupimy się na kluczowych aspektach dbania o kombajn rolniczy, przyjrzymy się regularnej konserwacji, niezbędnym naprawom i wymianom części do Bizona, a także praktykom związanym z przechowywaniem i zabezpieczaniem go przed warunkami atmosferycznymi.