Maszyny Rolnicze

Rozrzutniki obornika - jak wybrać najlepszy model?

Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski18.09.20235 min.
Rozrzutniki obornika - jak wybrać najlepszy model?

Rozrzutniki obornika są nieodzownym elementem wyposażenia każdego nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Pozwalają w szybki i efektywny sposób rozprowadzić nawóz naturalny po polach uprawnych, dostarczając roślinom niezbędnych składników odżywczych. Jednak wybór odpowiedniego rozrzutnika to niełatwe zadanie, bowiem na rynku dostępne są urządzenia o różnych parametrach i funkcjach. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby i możliwości, aby trafnie dobrać model najlepiej dopasowany do warunków konkretnego gospodarstwa.

Rodzaje rozrzutników obornika

Podstawowym kryterium podziału rozrzutników obornika jest sposób ich zawieszenia i agregowania z ciągnikiem. Wyróżnia się trzy główne rodzaje:

Rozrzutniki przyczepiane

Są to najpopularniejsze i najczęściej spotykane rozrzutniki obornika. Ich konstrukcja oparta jest na solidnej ramie, do której zamocowany jest zbiornik na nawóz oraz mechanizm rozrzucający. Całość sprzęga się z ciągnikiem za pomocą dyszla. Rozrzutniki przyczepiane charakteryzują się dużą wytrzymałością, pojemnością i funkcjonalnością. Ich wadą jest konieczność manewrowania zestawem ciągnik-przyczepa, co wymaga wprawy i uwagi.

Rozrzutniki zawieszane

Lżejsze i bardziej kompaktowe od przyczepianych, mocowane są bezpośrednio do tylnego TUZ ciągnika. Dzięki temu zestaw jest znacznie zwrotniejszy i łatwiejszy w obsłudze. Mankamentem jest mniejsza ładowność i zasięg rozrzutu. Zawieszane rozrzutniki sprawdzą się w mniejszych gospodarstwach.

Rozrzutniki półzawieszane

Łączą zalety obu poprzednich rozwiązań - są mocowane do dolnych punktów zaczepu ciągnika, ale dodatkowo wspierają się na własnym podwoziu z kołem lub kołami. Pozwala to uzyskać większą stabilność i ładowność przy zachowaniu dobrej zwrotności. Jest to rozwiązanie kompromisowe w przypadku ciągników o mocy 100-150 KM.

Pojemność zbiornika na obornik

Kluczowym parametrem każdego rozrzutnika jest pojemność zbiornika na nawóz naturalny, która determinuje możliwą do rozłożenia ilość obornika za jednym przejazdem. Typowe pojemności to:

Małe rozrzutniki do 5 m3

Najmniejsze dostępne rozrzutniki o pojemności 2-5 m3 nadają się do niewielkich gospodarstw o areale kilku- kilkunastu hektarów. Pozwalają na szybkie i precyzyjne dawkowanie nawozu.

Średnie 5-10 m3

Rozrzutniki o pojemności 5-10 m3 to optymalny wybór dla gospodarstw średniej wielkości. Zapewniają dobry balans pomiędzy wydajnością a mobilnością.

Duże powyżej 10 m3

Pojemne zbiorniki powyżej 10 m3 spotykane są w profesjonalnych, ciężkich rozrzutnikach przeznaczonych dla dużych areałów. Umożliwiają długą i wydajną pracę, lecz wymagają potężnego ciągnika.

Szerokość rozrzutu obornika

Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalna szerokość robocza, czyli zasięg, na jaki rozrzutnik jest w stanie równomiernie rozrzucić obornik. Typowe wartości to:

Wąski zasięg do 10 m

Rozrzutniki o wąskim zasięgu są przeznaczone do precyzyjnego dawkowania na niewielkich powierzchniach lub pasowego nawożenia międzyrzędzi.

Średni 10-15 m

Standardowa szerokość robocza większości rozrzutników mieści się w przedziale 10-15 m. Jest to optymalny zasięg do nawożenia większości pól uprawnych.

Szeroki powyżej 15 m

Rozrzutniki z szerokim zasięgiem powyżej 15 m pozwalają na błyskawiczne nawożenie dużych obszarów, lecz kosztem precyzji rozrzutu.

Napęd i moc rozrzutnika

Rozrzutniki obornika - jak wybrać najlepszy model?

Aby rozrzutnik mógł prawidłowo współpracować z ciągnikiem, jego napęd i moc muszą być do niego dopasowane. Pod tym względem wyróżnia się:

Ciągniki niskiej mocy

Lekkie rozrzutniki 1-3 ton nadają się do ciągników o mocy od 30 do 60 KM. Są zwarte i łatwe w manewrowaniu.

Ciągniki średniej mocy

Uniwersalne rozrzutniki 3-6 ton wymagają ciągnika o mocy 60-120 KM. Stanowią rozwiązanie dla większości gospodarstw.

Ciągniki dużej mocy

Ciężkie, wydajne rozrzutniki powyżej 6 ton zostały zaprojektowane z myślą o ciągnikach o mocy ponad 120 KM. Przeznaczone dla wielkotowarowych gospodarstw.

Dodatkowe wyposażenie

Nowoczesne rozrzutniki oferują szereg udogodnień zwiększających wygodę i bezpieczeństwo pracy. Do najważniejszych należą:

Hydrauliczne sterowanie z kabiny

Możliwość obsługi większości funkcji rozrzutnika bezpośrednio z fotela ciągnika, co ogranicza konieczność wychodzenia w pole.

Oświetlenie drogowe

Lampy oświetlenia drogowego poprawiają widoczność i bezpieczeństwo jazdy po drogach publicznych.

System ważenia ładunku

Czujniki obciążenia pozwalają na bieżąco kontrolować ilość rozrzucanego nawozu. Ułatwia to precyzyjne dawkowanie.

Cena i dostępność rozrzutników

Ostatnią, ale bardzo istotną kwestią jest dostępność i cena poszczególnych modeli rozrzutników. Można wyróżnić trzy podstawowe grupy cenowe:

Rozrzutniki tanie do 20 tys. zł

Proste, najtańsze modele z podstawowym wyposażeniem, przeznaczone raczej dla hobbystów niż profesjonalistów.

Rozrzutniki średniej ceny 20-40 tys. zł

Rozrzutniki ze średniej półki cenowej to optymalny wybór dla większości gospodarstw. Oferują dobrą wydajność w rozsądnej cenie.

Rozrzutniki drogie powyżej 40 tys. zł

Zaawansowane technologicznie, wydajne rozrzutniki premium klasy ciężkiej zaawansowane technologicznie, lecz również znacząco droższe.

Podsumowując, wybór odpowiedniego rozrzutnika obornika to złożony proces, wymagający wzięcia pod uwagę wielu różnych czynników - od wielkości gospodarstwa, przez dostępny sprzęt, po możliwości finansowe. Kluczowe jest dopasowanie parametrów maszyny do indywidualnych potrzeb i warunków. Tylko wtedy inwestycja w nowy rozrzutnik obornika ma szansę się zwrócić i przynieść wymierne korzyści w postaci usprawnienia nawożenia upraw.

Podsumowanie

Rozrzutnik obornika to niezbędne narzędzie dla każdego nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Aby jednak spełniał swoją rolę, należy dopasować jego parametry do indywidualnych potrzeb i możliwości. Kluczowe czynniki przy wyborze to rodzaj rozrzutnika, pojemność zbiornika, szerokość rozrzutu, moc i wyposażenie dodatkowe. Rozrzutnik musi idealnie współgrać z ciągnikiem i pozwalać na wydajne, a zarazem precyzyjne nawożenie konkretnych upraw. Tylko wtedy zakup nowego rozrzutnika obornika zapewni widoczne korzyści i szybki zwrot z inwestycji.

Najczęstsze pytania

Do lekkiego ciągnika o mocy 30 KM odpowiedni będzie niewielki rozrzutnik zawieszany o ładowności 1-2 tony i pojemności zbiornika 2-4 m3.

W przypadku gospodarstwa rolnego o areale 20 ha optymalny będzie rozrzutnik o pojemności 6-8 m3, który zapewni dobrą wydajność przy stosunkowo niewielkiej masie całego zestawu.

Tak, od 2016 r. obowiązują homologacje dla rozrzutników. Oznacza to konieczność uzyskania świadectwa dopuszczenia do ruchu drogowego.

Zdecydowanie warto zainwestować w hydropneumatyczne zawieszenie osi, hydrauliczną regulację szerokości rozrzutu z kabiny ciągnika oraz system ważenia ładunku.

Sprawdzone marki to m.in. Metaltech, SaMASZ, UNIA - warto kupować bezpośrednio u autoryzowanego dealera, co zapewni fachowe doradztwo i serwis.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ciągniki dla gospodarstw 10 ha - jaki model wybrać?
  2. Lemiesze do pługów unia grudziądz idealne rozwiązanie dla rolników
  3. Kombajn Bizon Z056 - najlepszy kombajn pod słońcem? Zobacz dlaczego warto go kupić
  4. Rolki taśmociągów - jak wybrać optymalne pod kątem trwałości i wydajności?
  5. Zwiększ dotacje dla rolników! Poznaj aktualne dofinansowanie i dotacje rolnicze w 2023 roku
Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski

Jestem pasjonatem wielu dziedzin, ale przede wszystkim skupiam się na tematyce związanej z rolnictwem, maszynami rolniczymi, fotowoltaiką, budownictwem i domem.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak dbać o kombajn rolniczy?
Maszyny RolniczeJak dbać o kombajn rolniczy?

Bizon to niewątpliwie serce wielu procesów związanych z uprawą roli. Jest nieoceniony w czasie żniw i zbioru plonów. Jednak, jak każda maszyna, również kombajn wymaga troski, uwagi i regularnej konserwacji, aby utrzymać swoją efektywność oraz przedłużyć swoją żywotność. W poniższym artykule skupimy się na kluczowych aspektach dbania o kombajn rolniczy, przyjrzymy się regularnej konserwacji, niezbędnym naprawom i wymianom części do Bizona, a także praktykom związanym z przechowywaniem i zabezpieczaniem go przed warunkami atmosferycznymi.