Koparki kołowe- poradnik

Koparka kołowa jest jedną z najważniejszych maszyn stosowanych w budownictwie. Jest niezbędna w każdej firmie budowlanej. Na rynku występuje wiele typów koparek. Każda z nich ma inne zastosowanie oraz parametry. Z tego względu, zanim podejmiesz tę szaloną decyzję i kupisz tak kosztowną maszynę (na którą możesz jeszcze będziesz zmuszony wziąć kredyt), dobrze się zastanów.

Poznaj rodzaje maszyn i ofertę różnych producentów. Pomożemy Ci wybrać koparkę kołową odpowiadającą Twoim potrzebom. Z tego artykułu nie tylko dowiesz się, czym jest koparka kołowa i jakie są ich rodzaje. Podpowiemy Ci, gdzie można je kupić i na co zwracać uwagę. W dodatku wspomnimy też o cenach tego sprzętu i dodatkowym wyposażeniu. Powiemy Ci, jak zrobić kurs na operatora koparki kołowej.

 

Co to jest Koparka kołowa?

Koparka kołowa jest dość uniwersalnym urządzeniem. Na pewno bez problemu znajdziesz dla niej wiele zastosowań, nawet bez zadawania pytań wyszukiwarce Google. W porównaniu do koparek gąsienicowych są o wiele mniejsze i lżejsze. Są zwinne i szybkie. Oczywiście, jak na koparkę, więc cudów też nie możesz od niej oczekiwać.

Ważny jest fakt, że możesz się nimi poruszać nie tylko po placu budowy, ale również po drogach publicznych. W wielu sytuacjach nie ma więc konieczności przewożenia ich na platformie samochodu ciężarowego.  Dzięki temu zmniejszają się koszty, które przy zakupie tego typu maszyny i tak są gigantyczne.

 Koparki kołowe zazwyczaj są wykorzystywane w czasie prac budowlanych oraz robót drogowych w miastach. Gwarantują wydajną oraz sprawną pracę na mało wymagającym terenie. Są to maszyny budowlane, dosyć tanie w eksploatacji. Tutaj pewnie odetchnąłeś z ulgą, bo już prowadziłeś w głowie skrzętne wyliczenia dotyczące tego, ile pieniędzy musisz odłożyć na zakup paliwa do tego potwora.

 Radzimy Ci również zakupić dodatkowe wyposażenie, które pozwoli Ci używać koparki kołowej nie tylko do kopania, ale również do innych prac. Może dzięki temu, nie będziesz zmuszony do kupowania kolejnego urządzenia? Kto, wie, kto, wie. Na przykład koparka kołowa może być wyposażona w:

 • młot hydrauliczny,
 • wiertnicę,
 • frezarkę do asfaltu.

 Widzisz już jakie możliwości się dla Ciebie odkrywają?

 

Jaką Koparkę kołową kupić?

Jesteś na etapie kompletowania sprzętu budowlanego ciężkiego do swojej firmy i ciągle nie wiesz co kupić? Masz ogromne wątpliwości, czy kupić koparkę kołową, czy gąsienicową? Podpowiemy Ci, czy zakup koparki kołowej będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu.

Z pozoru koparki kołowe i gąsienicowe są bardzo do siebie podobne. Najważniejszym kryterium odróżniającym te dwie maszyny budowlane jest zakres działań, w których mogą brać udział, a raczej, do których mogą się przydać.

Mówiąc najprościej, koparki gąsienicowe wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie tradycyjne koparki kołowe nie mogą wjechać. Po prostu, fizycznie się nie zmieszczą. Jednak nie jest to jedyne i najważniejsze kryterium, które sprawi, że kupisz daną maszynę budowlaną.

Przy wyborze sprzętu budowlanego musisz sobie zadać pytanie, czy chcesz kupić koparkę kołową nową, czy używaną? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, najpierw musisz mieć świadomość, że bez względu na to, czy kupujesz maszynę budowlaną nową, czy używaną, czeka Cię wydatek co najmniej 100 tysięcy złotych. To jest absolutne minimum. Kupisz za to w pełni sprawną, używaną koparkę kołową, ale nie taką, która ma najlepsze parametry. Nie ma co wzdychać z bólem, bo jaka branża, takie ceny.

Musisz wiedzieć również o tym, że gdy nie stać Cię na zakup używanej koparki kołowej, to możesz wziąć ten sprzęt budowlany w leasing. Jednak jest to taka forma finansowania, która wymaga spełnienia pewnych warunków. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zobacz, czy jesteś w stanie sprostać tym wymaganiom. Jeżeli nie to wracamy, do zakupu maszyn budowlanych używanych.

Sprzęt budowlany z drugiej ręki w doskonałym stanie technicznym znajdziesz w serwisie ogłoszeniowym Maszyno.pl. Musisz wiedzieć, że nawet jeżeli ceny tam wydają Ci się wysokie, to jest to tylko Twoje złudzenie. Zakup maszyny budowlanej to tylko niewielka część zakupu nowej. Można bardzo ostrożnie stwierdzić, bo pewnie znajdziesz również mnóstwo ofert, które nie wpisują się w te kryteria, że zakup nowej koparki kołowej to koszt około 170 000 zł. Natomiast używanej koparki kołowej to mniej więcej 40 000 złotych.

Prawda, że różnica jest ogromna? Na używany sprzęt większość firm, po jakimś czasie może sobie odłożyć pieniądze.

Natomiast zakup nowej koparki kołowej jest zazwyczaj związany z koniecznością wzięcia kredytu. Czasami niewielkiego, ale jednak. Odejdźmy na chwilę od spraw finansowych, bo one dla nikogo nie są łatwe i zajmijmy się przeznaczeniem koparek kołowych.

Ten sprzęt budowlany sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest w miarę utwardzona nawierzchnia. Przydadzą się przy budowie osiedli, na przykład bloków lub domów jednorodzinnych lub innych inwestycjach, do których prowadzi droga.  W Polsce są również stosowane przy remontach istniejących już dróg. Wydaje się, że te prace remontowe tego typu nigdy się nie kończą, ale mamy nadzieję, że jest to tylko złudzenie, bo jednak stan dróg w ostatnich latach trochę się poprawił.

 Bardzo dużą zaletą koparek kołowych jest to, że jest to sprzęt budowlany mobilny. Przemieszczają się dokładnie w taki sposób, jak wszystkie inne pojazdy na drodze. Koparki kołowe, jak sama nazwa wskazuje, mają koła. Tak, nie jest to odkrycie, ale pomyśl o tym, że dzięki temu nie będziesz musiał zamawiać dodatkowego transportu, aby przewieźć je z punktu A do B. Przy wyborze koparki kołowej należy docenić również to, że mają niewielkie rozmiary i zmieszczą się nawet w ciasno zabudowanych miejscach.

Gdzie kupić koparkę kołową?

Największy wybór używanych koparek kołowych, znajdziesz na stronie Maszyno.pl. Jest to nowy serwis ogłoszeniowy, który bardzo dynamicznie się rozwija. Bardzo wiele ofert maszyn budowlanych, rolniczych, leśnych i wielu innych. Uwagę przeciągają atrakcyjne ceny maszyn budowlanych w bardzo, ale to bardzo dobrym stanie technicznym. Z większości można jeszcze korzystać przez lata. Znajdziesz tutaj też duży wybór dealerów nowych maszyn.

 

Rodzaje koparek kołowych

Najważniejszymi parametrami, które wyznaczają przydatność koparek kołowych do wykonywania określonych prac są pojemność zastosowanej łyżki oraz jej zasięg związany z długością ramienia. Warto zwrócić uwagę na takie sprawy, jak:

 • głębokość i wysokość kopania,
 • promień i wysokość wyładunku.

Bardzo ważna jest też możliwość stosowania wymiennego osprzętu, które daje możliwość realizowania dodatkowych funkcjach. W koparkach kołowych wykorzystuje się różnego rodzaju chwytaki pozwalające na przeładunek materiałów sypkich, złomu czy drewna. Można zastosować też bardziej specjalistyczne głowice:

 • do cięcia betonu,
 • kopania rowów,
 • rozdrabniania różnych materiałów
 • prowadzenia prac pomocniczych przy czyszczeniu i odśnieżaniu.

Wspominając o rodzajach koparek kołowych, nie można zapomnieć o koparkach do zadań specjalnych. Koparki kołowe są tworzone z myślą o możliwości wykonywania dodatkowych zadań. Masz więc do wyboru maszyny o podwoziu kołowym, które są również przystosowane do poruszania się po torowiskach kolejowych lub tramwajowych. Możesz również zetknąć się z koparkami kołowymi budowanymi na ramie skrętnej z poszerzonymi zdolnościami manewrowymi.

Występują również modele koparek kołowych z podnoszonymi hydraulicznie kabinami. Taka kabina sprawia, że osoba kierująca maszyną budowlaną, będzie miała większe pole widzenia.

 

Kurs na koparki kołowe

Jeżeli Twoim marzeniem jest prowadzenie koparki kołowej, to powinieneś ukończyć kurs na operatora Koparki Klasy I. Cena takiego kursu na koparki kołowe to około 1300 złotych. Jednak musisz wiedzieć o tym, że wiele szkół dolicza sobie jeszcze za badania lekarskie (około 80 zł) oraz za egzamin (około 250 zł).

Kurs na operatora koparki klasy I obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne. Łącznie jest to około 70 godzin. Należy przejść również badania lekarskie oraz psychologiczne. Ma to swoje uzasadnienie, bo nikt nie chciałby, żeby ktoś, komu zdrowie na to nie pozwala, kopał mu fundamenty pod dom lub robił kanalizację. Tak, czy inaczej nastaw się na wydatek w granicach 2000 złotych. Dużo, ale operatorzy koparek mało nie zarabiają, więc jest to naprawdę świetna inwestycja.

 Wybierz ośrodek szkoleniowy, który posiada akredytację kuratora oświaty. Jako kandydat na taki kurs, powinieneś mieć:

 • ukończone 18 lat,
 • wykształcenie co najmniej podstawowe,
 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy jako operator koparki.

W dodatku musisz dostarczyć do ośrodka ksero dowodu osobistego. Oczywiście swojego. Zajęcia teoretyczne na kursie na operatora koparki trwają przez około dwa tygodnie. Terminy zajęć praktycznych ustalane są indywidualnie. Przecież żadna szkoła nie ma takiej ilości koparek kołowych, żeby kilku kursantów mogło jednocześnie uczyć się je prowadzić. W programie szkolenia znajdują się następujące tematy:

 • bezpieczeństwo i higiena pracy
 • podstawy kierowania zespołem ludzkim w przedsiębiorstwie
 • wybrane zagadnienia prawa budowlanego
 • podstawy organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem
 • budowa koparek jednonaczyniowych
 • technologia i organizacja robót.

 

Uprawnienia na Koparki kołowe

Marzysz o tym, żeby zarabiać duże pieniądze, a nie masz studiów i dwóch fakultetów? Może Cię zdziwimy, ale to jest możliwe. Nie trzeba też wyjeżdżać z Polski, ani robić niczego niezgodnego z prawem, wystarczy zdobyć uprawnienia na koparki kołowe. Omówiony wcześniej kurs na koparki kołowe kończy się egzaminem państwowym zdawanym  przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez  Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie, składającym się z dwóch części. Jedna z nich jest teoretyczna, a druga praktyczna.

Po jego zdaniu otrzymasz świadectwo ukończenia kursu, uprawnienia państwowe do wykonywania pracy operatora koparek jednonaczyniowych klasy I i stosowny wpis w książce operatora. Więcej informacji na temat samych uprawnień znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. poz. 1263). Operatorzy koparek są obecnie bardzo poszukiwani.

 

Podsumowanie

Trochę się tych porad uzbierało, ale staraliśmy się, zebrać w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje o koparkach. Jak widzisz, wybór tego urządzenia nie jest tak prosty, jakby się mogło początkowo wydawać, ale nie oznacza to wcale, że zajmie Ci to dużo czasu. Po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już na co powinieneś uważać przy kupowaniu tej maszyny budowlanej i gdzie jej szukać. Mamy również nadzieję, że zdecydowałeś już, czy kupisz koparkę kołową nową, czy używaną.

Jeżeli ten wpis Ci się podobał i był dla Ciebie przydatny, to zachęcamy do polubienia go na Facebooku i udostępniania.

Koparki kołowe- poradnik
5 (100%) 1 vote[s]

 

 

Zostaw komentarz