Ładowarki teleskopowe- szczegółowy poradnik

Rynek maszyn używanych ma w swojej ofercie bardzo duży wybór ładowarek teleskopowych. Sprawdziliśmy, które modele są najbardziej popularne i doradzimy, na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się taką maszynę. Po przeczytaniu tego wpisu może nie będziesz ekspertem od ładowarek teleskopowych, ale z pewnością Twoja wiedza na ten temat będzie większa.

Dowiesz się z niego przede wszystkim, czym są ładowarki teleskopowe i jakie są ich rodzaje. Znajdziesz tutaj również porady, jak wybrać ładowarkę. Czy lepsza będzie nowa, czy używana? Jak zrobić kurs na operatora ładowarek? Przeczytaj!

Na pewno docenisz fakt, że ładowarki teleskopowe są bardzo pożytecznymi i wydajnymi maszynami. Niestety ich zakup zawsze wiąże się z koniecznością posiadania bardzo dużej gotówki lub wzięciem kredytu. Niezależnie od tego, czy jest to sprzęt nowy, czy używany. Za nową ładowarkę teleskopową z udźwigiem w granicach 3 ton i wysokością podnoszenia 6-7 m trzeba zapłacić minimum 250 tys. zł.

Za tyle można kupić całkiem niezłe mieszkanie, więc może lepsza będzie ładowarka teleskopowa używana? Sprawdźmy! Tutaj również ceny nie zachwycają, ale jest o wiele lepiej. Używaną ładowarkę teleskopową kupić za cenę nawet 2,5-krotnie niższą. Biorąc pod uwagę całokształt jest to naprawdę dobre rozwiązanie. Jednak, żeby dobrze wybrać używaną ładowarkę teleskopową, po prostu musisz przeczytać ten wpis do końca.

 

Co to jest ładowarka teleskopowa?

Ładowarka teleskopowa jest sprzętem wykorzystywanym w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Nie ustanowiono dla niego wymagań w zakresie dopuszczenia do użytkowania. Za sprawą swojej konstrukcji oraz funkcjonalności sprzęt ten znajduje zastosowanie w przemyśle, w branży budowlanej, w rolnictwie, oraz w jednostkach ochrony przeciwpożarowej.

Ładowarka teleskopowa nie jest objęta obowiązkiem dopuszczenia do użytkowania. Może tylko zostać poddana prowadzonemu przez CNBOP-PIB procesowi dobrowolnej certyfikacji wyrobów służących do ochrony przeciwpożarowej zgodnie z wymaganiami norm lub kryteriów technicznych. Wynika to z ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (DzU z 2010 r. nr 138, poz. 935, ze zm.).

Ładowarka teleskopowa jest bardzo dobrym narzędziem do wykonania prawie każdego zadania, które będzie wymagało podnoszenia, przenoszenia oraz umieszczania na określonej wysokości przedmiotów lub materiałów. Już samo to sprawia, że jest to niezwykle funkcjonalna maszyna. W dodatku na rynku jest dostępny szeroki wybór różnorodnego osprzętu dodatkowego.

Pewnie jeszcze nie zdążyłeś się zorientować w temacie, ale ładowarki teleskopowe mają naprawdę różne rozmiary. Można szybko dodać do nich niezbędny osprzęt, co pozwala zaoszczędzić czas oraz energię. Ładowarki teleskopowe są również bardzo zwrotne, co pozwala na ich wykorzystywanie w miejscach o ograniczonej przestrzeni manewrowej.

Najważniejsze elementy ładowarki teleskopowej to: silnik spalinowy, mechanizm wysięgnika hydraulicznego wraz z pompą hydrauliczną, stabilizatory przednie, koła jezdne i kabina operatora. Tyle jeżeli chodzi o najważniejsze informacje o tej maszynie. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

 

Jaką ładowarkę teleskopową kupić?

Pewnie chciałbyś poznać odpowiedź na pytanie: ,,Jaką ładowarkę teleskopową kupić?” Moglibyśmy odpowiedzieć, że jak najlepszą, to wiemy, że to nie  rozwiąże Twojego problemu i potrzebujesz o wiele bardziej szczegółowej odpowiedzi. Ładowarki teleskopowe posiadają bardzo różne parametry, ale łączy jest to, że pozwalają wykonać prace w rolnictwie i nie tylko szybko i dokładnie. Kupno ładowarki teleskopowej jest bardzo dużym wydatkiem. W dodatku musisz wziąć pod uwagę nie tylko Twoje indywidualne potrzeby, ale również koszt zakupu tej maszyny.

Gdy będziesz jej używał od czasu do czasu, to o wiele bardziej ekonomiczne będzie jej wynajęcie. Chyba, że masz to szczęście i jesteś właścicielem ogromnego gospodarstwa rolnego, dobrze prosperującego, a co za tym idzie kupienie takiego sprzętu nie wiąże się u Ciebie z koniecznością wzięcia kredytu, nie spędza Ci snu z powiek. Zazdrościmy… To znaczy możesz pominąć fragment dotyczący wynajęcia ładowarki teleskopowej.

Jeżeli Twojego gospodarstwa nawet przy największych staraniach, nie da się zaliczyć do tej grupy, to najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie przejrzenie ofert maszyn, które pochodzą z rynku wtórnego. Nie rezygnuj po dwóch minutach, gdy zobaczysz sprzęt sprzed roku 2000. Przecież na rynku motoryzacyjnym też zdarzają się takie oferty, a ludzie i tak kupują samochody i jeżdżą nimi przez wiele lat.

Bardzo często możesz spotkać ogłoszenia z maszynami firmy Manitou. To francuska firma, oferująca sprzęt bardzo wysokiej jakości. Nawet ten używany. Można również wynająć urządzenia tej marki.

Przy zakupie ładowarki teleskopowej najważniejsze są Twoje potrzeby. Ważne jest to, jaką powierzchnię ma Twoje gospodarstwo rolne. Im jest większe, czym częściej będziesz korzystał z ładowarki teleskopowej. Maszyna powinna posiadać takie parametry, żebyś bez problemu mógł nią wykonać wszystkie zaplanowane prace. Przy zakupie lub wynajmie ładowarki teleskopowej bardzo ważna jest nie tylko jej szybkość i zwrotność, ale również widoczność. Większość tego typu maszyn ma praktycznie całkowite przeszklenie kabiny operatora.

Dobrze jest wybrać ładowarkę teleskopową, która ma również przeszklony dach. Wtedy można obserwować wysięg w czasie pracy. To znaczy osoba kierująca ładowarką może to zrobić. Bardzo istotna jest też niezawodność maszyny, ale to pewnie już wiesz.

 

Gdzie kupić ładowarkę teleskopową?

Najlepiej poszukaj ofert w Internecie, a dokładniej w serwisie ogłoszeniowym Maszyno.pl. Znajdziesz w nim wprost ogromny wybór ładowarek teleskopowych w bardzo niskich cenach. Część z nich pochodzi z Europy, a część ze Stanów Zjednoczonych. Dostępne tam są zarówno maszyny nowe, jak i używane. Występuje tam wybór dealerów nowych maszyn. Warto chociaż przejrzeć znajdujące się tam ogłoszenia.

 

Rodzaje ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe to rodzaj wózków widłowych, które należą do kategorii I WJO. Są to wózki podnośnikowe wyróżniające się zamienną fazą wysięgu. Stąd inaczej nazywa się je wielozadaniowymi nośnikami osprzętu. Z uwagi na to, że mają nowoczesną konstrukcję oraz są bardzo funkcjonalne, ładowarki teleskopowe powoli zajmują miejsce starszych modeli wózków jezdniowych, czyli widłowych, o których pisaliśmy w poprzednim wpisie. Jeżeli potrzebujesz większej ilości maszyn, to warto do niego zajrzeć.

Wracając do tematu, ładowarki teleskopowe wykorzystywane są nie tylko w budownictwie, ale też w rolnictwie. Zależnie od parametrów, jakie posiada ładowarka teleskopowa, można nią między innymi  załadować obornik na rozrzutnik.

Wśród ładowarek teleskopowych, które są dostępne na rynku, znajdują się takie:

  • z napędem typowo mechanicznym,
  • jak i generowanym przez silniki hydrauliczne.

W napędzie hydrostatycznym do przenoszenia napędu wykorzystywana jest ciecz w postaci oleju hydraulicznego. Jego najważniejszymi elementami są najczęściej pompy oraz silniki, które tworzą przekładnie hydrostatyczne. Większość ładowarek teleskopowych przeznaczonych dla rolnictwa funkcjonuje właśnie na podstawie takiego układu.

Natomiast maszyny z napędem hydrostatycznym zapewniają precyzję działania układu. Dzięki temu maszyna może pracować z milimetrową dokładnością. Co więcej, ze względu na to, że układy charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dużo prościej jest prowadzić płynną, bezstopniową regulację prędkości i zmianę kierunku jazdy. Ładowarki teleskopowe z napędem hydrostatycznym sprawdzają się o wiele lepiej do prac na twardym gruncie.

W sytuacji, gdy trzeba przejechać po podłożu odkształcalnym, o wiele lepiej jest zainwestować w ładowarkę teleskopową z napędem mechanicznym.

Wyróżnia się on między innymi tym, że ma wyższą sprawność i może przenosić większe obciążenia na trudnym terenie. Zaufaj nam i nie sprawdzaj sam, czy przejedziesz ładowarką teleskopową z napędem hydraulicznym po łatwo się odkształcającym terenie. Może Ci się to uda, ale nie będziesz zadowolony z efektów.

 

Kurs na ładowarki teleskopowe- co warto o nim wiedzieć?

Tak, jak już wcześniej pisaliśmy, ładowarki teleskopowe są rodzajem wózków widłowych, które zalicza się do kategorii I WJO. Są stosowane w rolnictwie, przemyśle i branży budowlanej.

Po ukończeniu kursu na ładowarki teleskopowe operator uzyskuje bezterminowe uprawnienia do obsługi wszystkich ich typów, marek, oraz wszelkiego rodzaju osprzętu wymiennego. Mamy tutaj na myśli następujące elementy ładowarki teleskopowej: kosz,    zawiesia dźwigowe, wiertnice, łyżki, zamiatarki itd. Uprawnienia są wydawane bez dodatkowych opłat w języku norweskim, angielskim i niemieckim.

Niektóre firmy oferują możliwość zrobienia kursu na raty. Szkolenie na ładowarki teleskopowe przeznaczone jest dla każdego, kto chciałby zwiększyć swoje kwalifikacje do pracy w przedsiębiorstwie rolnym lub budowlanym lub w magazynie. Gdy weźmie się pod uwagę zwiększającą się popularność tego rodzaju urządzeń, to umiejętność kierowania nimi staje się coraz bardziej pożądana.

Kursy na ładowarki teleskopowe są organizowane w wielu miastach w Polsce. Szkolenie może być zlecone przez zakład pracy. Wtedy organizator zazwyczaj dostosowuje się do wymagań firmy i uwzględnia charakterystykę pracy danego zakładu. Jest również możliwość zrealizowania kursu na ładowarkę teleskopową na terenie firmy.

Jednak tylko, gdy posiada ona własną ładowarkę. Oczywiście sprawną, bo w przeciwnym razie całe szkolenie na nic. Gdy firma nie ma takiego sprzętu, to można przetransportować maszynę z firmy szkoleniowej. Część firm organizuje kursy na ładowarkę teleskopową przez sześć dni w tygodniu. To dobre rozwiązanie dla osób, które pracują na zmiany.

 

Uprawnienia na ładowarki teleskopowe

Uczestnicy kursu na ładowarki teleskopowe poznają zagadnienia z zakresu: typów i budowy ładowarek teleskopowych, bezpiecznego zachowania kierowcy w czasie pracy, a także przed jej podjęciem, ładunkoznawstwa, zasad BHP oraz dozoru technicznego.

Szkolenie kończy się egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego. Gdy kursant go zda, to otrzymuje uprawnienia na ładowarki teleskopowe, czyli do obsługi ładowarek teleskopowych z każdego rodzaju osprzętem dopuszczonym przez producenta. W dodatku uprawnienia wydane przez UDT umożliwiają: obsługę ładowarek teleskopowych przez osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i wykonywanie zawodu operatora za granicą.

Podsumowanie

Czy wiesz, czy jaką ładowarkę teleskopową chcesz kupić? Nawet jeżeli nie, to mamy nadzieję, że chociaż wybrałeś już jakiś kierunek i wiesz, czego szukasz. Chociaż tak mniej więcej. Wiemy, że wybór nie jest prosty, ponieważ samych rodzajów tych maszyn budowlanych jest kilka, a do tego dochodzi odwieczny dylemat, czy lepsza będzie ładowarka teleskopowa nowa, czy używana.

Jednak mamy nadzieję, że poradzisz sobie z tym tematem, bo kto jak nie Ty? Zachęcamy również do zajrzenia na serwis ogłoszeniowy Maszyno.pl, ponieważ tam będzie mógł obejrzeć wiele tych maszyn i wybrać najlepszą dla siebie. Jeżeli uważasz ten wpis za przydatny lub po prostu dobrze Ci się go czytało, to możesz go polubić na Facebooku lub udostępnić.

Ładowarki teleskopowe- szczegółowy poradnik
5 (100%) 2 vote[s]

Zostaw komentarz