Rozrzutnik obornika – jaki wybrać?

Rozrzutnik obornika – jaki wybrać? Zakup rozrzutnika obornika jest inwestycją na wiele lat. Natomiast ceny nowych maszyn są nieludzko wysokie. Z tego względu zanim klikniesz w serwisie ogłoszeniowym przycisk KUP TERAZ, to przemyśl tę decyzję na spokojne. Pomyśl o tym, jakie masz potrzeby i co będzie najlepsze dla Twojego gospodarstwa. Zastanów się nad wadami i zaletami poszczególnych modeli.

Bardzo ważny jest też dobór wyposażenia dodatkowego, bo pewnych opcji wyposażenie nie da się później zamontować. Nawet jak się da, to z pewnością nie będzie to dla Ciebie niewielki i przyjemny wydatek, którego praktycznie nie odczuje Twój portfel.

 Rozrzutnik obornika, inaczej nazywa się adapterem. Tak, to bardziej się kojarzy z muzyką, niż ze stodołą, ale naprawdę taka jest jego inna nazwa. System jezdny powinien być dobrany do przeznaczenia maszyny rolnej. Gdy kupujesz rozrzutnik, to musisz rozważyć, jaki obornik będziesz rozwoził i czy będziesz nim wapnować lub nawozić kompostem z biogazowi czy szlamem z oczyszczalni. Gdy już się nad tym zastanowiłeś, to przyszła pora na kolejne decyzje.

 

Co to jest Rozrzutnik obornika?

Roztrząsacz obornika, czyli rozrzutnik obornika jest to maszyna rolnicza do rozwożenia, rozdrabniania i równomiernego rozrzucania obornika na polu. Roztrząsacz jest jednoosiową lub dwuosiową skrzynią z przenośnikiem podłogowym, wyposażoną w tylnej części w urządzenie rozdrabniające lub rozrzucające obornik. W czasie pracy, napędzany przez wał odbioru mocy lub silnik hydrauliczny z hydrauliki pojazdu. Zespół noży znajdujący się na specjalnych wałkach, czyli adapterach obracając się rozdrabnia oraz rozrzuca obornik po polu.

Można wyróżnić adaptery z wałami poziomymi i pionowymi. Przesuwanie obornika w kierunku zespołu rozrzucającego gwarantuje taśma, która składa się z listew napędzanych łańcuchem lub ścianki przesuwające się razem z podłogą.

 Bywa również tak, że, aby zapewnić równomierność rozrzucania obornika łańcuch podajnika napędzany jest od kół jezdnych rozrzutnika. Jednak coraz częściej stosuje się napęd zależny od prędkości wałka odbioru mocy lub hydrauliczny napęd posuwu taśmy.

 

Do czego może Ci się przydać taka maszyna rolnicza?

Wbrew pozorom jej możliwości są całkiem spore. Rozrzutnik obornika może być również wykorzystywany do nawożenia takimi nawozami naturalnymi jak kompost, torf czy nawozy zielone. Po zdemontowaniu adapteru oraz zamontowaniu w jego miejscu burty rozrzutniki mogą pełnić również funkcję przyczepy. Może uda Ci się znaleźć dla nich jeszcze inne zastosowania.

Warto jeszcze wspomnieć o rodzajach wyrzutu przy rozrzutnikach obornika.

 

Można wyróżnić roztrząsacze z wyrzutem:

  • tylnym
  • przednim 
  • bocznym

 

Jaki rozrzutnik obornika wybrać?

To doskonałe pytanie. Na pewno w tym artykule znajdziemy na nie odpowiedź. Zacznijmy od podstaw. Jeżeli chodzi o adaptery, to już je omawiamy. Na rynku można spotkać na przykład adapter pionowy 2-walcowy.

Jest wyposażony w dwa szerokie pionowe walce i zamocowane u dołu duże talerze z łopatkami. Dają one możliwość osiągnąć kilkunastometrową szerokość rozrzutu przy zachowaniu doskonałej równomierności. Ten typ adaptera jest uniwersalny. Nadaje się zarówno do obornika, torfu oraz wapna.

Masz do wyboru również adapter pionowy 4-walcowy. Są to cztery pionowe walce razem z zamontowanymi u dołu talerzami. Umożliwiają one osiągnięcie kilkumetrowej szerokości rozrzutu. Równomierność rozrzutu jest mniejsza niż w adapterze dwuwalcowym, bo zaraz za rozrzutnikiem znajduje się więcej obornika niż po bokach. Ten rodzaj adaptera jest przeznaczony do obornika od trzody chlewnej i bydlęcego. Za pomocą takiego adaptera również można rozrzucać wapno.

Adapter tarczowy z 2-bębnowym adapterem poziomym ślimakowym jest przeznaczony do rozrzucania przegniłego obornika (bez świeżej słomy), wapna, szlamu, kompostu, torfu na szerokość do 20 m. Ten rodzaj adaptera bardzo często jest stosowany do rozrzucania obornika od drobiu i szlamu z biogazowi. Jest to bardzo dobry adapter do rozsiewania wapna.

Kolejnym istotnym punktem przy wyborze rozrzutnika jest ilość osi.  Przy wyborze rozrzutnika obornika bardzo istotny jest rodzaj podwozia, na jakie się zdecydujemy. Na rynku są rozrzutniki jednoosiowe oraz rozrzutniki z podwoziem typu tandem z osiami sztywnymi,  tandem i tridem z osiami skrętnymi. Rozrzutnik jednoosiowy na dużym kole to najbardziej zwrotna konstrukcja. W dużo mniejszym stopniu ingeruje w podłoże niż podwozia typu tandem, które nie posiadają osi skrętnej.

 

Kiedy przyda Ci się rozrzutnik obornika z jedną osią na dużych kołach?

Najlepiej kup go wtedy, gdy w Twoim posiadają znajdują się użytki zielone. Na uwrociach uszkodzenia darni są mniejsze niż w sztywnych tandemach. Gdy masz szczęście, to w ogóle ich nie będzie. Rozrzutnik jednoosiowy na dużym kole mniej zatapia się na gruncie ornym. Jest to widoczne w szczególności na uwrociach, gdzie koła w tandemie pchają ziemię oraz robią koleiny.

Nie odkryjemy pewnie żadnego nowego kontynentu, gdy stwierdzimy, że im większe koła, tym łatwiej się toczą. W rowerze jest tam samo, o czym pewnie sam już nie raz mogłeś się przekonać. Dotyczy to również terenów podmokłych, czyli zwykłego błota. Wysokie koła to duża powierzchnia styku opon z ziemią.

Rozrzutniki na podwoziu tandem bez osi skrętnej to prosta i dość tania konstrukcja. Jeżeli nie jesteś zbyt wymagający, to z pewnością Ci się spodoba. Nie ukrywamy, że nie jest to maszyna bez wad. Jednak znajdź mi coś, co będzie idealne, a z pewnością zarobisz na tym krocie. Skoncentrujmy się na zaletach. Tego typu maszyny doskonale nadają się do transportu materiałów objętościowych, na przykład zielonki z kukurydzy, traw, żyta na kiszonkę.

To wszystko tylko po zdemontowaniu adaptera. Ogromna powierzchnia podłogi w połączeniu z nadstawkami daje sporą pojemność takiej „przyczepy objętościowej” przy dość niewielkich gabarytach. Co więcej nisko ustawiony środek ciężkości oraz spore obciążenie tylnej osi ciągnika będą doskonałe przy pracach transportowych.

Jeszcze będziemy kontynuować temat osi, ale zapewniamy, że przy wyborze rozrzutnika obornika jest to niezwykle istotne. Powtarzamy- niezwykle istotne. Jedziemy dalej. Do brzegu. Do brzegu.

Tandem lub tridem z skrętnymi osiami łączy w sobie zalety standardowego tandemu z zaletami rozrzutników na jednej dużej osi. Gdy wybierasz maszynę z przesuwaną podłogą lub ścianą przednią, to możesz otrzymać wielozadaniową maszynę.

Kilka w jednym. W jednej maszynie będziesz miał jednocześnie: rozrzutnik obornika i wapna, przyczepę objętościową i przyczepę do zboża. Fajnie, prawda? Jednak to nie koniec promocji. Gdy wybierzesz odpowiedni adapter, to możesz mieć jeszcze przyczepę przeładowawczą. I tutaj promocja się kończy. Też nam smutno.

Jednak cena tego mega przydatnego urządzenia, bez którego teraz pewnie nie wyobrażasz sobie życia, jest zawrotna. To znaczy może Ci zawrócić w głowie. Nie mówimy, że nie da się tego kupić, ani że nie jest to potrzebne, aby musi to być bardzo dobrze przemyślana decyzja.

Powtarzamy- bardzo dobrze przemyślana decyzja. Powtórzyliśmy tak na wszelki wypadek, bo Twoje pretensje absolutnie nie są nam w tej chwili potrzebne. Ani w żadnej innej, jeśli mamy być szczerzy.

 Coraz bardziej popularne stają się maszyny jednoosiowe na dużym kole. Bardzo często liczący się na rynku producenci mleka wymieniają wiekowe rozrzutniki typu tandem na większe maszyny na jednej osi. Rzadziej mamy do czynienia z klasycznymi tandemami lub tandemami ze skrętnymi osiami. Spekulujemy teraz. Myślimy, że wynika to stąd, że są one bardzo, bardzo drogie.

Przy pracach polowych oraz na łąkach o wiele lepszym wyborem będzie model jednoosiowy, bo opony zużywają się dużo wolniej. Natomiast w czasie zawracania na polu można uniknąć powstawania bruzd. Przy pracach transportowych, takich jak na przykład odwożenie kiszonki, lepsza będzie maszyna dwuosiowa. Dodatkowe opcje, czyli: amortyzacja dyszla, zasuwa skrzyni, własna hydraulika.

Nie będziemy mieli dla Ciebie tutaj dobrych wiadomości. Wielu producentów zasuwę skrzyni, czyli inaczej gilotynę posiada w swoich cennikach jako opcję o wartości około od 3000 złotych do 4000 złotych. Żeby jeszcze bardziej popsuć Ci humor, tak delikatnie wspomnimy, że są to ceny netto.

Nie jest to tania opcja. Jak najbardziej się z tym zgadzamy, ale warto ją dokupić. Mimo wszystko. W przypadku transportu mokrego obornika czy też kompostu, szlamu oraz rozsiewania wapna jest bardzo potrzebna.

Niestety amortyzacja dyszla nie zawsze jest standardem. W modelach o ładowności 10-12 ton i więcej przedstawiciele handlowi zalecają, żeby kupować maszynę z amortyzacją. Dopłata do tej opcji to około 4000 złotych do 6000 zł. Również netto. Przy największych maszynach może to być nawet więcej. Ok, to najważniejsze informacje, jeżeli chodzi o wybór rozrzutnika obornika.

 

Gdzie kupić rozrzutnik obornika?

Na Maszyno.pl! Dlaczego tam? Bo właśnie tam znajdziesz ogromny wybór rozrzutników obornika. Każdy ich rodzaj w niskich cenach i rewelacyjnym stanie technicznym. Czego chcieć więcej? Pewnie powiesz, że przydałyby się nowe maszyny, bo nie wszyscy chcą kupować używane. Takie również tam znajdziesz, szeroki wybór dealerów. Zachęcamy do zajrzenia na stronę tego serwisu ogłoszeniowego.

 

Rodzaje rozrzutników obornika

Rozrzutniki obornika można podzielić ze względu na liczbę osi. Można w tej kategorii znaleźć:

  • rozrzutnik do obornika jedno-osiowy
  • rozrzutnik do obornika dwu-osiowy.

Można je jeszcze podzielić z uwagi na ich ładowność. W zależności od rodzaju mogą one posiadać ładowność od dwóch i pół tony do nawet dziewięciu ton. Następną metodą podziału tych maszyn jest taki ze względu na rodzaj aparaty wysiewającego jaki posiadają. Tutaj można wymienić: rozrzutniki z adapterem pionowym oraz rozrzutniki z adapterem poziomym.

Czy są jeszcze jakieś inne podziały? Nie chcemy Cię rozczarować, ale niestety to koniec. I jeżeli chodzi o rodzaje rozrzutników obornika i ten artykuł.  Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, to pisz do nas. Wiemy sporo na ten temat i chętnie podzielimy się tą wiedzą.

 

Rozrzutnik obornika – jaki wybrać?
5 (100%) 2 vote[s]

Zostaw komentarz