Samochody pożarnicze oraz wozy strażackie-jakie wybrać?

Jeżeli chodzi o wozy strażackie, to pewnie w pierwszej chwili przychodzi Ci do głowy Mercedes. Dobrze kombinujesz, ale warto docenić polską produkcję.

Nasza firma WISS, podbija świat swoimi wozami strażackimi. Na świecie o niej słyszało wielu, w Polsce-niewielu. Niestety taka jest smutna rzeczywistość.  WISS ma swoją siedzibę w Bielsku-Białej. To miasto od wielu dziesięcioleci związane z motoryzacją. Jednak o tym, że wiedzą tylko osoby zainteresowane. Tak samo jest z samą firmą WISS. Pojazdy pożarnicze tej firmy są dostępne obecnie w….A może sam spróbujesz zgadnąć w ilu krajach? W 46!

Zaskoczony? Nie dziwimy się. Jednak to wszystko przez to, że ta firma tak mało się promuje. WISS ma powody do dumy. Produkuje głównie wozy strażackie. Jednak w jego ofercie można znaleźć również pojazdy dla policji i wojska, pojazdy jeżdżące po płytach lotnisk, kontenery i przyczepy. W poprzednim roku ta firma tylko na unijnym rynku zawarła kontrakty o wartości ponad 440 mln zł. Jest polskim potentatem. O którym nikt nie wie, ale jednak.

Można nawet przyjąć takie bardzo śmiałe założenie, że jest znana w każdym kraju na świecie. Tak, nie boimy się tak powiedzieć, Wozy strażackie pochodzące od firmy WISS służą między innymi: na Słowacji, w Kongo, Hondurasie, Malezji, Malawi, a nawet na Grenlandii. Jednak nie oznacza to, że w Polsce w ogóle nie można spotkać samochodów tej firmy. Można, ale niestety marki zachodnie u nas przodują. Firma WISS najbardziej zaawansowany technicznie wóz strażacki świata.

Może pora, żebyś również Ty się nimi zainteresował? Jakość wozów strażackich jest szczególnie istotna w odniesieniu do lotnisk. W wielu sytuacjach, od tego, jakimi wozami strażackimi dysponuje port lotniczy, jest zależne to, jakiej klasy samoloty, będą mogły z niego korzystać. Ma to również wpływ na wysokość stawek, które nakładają na właścicieli lotnisk firmy ubezpieczeniowe.

 

 

Dlaczego firma WISS jest tak mało znana?

 Niestety jest to ogólnie panująca w naszym kraju tendencja. Wszyscy mają niewielką wiedzę o naszych rodzimych przedsiębiorstwach, chociaż udaje im się osiągać ogromne sukcesy na zachodnich rynkach. Tę sytuację miał zmienić konkurs ,,Teraz Polska”. WISS został nominowany do udziału w konkursie w kategorii „Polski produkt przyszłości”.

Czego jeszcze dowiesz się z tego artykułu? Podpowiemy Ci, jaki wóz strażacki kupić. Dowiesz się też, jakie są rodzaje wozów strażackich. Doradzimy Ci również, w jakim serwisie ogłoszeniowym najlepiej szukać tego rodzaju pojazdów. Zachęcamy do czytania dalej.

 

Co to są Samochody pożarnicze?

Samochody pożarnicze są to samochody używane do zwalczania pożarów lub ratownictwa. Są różne klasy pożarniczych samochodów ratowniczo – gaśniczych. Zależnie od rzeczywistej masy całkowitej pojazdu, można wyróżnić:

  • klasę lekką (do 7,5 tony),
  • klasę średnią (od 7,5 do 14 t),
  • klasę ciężką (powyżej 14 t).

Zależnie od zdolności do poruszania się na określonych nawierzchniach również jest kilka kategorii, żeby nie było tak prosto. W pierwszej z nich znajdują się pojazdy samochodowe przeznaczone do poruszania się po drogach o twardej nawierzchni. W kategorii 2 są uterenowione to pojazdy samochodowe zdolne do poruszania się po wszystkich drogach o twardej nawierzchni i w ograniczonym zakresie poza tymi drogami.

W kategorii 3 możesz znaleźć terenowe to pojazdy samochodowe zdolne do poruszania się po wszystkich drogach i bezdrożach. Na szczęście na tym się już kończy.

 

Rodzaje Samochodów pożarniczych

Tutaj znowu nie jest prosto, bo samochody pożarnicze można znowu podzielić według kilku kryterium. Jednak nie denerwuj się, już wszystko wyjaśniamy. Zacznijmy od ich zastosowania, bo tak będzie najprościej.

Samochody ratowniczo-gaśnicze można podzielić na: samochody ratowniczo-gaśnicze z autopompą oraz samochody ratowniczo-gaśnicze specjalne.

Jedne schody mamy za sobą. Pora na kolejne. samochody z drabiną mechaniczną lub podnośnikiem hydraulicznym ze względu na zastosowanie dzielą się na: drabiny mechaniczne oraz podnośniki hydrauliczne. Pozostałe pojazdy to:

  • samochody ratownictwa technicznego,
  • samochody ratownictwa medycznego,
  • samochody sprzętowe ratownictwa chemicznego,
  • samochody dowodzenia,
  • samochody do przewozu osób,
  • samochody zaopatrzeniowe
  • inne samochody specjalne.

 Pewnie nic Ci te nazwy nie mówią i warto je przybliżyć.

Samochód ratowniczo – gaśniczy z autopompą są to, jak sama nazwa wskazuje samochody pożarnicze wyposażone w autopompę pożarniczą oraz zbiornik na wodę, jak również inny sprzęt stosowany w czasie akcji ratowniczo – gaśniczej.

Natomiast samochód ratowniczo – gaśniczy specjalny jest to samochód pożarniczy ze specjalnym sprzętem. Znajdują się w nim dodatkowe specjalne środki gaśnicze. Może ich w nim również nie być. Po prostu nie jest to konieczne.

Natomiast samochód z drabiną lub podnośnikiem hydraulicznym. Jest to samochód pożarniczy z zamontowaną obrotowo na podstawie drabiną mechaniczną lub podnośnikiem hydraulicznym.

 Kolejna na naszej liście jest drabina mechaniczna. To wysuwana konstrukcja z przęsłami w kształcie drabiny, z koszem lub bez kosza ratowniczego, zamontowana obrotowo na podstawie.

Podnośnik hydrauliczny to składana konstrukcja z koszem ratowniczym. Składa się z jednego sztywnego lub teleskopowo wysuwanego elementu lub kilku takich elementów. Może być w nim również mechanizm nożycowy lub kombinacja tych elementów. Podnośnik hydrauliczny może być z drabiną lub bez drabiny. Urządzenie montuje się obrotowo na podstawie.

W skład samochodów pożarniczych wchodzą jeszcze samochody ratownictwa technicznego. Są to samochody pożarnicze z wyposażeniem, które daje możliwość prowadzenia akcji ratowniczych, między innymi: poszukiwania i ratowania osób, usuwania skutków wypadków, awaryjnego odblokowywania wejść, oraz ratowania zwierząt.

Natomiast samochód ratownictwa medycznego jest samochodem wykonanym w zgodzie z wymaganiami. Obsługują go strażacy. Jest przeznaczony do opieki nad pacjentami oraz do przewożenia ich. Może być wyposażony w inne urządzenia, które będą związane z charakterystycznymi warunkami działania straży pożarnej.

 Samochód sprzętowy ratownictwa chemicznego jest to samochód pożarniczy posiadający środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt do ograniczenia szkód w środowisku naturalnym. Warto tutaj wymienić na przykład: niebezpieczne skażenia środowiska, wypadki z niebezpiecznymi środkami chemicznymi, niebezpieczeństwo działania substancji radioaktywnych, oraz wypompowywanie substancji.

Natomiast samochód dowodzenia jest wyposażony w środki łączności oraz sprzęt do kierowania akcją.

Samochód do przewozu osób jest przystosowany do transportu strażaków i ich osobistego wyposażenia.

 Już przedostatni na naszej bardzo długiej liście jest samochód zaopatrzeniowy, czyli samochód pożarniczy przystosowany do przewozu sprzętu lub środków gaśniczych w celu zaopatrywania jednostek będących w akcji. Pozostały jeszcze samochody specjalne, które można wykorzystywać do następujących akcji: akcji związanych z katastrofami samolotów, akcji na wodzie lub pod wodą, akcji związanych z wypadkami kolejowymi.

 

Jaki samochód pożarniczy kupić?

O tym, jakie wymagania powinien spełniać samochód strażacki dowiesz się po przeanalizowaniu ustaw rozporządzeń, norm i wytycznych. W teorii wszystko jest proste, ale po rozpatrzeniu się, nadal nie wiesz jaki samochód pożarniczy kupić. Kłębią Ci się w głowie pytania: ciężki, czy średni, jaka powinna być kabina, ile powinien być w stanie przewieźć wody, napęd terenowy czy szosowy, zabudowa stalowa, czy kompazytowa…I tak dalej, i tak dalej.

 W 2014 roku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej posiadały około 25 000 pojazdów. W tym 9100 to samochody gaśnicze średnie. Natomiast 2500 to ciężkie samochody gaśnicze.

Niestety nie jest to żaden wyznacznik, ponieważ akty prawne nie piszą ani słowa o tym, jaki sprzęt powinna posiadać jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Niewiarygodne, a jednak…

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 września 2014 roku, w sprawie zakresu, warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego wymienia tylko wymagania dla jednostki, która może zostać częścią Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.

Z § 2 wcześniej wspomnianego rozporządzenia wynika, że: ,,Do systemu może zostać włączona jednostka, która:1)    posiada: a)   co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, b)   co najmniej 12 wyszkolonych ratowników, c)   skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania, d)   urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych;2)    pozostaje w gotowości do podejmowania działań ratowniczych.

2.  Do systemu może być włączona także jednostka, która jest wyposażona i której ratownicy są wyszkoleni na poziomie pozwalającym na realizację specjalistycznych czynności ratowniczych, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, jeżeli jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie ratowniczym.

3.  Oceny warunków, o których mowa w ust.   1 i  2, dokonuje właściwy miejscowo komendant powiatowy (miejski) i komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, każdy w zakresie swojej właściwości.”

Po przeczytaniu tego jakże skomplikowanego fragmentu, wystarczy, że zapamiętasz, że Ochotnicza Straż Pożarna powinna posiadać co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Powinien  być  zbudowany  i  wyposażony  zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu  Ministrów:  Spraw  Wewnętrznych i Administracji, Obrony  Narodowej  oraz  Sprawiedliwości z  dnia  17  października  2014r. w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży  Granicznej, Służby Więziennej i  straży pożarnej (Dz.U. poz. 1421 z2014 r.).

 

Gdzie kupić wóz strażacki i inne pojazdy pożarnicze?

Bardzo duży ich wybór znajdziesz w serwisie ogłoszeniowym Maszyno.pl. Można tam spotkać pojazdy w bardzo atrakcyjnych cenach i dobrym stanie technicznym. Jednak jeżeli wolisz coś nowego, to tam również znajdziesz sporo ofert dealerów. Zachęcamy do korzystania. Mamy nadzieję, że kupisz tam wóz strażacki, który będzie służył Twojej jednostce przez wiele lat.

 

Podsumowanie

Jeżeli dotarłeś do końca, to mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, wiesz już czym są wozy strażackie, jakie są ich rodzaje i gdzie możesz je kupić. Teraz Twój wybór jest już prostszy. Teorię znasz i możesz przystąpić do działania. Życzymy jak najbardziej udanego zakupu. Staraliśmy się, jak najmocniej szczegółowo przedstawić tę trudną i zawiłą tematykę. Zachęcamy do lajkowania naszych artykułów oraz udostępniania. Dzięki temu więcej osób, będzie mogło otrzymać pomoc w wyborze odpowiedniego dla nich pojazdu strażackiego.

Samochody pożarnicze oraz wozy strażackie-jakie wybrać?
5 (100%) 1 vote[s]

Zostaw komentarz