Adaptacje książek na ekran często budzą kontrowersje - fani książek rzadko bywają w pełni usatysfakcjonowani z ekranizacji. Jednak co roku pojawiają się takie adaptacje literatury, które zyskują aprobatę zarówno widzów, jak i krytyków. W 2023 roku kilka takich produkcji przerosło oczekiwania i zebrało bardzo dobre recenzje. Sprawdzamy, które ekranizacje książek okazały się największymi pozytywnymi zaskoczeniami mijającego roku.
Kluczowe wnioski:
- Adaptacja powieści "Wielkie nadzieje" zachwyciła krytyków i widzów.
- Ekranizacja książki "Cudowne życie Waltera Mitty'ego" przerosła oczekiwania.
- "Diuna" Villeneuve'a to jedna z najlepszych adaptacji sci-fi w historii.
- Miniserial "Anioły na Manhattanie" to udana ekranizacja bestsellerowej powieści.
- Serial "Wiedźmin" pokazuje, że gry mogą być świetną inspiracją.
Adaptacje książek, które zachwyciły w 2023
Rok 2023 przyniósł wiele interesujących ekranizacji znanych i lubianych pozycji literackich. Kilka z tych adaptacji spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i widzów, przekraczając nawet najśmielsze oczekiwania.
Jedną z najgoręcej oczekiwanych premier była ekranizacja głośnej powieści Miriam Toews pt. "Women Talking". Film w reżyserii Sarah Polley, z gwiazdorską obsadą w składzie m.in. Rooney Mara, Claire Foy i Jessie Buckley, zachwycił krytyków poruszającą opowieścią o grupie kobiet dochodzących do głosu i buntujących się przeciwko mizoginicznej, patriarchalnej wspólnocie religijnej.
Równie dobrze przyjęto oscarową adaptację "Diuny" Denisa Villeneuve’a, której druga część - kontynuująca opowieść o losach Paula Atrydy w gwiazdorskiej obsadzie z Timothéem Chalametem i Zendayą - spotkała się z miażdżąco pozytywnym odbiorem i została uznana przez wielu za jedną z najlepszych ekranizacji science fiction w historii. Jeśli chcesz doświadczyć tej epickiej opowieści w pełni, możesz obejrzeć Diuna część druga cały film na zalukaj.
Inne zaskakujące adaptacje
Pozytywnym zaskoczeniem 2022 roku okazała się oscarowa ekranizacja powieści "CODA: Siła marzeń". Film pokazuje perypetie nastoletniej Ruby, jedynej osoby słyszącej w rodzinie głuchych rybaków. Produkcję doceniono za trafne i wrażliwe sportretowanie doświadczeń osób niesłyszących.
Z kolei miniserial "Sprawa idealna" z Julią Roberts i Seanem Pennem w rolach głównych to świetnie zrealizowana adaptacja książki Johna Carreyrou o spektakularnym upadku startupu Theranos i jego charyzmatycznej założycielki Elizabeth Holmes.
Adaptacje książek - największe sukcesy artystyczne
W 2023 roku pojawiło się kilka ekranizacji, które zdobyły uznanie krytyków nie tylko za wierność pierwowzorowi literackiemu, ale także za walory artystyczne i kunszt filmowy.
Przede wszystkim należy wymienić tu wspomnianą już "Diunę" Villeneuve oraz "Women Talking" Polley, które zachwyciły zarówno pod względem aktorstwa, zdjęć, jak i muzyki. Obydwie produkcje są mocnymi kandydatami do Oscarów.
Bardzo ciepłe recenzje zebrał również "Blondynka" Andrew Dominika, będąca odważną, choć kontrowersyjną ekranizacją biografii Marilyn Monroe autorstwa Joyce Carol Oates. W roli tytułowej błysnęła Ana de Armas.
Ekranizacje, które rozczarowały
Niestety, nie wszystkie tegoroczne adaptacje spełniły pokładane w nich nadzieje. Rozczarowań przysporzyły m.in. "Amsterdam" Davida O. Russella z obsadą pełną gwiazd, a także "Gdzie śpiewają raki" z Taylor Swift i Coffee Hagins - oba filmy nie dorównały jakością swoim literackim pierwowzorom.
Ekranizacje książek z najlepszymi ocenami krytyków
Które z tegorocznych adaptacji książek na filmy i seriale spotkały się z najbardziej entuzjastycznym przyjęciem krytyków? Oto zestawienie produkcji z 2023 roku z najwyższymi ocenami w popularnych serwisach recenzenckich.
Tytuł | Ocena na Rotten Tomatoes | Ocena na Metacritic |
Diuna: Część druga | 94% | 76/100 |
Women Talking | 98% | 83/100 |
CODA: Siła marzeń | 94% | 74/100 |
Jak widać, zdecydowanymi faworytami krytyków w 2023 roku były "Diuna 2" oraz "Women Talking". Produkcje te osiągnęły znakomite wyniki zarówno na Rotten Tomatoes, gdzie ich oceny wynoszą odpowiednio 94% i 98%, jak i Metacritic, gdzie uzyskały odpowiednio 76/100 i 83/100 punktów.
Adaptacje literatury, które przerosły oczekiwania
Które z ekranizacji książek okazały się największym pozytywnym zaskoczeniem, znacząco przewyższając oczekiwania widzów i krytyków?
- Musicalowa adaptacja "Koloru purpury" Alice Walker w reżyserii Blitza Bazawule zaskoczyła świeżością i brawurowym aktorstwem.
- Ekranizacja powieści "Zostaw świat za sobą" Rumaana Alama pt. "Leave The World Behind" ze świetnymi kreacjami obsady przerosła najśmielsze prognozy.
- Film "Aftersun" Charlotte Wells na podstawie opowiadania Scotta Grahama z młodziutką Paulą Mescal nie tylko wzruszył, ale i zachwycił warsztatem.
Te trzy produkcje początkowo uchodziły za niszowe i niezbyt rozpoznawalne. Tymczasem po premierze okazały się prawdziwymi perełkami dobrego kina, zaskakując zarówno krytykę, jak i publiczność. Wszystkie te pozycje zobaczysz na Filman.
Które adaptacje książek warto obejrzeć w 2023 roku
Mijający rok przyniósł wiele ciekawych ekranizacji literatury. Które z nich szczególnie warto obejrzeć? Poniżej subiektywny wybór najlepszych tegorocznych adaptacji godnych uwagi.
- "Diuna: Część druga" Denisa Villeneuve’a
- "Women Talking" Sarah Polley
- "Blondynka" Andrew Dominika
- "Sprawa idealna" miniserial z Julią Roberts
- "Aftersun" Charlotte Wells
Każda z tych produkcji to świetna okazja, by przekonać się, że dobrej jakości ekranizacja może dorównać, a nawet przewyższyć swój literacki pierwowzór. Wszystkie wymienione tytuły warte są obejrzenia.
Podsumowując, miniony rok był wyjątkowo obfity w dobre adaptacje książek, z których kilka znacząco przerosło oczekiwania. Najlepszym tego przykładem jest doceniona przez krytyków "Diuna 2" oraz poruszająca "Women Talking". Równie wysokie noty zebrały m.in. "Blondynka", "Aftersun" czy "Sprawa idealna". 2023 rok pokazał tym samym, że dobra ekranizacja wciąż potrafi zachwycić.
Podsumowanie
Rok 2023 obfitował w interesujące adaptacje książek na filmy i seriale. Wśród najbardziej wyczekiwanych premier znalazły się m.in. poruszająca „Women Talking” czy kontynuacja „Diuny” Villeneuve’a. Kilka z tych filmów 2023 roku spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i widzów, przewyższając oczekiwania.
Do najlepiej ocenianych adaptacji książek tego roku należą „Diuna 2”, „Women Talking”, „Blondynka” czy „Aftersun” – wszystkie warte obejrzenia. Pokazały one, że dobra jakościowo ekranizacja wciąż potrafi zachwycać i przerosnąć swoje literackie pierwowzory. Gdzie je obejrzeć? Większość tych filmów 2023 roku dostępna jest już na popularnych platformach streamingowych.
Mijający rok udowodnił, że adaptacje książek wciąż mają się świetnie i potrafią konkurować z innymi produkcjami filmowymi. Najlepszym tego dowodem są liczne sukcesy kasowe oraz artystyczne ekranizacji z ostatnich miesięcy. Z pewnością fani książek mają więc powody do zadowolenia.
Podsumowując - 2023 rok obfitował w interesujące adaptacje literatury, z których wiele zyskało miano najlepszych filmów ubiegłego roku. Miłośnicy X Muzy nie mogą więc narzekać na brak ambitnych i dopracowanych produkcji godnych ich uwagi. Miejmy nadzieję, że nadchodzące miesiące przyniosą równie ciekawe ekranizacje wartościowych pozycji książkowych.