Jakie prawo jazdy potrzebne na traktor z przyczepą? Wszystko o uprawnieniach na ciągnik

 Jakie prawo jazdy potrzebne na traktor z przyczepą? Wszystko o uprawnieniach na ciągnik
Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski19.09.2023 | 6 min.

Właściciele gospodarstw rolnych często zadają sobie pytanie, jakie prawo jazdy jest potrzebne, aby legalnie prowadzić ciągnik rolniczy lub traktor z przyczepą. Przepisy ruchu drogowego określają dokładnie, kto i na jakich zasadach może kierować tego typu pojazdami. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jakie kategorie prawa jazdy upoważniają do prowadzenia ciągnika rolniczego, jak zdobyć uprawnienia na traktor z przyczepą oraz ile kosztuje ich uzyskanie.

Jakie prawo jazdy potrzebne do prowadzenia ciągnika rolniczego?

Aby legalnie prowadzić ciągnik rolniczy lub traktor z przyczepą, potrzebne jest odpowiednie prawo jazdy. Nie wystarczy tutaj kategoria B, uprawniająca do kierowania samochodami osobowymi. Do jazdy ciągnikiem konieczne jest prawo jazdy kategorii:

 • T - uprawnia do prowadzenia ciągników rolniczych z przyczepą lub bez przyczepy
 • B+E - pozwala na jazdę ciągnikiem z przyczepą, jeśli DMC zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg
 • C+E - uprawnia do prowadzenia ciągników rolniczych z przyczepą bez ograniczeń

Najpopularniejszą kategorią prawa jazdy wśród rolników jest T. Pozwala ona na kierowanie zarówno lżejszymi, jak i cięższymi ciągnikami rolniczymi z przyczepą. Prawo jazdy T ważne jest 15 lat od daty wystawienia.

Kategorie prawa jazdy uprawniające do kierowania traktorem z przyczepą

Jakie dokładnie kategorie prawa jazdy pozwalają na prowadzenie traktora z przyczepą? Oprócz wspomnianego już prawa jazdy T, uprawnienia takie dają:

 • Kategoria B+E - Prawo jazdy B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów nieprzekraczającej 4250 kg. Dotyczy to zarówno zawodowych, jak i prywatnych celów. Warunek to ukończone 18 lat.
 • Kategoria C+E - Osoby posiadające prawo jazdy kategorii C+E mogą prowadzić ciągniki rolnicze z przyczepą bez żadnych ograniczeń dotyczących masy przyczepy. Jest to prawo jazdy zawodowe, wymagane głównie do pracy w rolnictwie.

Czy na ciągnik wystarczy prawo jazdy kategorii B?

Często zadawane jest pytanie, czy do jazdy traktorem wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B. Niestety prawo jazdy kat. B nie upoważnia do prowadzenia ciągników rolniczych. Kategoria B pozwala wyłącznie na kierowanie samochodami osobowymi o DMC do 3,5 tony. Aby prowadzić ciągnik rolniczy, niezbędne jest uzyskanie dodatkowych uprawnień w postaci jednej z kategorii prawa jazdy wymienionych powyżej.

Jak zdobyć uprawnienia na traktor rolniczy z przyczepą?

Jak można zdobyć prawo jazdy uprawniające do kierowania traktorem z przyczepą? Są dwie drogi uzyskania uprawnień:

 1. Zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii T lub C+E.
 2. Rozszerzenie posiadanego prawa jazdy o odpowiednią kategorię – zazwyczaj z B na B+E lub C+E.

Pierwsza ścieżka polega na odbyciu standardowego kursu, złożeniu odpowiednich egzaminów państwowych i uzyskaniu nowego dokumentu prawa jazdy z wpisaną kategorią T lub C+E. Druga opcja umożliwia rozszerzenie zakresu posiadanych już uprawnień poprzez dodanie kategorii B+E lub C+E bez konieczności zdawania egzaminu z części teoretycznej. Wymagane jest jedynie zaliczenie egzaminu praktycznego na ciągnik rolniczy z przyczepą.

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii T - wymagania

Osoby ubiegające się o prawo jazdy kategorii T (ciągniki rolnicze) muszą zdać egzamin państwowy składający się z dwóch części:

 • Egzamin teoretyczny w formie testu z pytaniami sprawdzającymi znajomość przepisów ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy.
 • Egzamin praktyczny polegający na sprawdzeniu umiejętności prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą. Obejmuje on jazdę po placu manewrowym i w ruchu drogowym.

Do egzaminu można przystąpić po ukończeniu wymaganego wieku (16 lat przy kategorii T) i odbyciu obligatoryjnego kursu. Kurs kończy się egzaminem wewnętrznym i uzyskaniem zaświadczenia potwierdzającego jego zdanie.

Ile kosztuje prawo jazdy na ciągnik rolniczy?

Koszt uzyskania prawa jazdy kategorii T lub C+E uprawniającego do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą to łącznie około 1500-2000 zł. W tej kwocie mieści się:

 • Kurs nauki jazdy – ok. 500-800 zł
 • Badania lekarskie i psychologiczne – 100-200 zł
 • Opłata za egzamin państwowy – 140 zł za część teoretyczną i praktyczną
 • Wydanie prawa jazdy – 100 zł

Do tego należy doliczyć ewentualne dodatkowe jazdy doszkalające. Posiadacze kategorii B mogą tańszym kosztem (około 700-800 zł) rozszerzyć uprawnienia o B+E lub C+E bez zdawania całości egzaminów.

Gdzie załatwić formalności związane z prawem jazdy traktorowym?

Gdzie należy udać się, aby rozpocząć starania o prawo jazdy na traktor? Pierwszym krokiem jest wybór ośrodka szkolenia kierowców, który przeprowadzi kurs i przygotuje do egzaminu państwowego. Następnie trzeba poddać się badaniom lekarskim i uzyskać stosowne zaświadczenie. Kolejnym etapem jest rejestracja na egzamin państwowy w wydziale komunikacji, a po jego zdaniu - złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy również w urzędzie komunikacji.

Jakie badania lekarskie są potrzebne do uzyskania uprawnień na ciągnik?

Kandydaci na kierowców ubiegający się o prawo jazdy kategorii T lub C+E obejmujące uprawnienia do prowadzenia ciągników rolniczych, muszą przejść badania lekarskie i psychologiczne. Badanie lekarskie obejmuje m.in. sprawdzenie ostrości wzroku, widzenia obuocznego, słuchu oraz ogólnych zdolności motorycznych. Lekarz ocenia także ewentualną obecność przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Badania psychologiczne sprawdzają koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową oraz predyspozycje do kierowania pojazdami.

Podsumowanie

Aby legalnie i bezpiecznie prowadzić ciągnik rolniczy z przyczepą, niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień w postaci prawa jazdy kategorii T, B+E lub C+E. Nie wystarczy tu popularna kategoria B. Kierowanie traktorem bez wymaganych uprawnień jest wykroczeniem. Prawo jazdy na ciągnik można zdobyć poprzez odbycie kursu, zdanie egzaminu państwowego lub rozszerzenie zakresu posiadanego już prawa jazdy. Warto pamiętać o badaniach lekarskich. Legalne uprawnienia to gwarancja bezpieczeństwa na drodze.

Najczęściej zadawane pytania

Nie, kategoria B uprawnia jedynie do prowadzenia samochodów osobowych. Do kierowania ciągnikiem rolniczym potrzebne jest prawo jazdy T, B+E lub C+E.

Nie, zdobycie prawa jazdy kategorii T nie powoduje utraty kategorii B. Obydwie kategorie mogą być wpisane w jednym dokumencie prawa jazdy.

Tak, pod warunkiem, że DMC zespołu pojazdów nie przekracza limitu wynikającego z posiadanej kategorii prawa jazdy. Należy sprawdzić dopuszczalne limity.

Do egzaminu trzeba zabrać dokument tożsamości, aktualne orzeczenie lekarskie oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Prawo jazdy kategorii T jest wydawane na 15 lat. Po tym czasie wymaga wymiany na nowy dokument.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jaki ciągnik wybrać na gospodarstwo 1 ha? Poradnik dla rolników
 2. Lemiesze do pługów unia grudziądz idealne rozwiązanie dla rolników
 3. Kombajn Bizon Z056 - najlepszy kombajn pod słońcem? Zobacz dlaczego warto go kupić
 4. Rolki taśmociągów - jak wybrać optymalne pod kątem trwałości i wydajności?
 5. Lemiesz do pługa grudziądz 2 skibowego | Sklep rolniczy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski

Jestem pasjonatem wielu dziedzin, ale przede wszystkim skupiam się na tematyce związanej z rolnictwem, maszynami rolniczymi, fotowoltaiką, budownictwem i domem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły