Rolnictwo

Ciągniki dla gospodarstw 10 ha - jaki model wybrać?

Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski18.09.20236 min.
Ciągniki dla gospodarstw 10 ha - jaki model wybrać?

Wybór odpowiedniego ciągnika jest jedną z najważniejszych decyzji dla rolnika posiadającego gospodarstwo o powierzchni około 10 hektarów. Od tego zależy bowiem efektywność i opłacalność prac polowych. Kluczowe jest dopasowanie mocy i wyposażenia maszyny do potrzeb konkretnego gospodarstwa.

Moc silnika ciągnika na 10 ha

Ciągniki 50-80 KM do lżejszych prac

Dla gospodarstw na około 10 ha z reguły wystarczają ciągniki o mocy od 50 do 80 KM. Tego typu maszyny świetnie sprawdzą się przy lżejszych pracach polowych, takich jak koszenie, prasowanie siana czy transport. Ciągniki z tego przedziału mocy cechuje zwarta, kompaktowa konstrukcja, co ułatwia manewrowanie w ciasnych przestrzeniach. Dodatkowo niewielkie gabaryty i masa własna pozwalają ograniczyć zużycie paliwa i koszty eksploatacji. Do prac polowych wystarczy zwykle ciągnik około 60-70 KM.

Ciągniki 80-120 KM do prac średnich

Gospodarstwa prowadzące bardziej intensywną produkcję roślinną, gdzie rolki orane są większe połacie ziemi, potrzebują nieco mocniejszych ciągników. Dobrym wyborem będą modele 80-120 KM. Pozwalają one na efektywną orkę i uprawę gleby, a także ciągnięcie cięższych maszyn, jak rozsiewacze nawozów, opryskiwacze czy kosiarki. Większa moc oznacza stabilną pracę nawet z dużymi obciążeniami. Z drugiej strony wciąż są to kompaktowe ciągniki, łatwe w manewrowaniu.

Ciągniki 120-200 KM do cięższych prac

Najmocniejsze ciągniki 120-200 KM dobrze sprawdzą się w gospodarstwach prowadzących kontraktację usług dla innych gospodarstw. Umożliwiają uciągnięcie bardzo dużych i ciężkich maszyn rolniczych. Zapewniają imponującą wydajność pracy nawet przy dużym obciążeniu. Wadą jest większe zużycie paliwa i gorsza zwrotność. Dlatego tak duża moc nie jest konieczna w typowym 10-hektarowym gospodarstwie.

Marki ciągników polecane na 10 ha

Ciągniki John Deere

Marka John Deere ma bogatą ofertę ciągników rolniczych, również w segmencie mocy 50-100 KM idealnym na 10 ha. Ich zaletą są nowoczesne, ekonomiczne jednostki napędowe spełniające najnowsze normy emisji spalin. Kabiny charakteryzują się dobrą widocznością i wygodą pracy. Ciągniki JD mają także bogate wyposażenie oraz systemy ułatwiające precyzyjną pracę na polu.

Ciągniki New Holland

Marka New Holland również ma szeroką gamę ciągników w segmencie mocy 50-120 KM. Oferuje modele zarówno z klasycznymi silnikami, jak i bardziej ekologiczne zasilane gazem LPG. Ciągniki NH wyróżnia solidne wykonanie, niezawodność i łatwość obsługi. Dobrze sprawdzą się w różnych warunkach pracy. Cechuje je także dobra zwrotność i widoczność z kabiny.

Ciągniki Case IH

Case IH produkuje szeroką gamę ciągników, w tym modele Farmall doceniane za uniwersalność zastosowań. W segmencie 50-120 KM znajdziemy tu ciągniki o zwartej konstrukcji, z cichym i oszczędnym silnikiem. Kabiny są przestronne i ergonomiczne. Ciągniki Case IH wyróżnia precyzyjne prowadzenie i stabilna praca z ciężkimi narzędziami.

Funkcje i wyposażenie ciągnika

Układ kierowniczy i komfort operatora

Nowoczesne ciągniki mają układ kierowniczy ze wspomaganiem hydraulicznym, zapewniający lekkie i precyzyjne prowadzenie maszyny. Ważny jest regulowany fotel z amortyzacją, ograniczający drgania i zmęczenie operatora. Kabina powinna mieć filtr klimatyzacji i system ogrzewania, by zapewnić komfort pracy.

Osprzęt i podłączenia narzędzi

Ciągnik musi mieć szybkozłącza hydrauliczne i elektryczne ułatwiające sprawne podłączanie maszyn i narzędzi. Przydatny jest też zaczep transportowy i trzypunktowy układ zawieszenia narzędzi. Joystick ułatwia precyzyjne sterowanie hydrauliką podczas pracy. Osprzęt zwiększa uniwersalność ciągnika.

Silnik i układ napędowy

Napęd stanowi zwykle 4-cylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 3-4 litrów. Nowoczesne jednostki mają turbodoładowanie i spełniają rygorystyczne normy emisji spalin. Ważna jest automatyczna skrzynia biegów i napęd na 4 koła. Pozwala to pracować w trudnych warunkach terenowych.

Parametry techniczne dobrego ciągnika

Ciągniki dla gospodarstw 10 ha - jaki model wybrać?

Moc i pojemność silnika

Kluczowa dla wydajności pracy jest moc silnika, która w ciągniku na 10 ha powinna mieścić się w granicach 60-100 KM. Pojemność silnika zwykle wynosi 3-4 litry. Ważny jest też maksymalny moment obrotowy, pozwalający pracować z dużym obciążeniem.

Układ jezdny i rozstaw osi

Ciągniki tej wielkości mają najczęściej napęd 4x4. Koła mogą być w wersji wąskiej lub szerokoprofilowej. Rozstaw osi zwykle mieści się w zakresie 2-2,5 m, co zapewnia dobrą zwrotność maszyny. Amortyzowana oś przednia poprawia komfort jazdy.

Kabina i fotel operatora

Kabina powinna być przestronna, z dobrą widocznością na wszystkie strony. Fotel amortyzowany, z regulacją wysokości i położenia. Ważna jest ergonomia elementów sterowania i wygodny dostęp do nich. Ogrzewanie i klimatyzacja zapewnią komfort nawet przy długiej pracy.

Ceny ciągników na 10 ha

Ciągniki używane tańszym rozwiązaniem

Tańszą opcją są ciągniki używane, których ceny zaczynają się od około 40-50 tys. zł za egzemplarze 10-letnie w dobrym stanie. Trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami napraw i remontów. Przy zakupie konieczna jest dokładna ocena stanu technicznego.

Nowe ciągniki inwestycją na lata

Nowy ciągnik 60-80 KM kosztuje 120-180 tys. zł. To duży wydatek, ale nowa maszyna będzie bezawaryjnie służyć przez wiele lat. Producent daje też długą gwarancję. Warto rozważyć dofinansowanie z programów dla rolnictwa.

Leasing ciągnika jako opcja

Leasing umożliwia zakup ciągnika bez angażowania dużego kapitału. Płacimy wtedy miesięczne raty za użytkowanie. Na koniec można wykupić maszynę na własność. Wady to koszt dodatkowych opłat i odsetek.

Eksploatacja i serwis ciągnika

Oleje, filtry i płyny w ciągniku

W ciągniku wymagana jest regularna kontrola i wymiana płynów eksploatacyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na olej silnikowy i filtr oleju, które trzeba wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne są też płyn chłodniczy, płyn hamulcowy czy olej hydrauliczny.

Przeglądy i konserwacja ciągnika

Aby zapewnić bezawaryjną pracę, konieczne jest wykonywanie okresowych przeglądów zgodnie z harmonogramem. Obejmują one m.in. kontrolę układów jezdnych, hamulcowego, kierowniczego, ocenę stanu instalacji elektrycznej i elektroniki. Pozwalają wykryć usterki w zarodku.

Naprawy i awarie ciągnika

W przypadku awarii najlepiej skorzystać z autoryzowanego serwisu producenta. Zapewni to fachową naprawę z użyciem oryginalnych części. Serwisy oferują też obsługę gwarancyjną. Ważne, aby mieć odłożone środki na nieprzewidziane naprawy.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego ciągnika jest kluczowy dla efektywności prac polowych w 10-hektarowym gospodarstwie. Optymalnym wyborem są zwykle modele o mocy 60-100 KM, które zapewnią uniwersalność zastosowań. Ważne parametry to moc i moment obrotowy silnika, zwrotność czy komfortowa kabina operatora. Nowoczesne ciągniki znanych marek gwarantują niezawodność i wysoką wydajność przy stosunkowo niskim zużyciu paliwa. Niezbędne jest regularne serwisowanie zgodnie z zaleceniami producenta.

Najczęstsze pytania

W przypadku gospodarstwa o powierzchni około 10 ha najlepszym wyborem są ciągniki o mocy 60-100 KM. Pozwalają one na efektywne wykonywanie typowych zabiegów agrotechnicznych.

Nowy ciągnik to duży wydatek, ale zapewnia niezawodność i nowoczesną konstrukcję. Używany jest tańszy, ale wiąże się z ryzykiem częstszych napraw. Warto sprawdzić stan techniczny i historię serwisową.

Sprawdzone marki to m.in. John Deere, New Holland, Case IH, Massey Ferguson, Deutz-Fahr, Kubota, Ursus. Warto wybierać renomowanych producentów gwarantujących jakość i dostępność części.

Najważniejsze cechy to moc i moment obrotowy silnika, zwrotność i promień skrętu, wyposażenie kabiny, udźwig i rozstaw osi, marka i dostępność serwisu. Trzeba dobrać model do planowanych zastosowań.

Producenci zalecają wykonywanie przeglądów w regularnych odstępach czasu, zwykle co kilkaset motogodzin. Obejmują one kontrolę układów jezdnych, silnika, układu hydraulicznego i instalacji elektrycznej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jaki ciągnik wybrać na gospodarstwo 1 ha? Poradnik dla rolników
  2. 10 filmów, które zmieniły postrzeganie technologii
  3. Lemiesze do pługów unia grudziądz idealne rozwiązanie dla rolników
  4. Kombajn Bizon Z056 - najlepszy kombajn pod słońcem? Zobacz dlaczego warto go kupić
  5. Rolki taśmociągów - jak wybrać optymalne pod kątem trwałości i wydajności?
Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski

Jestem pasjonatem wielu dziedzin, ale przede wszystkim skupiam się na tematyce związanej z rolnictwem, maszynami rolniczymi, fotowoltaiką, budownictwem i domem.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły