Rolnictwo

Ciągniki dla gospodarstw 20 ha - poradnik przy wyborze

Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski18.09.20234 min.
Ciągniki dla gospodarstw 20 ha - poradnik przy wyborze

Decyzja o zakupie ciągnika jest jedną z najważniejszych inwestycji dla rolnika. Odpowiedni dobór maszyny do wielkości gospodarstwa i rodzaju upraw ma kluczowe znaczenie dla efektywności i opłacalności pracy. 20 hektarów to areał wymagający solidnego i wydajnego ciągnika, który sprosta intensywnej eksploatacji. Jak zatem wybrać odpowiedni traktor, by jak najlepiej dopasować go do potrzeb gospodarstwa?

Kryteria doboru ciągnika na 20 ha

Moc silnika

Podstawowym kryterium doboru ciągnika jest moc silnika. Zalecana moc dla gospodarstwa 20-hektarowego to 80-120 KM. Pozwoli to na wydajną pracę z szerokimi maszynami uprawowymi, rozrzutnikami obornika, prasami zwijającymi i innymi narzędziami. Zbyt mała moc utrudni pracę, a zbyt duża zwiększy niepotrzebnie koszty eksploatacji.

Typ układu napędowego

Na tym areale warto rozważyć ciągnik z napędem 4x4. Zapewni on lepszą trakcję i uciąg, co przyda się zwłaszcza przy pracach uprawowych czy transporcie. Dodatkowo układ ten poprawia stabilność jazdy. Alternatywą może być tańszy w eksploatacji napęd 2x4 z blokadą mechanizmu różnicowego.

Wyposażenie dodatkowe

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie jak np. klimatyzacja w kabinie, zawieszenie przedniej osi czy amortyzowany fotel operatora. Zwiększą one komfort obsługi ciągnika, który przy intensywnej pracy ma kluczowe znaczenie.

Marki i modele godne polecenia

John Deere

Marka ceniona ze względu na wysoką jakość, niezawodność i dobre wyposażenie kabin. Na 20 ha wart rozważenia będzie model 6130M o mocy 130 KM z 6-cylindrowym silnikiem. Doceniana jest ergonomiczna kabina i komfort jazdy.

New Holland

Nowoczesne ciągniki New Hollanda odznaczają się dobrą zwrotnością i łatwością obsługi. Godny polecenia na omawiany areał jest model T6070 z mocą 107 KM, wyposażony w silnik 4-cylindrowy spełniający normy Stage V.

Case IH

Ciągniki tej marki cenione są za solidne wykonanie i wysoką wytrzymałość. Dobrym wyborem może być niezawodny Case IH Farmall 95C z 95-konnym silnikiem. Wyróżnia go prostota obsługi i niskie koszty eksploatacji.

Nowe kontra używane

Cena zakupu

Kupno nowego ciągnika to znacznie większy wydatek, jednak daje pewność co do stanu technicznego i historii eksploatacji. Zakup używanego traktora to tańsza opcja, warto jednak sprawdzić dokumentację serwisową i stan zużycia podzespołów.

Koszty eksploatacji

Nowszy ciągnik charakteryzuje się z reguły niższym zużyciem paliwa, rzadszymi naprawami i dłuższymi okresami między przeglądami. Starszy traktor może jednak wymagać częstszych i kosztowniejszych napraw.

Dostępność części

W przypadku nowych maszyn części zamienne są łatwiej dostępne. Przy starszych modelach trudniej o oryginalne komponenty, a ich zamienniki mogą być gorszej jakości.

Dodatkowe wyposażenie

Ciągniki dla gospodarstw 20 ha - poradnik przy wyborze

Ładowacz czołowy

Ładowacz czołowy znacznie zwiększa uniwersalność ciągnika. Umożliwia wykonywanie prac transportowych i załadunkowych, oszczędzając czas i wysiłek. Na 20 ha z pewnością znajdzie zastosowanie.

Przyczepa

Warto rozważyć zakup przyczepy dostosowanej do mocy i wymiarów ciągnika. Ułatwi ona transport plonów, obornika czy sprzętu. Przyczepa zwiększa wydajność pracy na polu.

Narzędzia uprawowe

Dobrze mieć szeroki wachlarz narzędzi uprawowych kompatybilnych z danym modelem ciągnika, jak np. pług, kultywator, brona talerzowa, sieczkarnia polowa. Pozwoli to na pełne wykorzystanie możliwości traktora.

Serwis i konserwacja

Przeglądy okresowe

Regularne przeglądy zgodnie z zaleceniami producenta utrzymują ciągnik w optymalnym stanie technicznym i pozwalają uniknąć poważniejszych awarii. Należy kontrolować poziomy płynów, filtry, stan ogumienia.

Koszty napraw

Im starszy ciągnik, tym koszty napraw i wymiany części mogą być wyższe. Nowsze maszyny wymagają mniej nakładów na konserwację i usuwanie usterek.

Dostępność mechaników

Dobrze wybrać ciągnik, do którego zapewniony jest autoryzowany serwis w niedalekiej odległości. Ułatwi to naprawy i skróci przestoje maszyny.

Finansowanie zakupu

Zakup za gotówkę

Zakup ciągnika za gotówkę to najtańsza forma finansowania, nie wiąże się ze spłatą odsetek. Wymaga jednak posiadania odpowiednich środków lub zgromadzenia oszczędności.

Leasing

Leasing rozkłada koszt zakupu na raty i pozwala sfinansować ciągnik bez angażowania dużego kapitału. Wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami w postaci odsetek i opłat leasingowych.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny także umożliwia rozłożenie płatności na raty. Jest jednak obciążony kosztami odsetkowymi. Wymaga również zdolności kredytowej po stronie rolnika.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego ciągnika to kluczowa decyzja dla rolnika. Na areał 20 ha optymalnym wyborem będzie traktor o mocy 80-120 KM z nowoczesnym, wydajnym silnikiem. Istotne są również solidne wykonanie, dobre wyposażenie kabiny i łatwość obsługi. Ciągnik powinien być wszechstronny i pozwalać na agregatowanie różnych maszyn uprawowych. Nowoczesny model zapewni niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Leasing lub kredyt umożliwią sfinansowanie zakupu przy rozłożeniu kosztów na raty. Odpowiedni traktor pozwoli efektywnie i opłacalnie prowadzić 20-hektarowe gospodarstwo.

Najczęstsze pytania

Jaka moc silnika jest optymalna dla ciągnika na 20 ha?

Zalecana moc silnika dla ciągnika przeznaczonego do uprawy 20 ha wynosi 80-120 KM.

Czy lepiej wybrać nowy czy używany ciągnik?

Nowy ciągnik zapewnia pewność stanu technicznego i niższe koszty eksploatacji. Używany może być tańszy w zakupie, ale wiąże się z ryzykiem kosztownych napraw.

Jakie dodatkowe wyposażenie warto rozważyć?

Przydatnymi dodatkami są m.in. ładowacz czołowy, przyczepa czy zestaw narzędzi uprawowych.

Jak sfinansować zakup ciągnika?

Możliwe formy finansowania to gotówka, kredyt lub leasing - ten ostatni pozwala rozłożyć koszt zakupu na raty.

Jakiej marki ciągnik wybrać?

Godne polecenia są ciągniki renomowanych marek jak John Deere, New Holland, Case IH, znane ze swojej solidności i niezawodności.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jaki ciągnik wybrać na gospodarstwo 1 ha? Poradnik dla rolników
  2. Lemiesze do pługów unia grudziądz idealne rozwiązanie dla rolników
  3. Kombajn Bizon Z056 - najlepszy kombajn pod słońcem? Zobacz dlaczego warto go kupić
  4. Rolki taśmociągów - jak wybrać optymalne pod kątem trwałości i wydajności?
  5. Zwiększ dotacje dla rolników! Poznaj aktualne dofinansowanie i dotacje rolnicze w 2023 roku
Autor Roman Sokołowski
Roman Sokołowski

Jestem pasjonatem wielu dziedzin, ale przede wszystkim skupiam się na tematyce związanej z rolnictwem, maszynami rolniczymi, fotowoltaiką, budownictwem i domem.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły